expertiza judiciara dupa noul regulament

Creat de delo, Noi 23, 2011, 03:23 PM

« precedentul - următorul »

severcoman


                  proprietarul vrea sa afle cum a amplasat constructia fata de limitele cu vecinii (unul pretinde ca o parte din locuita este pe terenul sau, vor sa medieze, sa nu ajunga in instanta; acordul de mediere va ajunge in final la instanta, iar ulterior la CF!), dar si fata de limita de demarcatie dintre intravilan si extravilan - deci obiectivul studiului/lucrarii/documentatiei/ridicarii/planului/anexei desenate/schite/etc... este clar: apeleaza la @caditop; cum vor proceda ?

(date suplimentare: imobilul dobandit in 1998 si cele apartinand vecinilor nu sunt intabulate, sunt imprejmuite partial cu garduri, in 1998 cand a cumparat conform schitei cu dimensiuni, terenul se afla o parte in intravilanul extins, cu toate ca in t.p. al vanzatorului era extravilan; a platit 400% pentru scoaterea din circuitul agricol a suprafetei de 250mp, a obtinut autorizatia de construire iar in 2001 a finalizat constructia si de atunci plateste impozit pe constr, Cc si A intravilan si A extravilan; in 2009 primaria a actualizat PUG iar comisia locala incearca sa intocmeasca planul parcelar, care a fost validat - s-au atribuit cateva nr. cad. anterior anului 2008, iar proprietarul a mai cumparat dupa 2001 un imobil intabulat, cu nc atribuit cf. pp, limitrof cu imobilul cumparat in 1998, iar in prezent respectivul pp este anulat, datorita litigiilor; primaria si ocpi sustin ca "nu exista plan parcelar validat in tarlaua respectiva", insa proprietarul printr-o actiune a obligat pe OCPI ci Comisia locala sa ii puna la dispozitie pp initial, imprimat pe hartie, din digital)

sfatul meu ? - sa solicite unui expert judiciar atestat de MJ in specialitatea topografie/cadastru/geodezie intocmirea unei expertize topografice/ imobiliare (preparatorie!) extrajudiciare, avand obiectivele stabilite mai sus si avizarea acesteia.

Modificat de severcoman (02-06-2013 14:21:35)



               

Anton Pann


                  Propun (si este posibil să se intâmple  ) sa se faca doua expertize extrajudiciare care sa se avizeze la OCPI - fiecare cu alta modalitate de solutionare a situatiei respectiv cu propuneri diferite . (Mai ales ca planul parcelar initial a fost anulat dar exista o sentinta prin care se pare ca trebuie totusi respectat , iar cel nou nu este avizat incă - daca am inteles bine ) .Vedeti ce se verifica la avizarea expertizelor si cred ca este posibil sa fie avizate ambele . http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">  Avizarea expertizei, nu se referă la solutie sau propunerea de solutionare a litigiului.

Modificat de Anton Pann (02-06-2013 22:35:06)



               

severcoman


                  @Anton Pann
admitem deci ca ocpi pot aviza "studiul/lucrarea/documentatia/ridicarea/" (- indiferent cum dorim sa o denumim sau scriem pe dosar!) ce raspunde unui obiectiv stabilit ...

@bad Wolf
instanta ia act de expertiza extrajudiciara depusa de parte; poate dispune intocmirea unei expertize judiciare, pentru lamurirea unor aspecte neclare d.p.d.v. al instantei sau poate solicita avizarea acesteia la ocpi, daca o considera necesara, partile nu au obiectiuni/s-au pus de acord/tranzactie/etc.; ir daca este daja avizata, scuteste termene...

Modificat de severcoman (03-06-2013 10:00:38)



               

bad wolf


                  
severcoman a scris:

@Anton Pann
admitem deci ca ocpi pot aviza "studiul/lucrarea/documentatia/ridicarea/" (- indiferent cum dorim sa o denumim sau scriem pe dosar!) ce raspunde unui obiectiv stabilit ...

@bad Wolf
instanta ia act de expertiza extrajudiciara depusa de parte; poate dispune intocmirea unei expertize judiciare, pentru lamurirea unor aspecte neclare d.p.d.v. al instantei sau poate solicita avizarea acesteia la ocpi, daca o considera necesara, partile nu au obiectiuni/s-au pus de acord/tranzactie/etc.; ir daca este daja avizata, scuteste termene...


Singura situatie cand ar fi necesara avizarea unei expertize extrajudiciare este atunci cand o persoana deschide un proces impotriva organelor statului( nu le mai enumar) pentru a-si revedica un impbil. Atat.

Dar am o nedumerire : de ce tii atat de mul sa fie implicat OCPI-ulsi aici? Nu crezi ca ne creeaza suficient de multe greutati la avizarea expertizelor judiciare, cand , in unele cazuri, impun o solutie , care poate sa nu fie cea corecta, prin avizul(sau refuzul avizului) dat?


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


                  @bad Wolf >
-opinia mea: cu atat mai mult apare ca fiind neconforma avizarea expertizelor intocmite in Dosarele de revendicare, proprietar vs. Statul roman, intrucat pare ca ar fi avizata de una dintre parti (Statul Roman), prin institutiile sale...
-nu sunt fan al avizarii, nici Gica contra: am aratat ca pot fi opinii diferite referitor la avizare,
INSA: chiar daca interpreterea/aplicarea R. aprobat prin O.1882c data de oficii este eronata, aceasta nu poate constitui un motiv pentru ca EXPERTII SA CONSIDERE CA AVIZAREA NU ESTE AVANTAJOASA (in primul rand pentru experti); ar fi interesant punctul de vedere al unor oficii!

Modificat de severcoman (09-06-2013 22:54:50)



               

severcoman


                  ... chiar nici un dezavantaj ???...


               

severcoman


                  macar unu'!...


               

Anton Pann


                  la Timis s-a pus deja probleme la curtea de Apel, sa fie avizate : uzucapiune, granituirea, cam toate . Si toti expertii prezenti nu au intervenit . Si nici judecatorii prezenti. Cred ca nimeni nu stia de ce este acolo. http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


               

delo


                  A depus cineva o expertiza judiciara cu aviz de cadastru ,pentru intabulare ,dupa ce procesul s-a incheiat si exista hotarare definitiva si irevocabila?.
Eu acum am depus una si mi-a cerut cd-ul cu G.P. pe fluxul de "prima inregistrare imobil",crerea de inscriere si taxa de 120 de lei,plus documentatie de exp. judiciara si hotararea.
Cei de la Oficiu mi-au mai spus ca,daca depuneam in G.P. pe fluxul de "prima inregistrare imobil" cand am depus expertiza la avizat nu mai era necesar cd-ul acum,dar in G.P. cand am depus lucrarea in .G.P. trebuia pe Fluxul "receptie tehnica expertiza judiciara" http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">



               

caditop


                  Depui ca si o lucrare de cadastru de prima inregistrare, chiar daca ai expertiza avizata.


               

severcoman


                  hotararea definitiva si irevocabila+PAD expertiza avizat de OCPI (tine locul documentatiei cadastrale)+certificat fiscal+copie CI+taxa >>> CRR de inscriere, se depune de catre proprietar pentru atribuire nr cad si intabulare

(ocpi  verifica situatia din teren, actualizeaza CP depus la avizarea expertizei, atribuie nr.cad si intabuleaza >>> dezavantaj ocpi!)

Modificat de severcoman (19-06-2013 15:14:00)



               

severcoman


                  
caditop a scris:

Depui ca si o lucrare de cadastru de prima inregistrare, chiar daca ai expertiza avizata.


NU.
se depune de catre proprietar, in forma pe care am descris-o mai sus.
(sau de pf ori expert, mandatat)

Modificat de severcoman (22-06-2013 09:57:06)



               

caditop


                  La unele OCPI nu fac inspectorii teren ca de...si cer documentatie de prima inregistrare. Desi nu e normal.


               

florea


                  Salut daca obiectul expertizei este hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare, expertiza trebuie avizata la ocpi chiar daca instanta nu a solicitat acest lucru?
  (2) Avizarea tehnica a expertizelor judiciare prevazute la alin. (1), in conformitate cu art. 4 lit. l) din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se face la solicitarea instantei de judecata care a dispus efectuarea expertizei.

   (3) In cazul cererilor prin care se solicita pronuntarea unei hotarari ce tine loc de act autentic de instrainare a unor bunuri imobile, daca instanta de judecata va dispune efectuarea unei expertize judiciare, aceasta va fi avizata in conformitate cu art. 32 alin. (3) din Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, cu modificarile si completarile ulterioare.



               

severcoman


                  
florea a scris:

Salut daca obiectul expertizei este hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare, expertiza trebuie avizata la ocpi chiar daca instanta nu a solicitat acest lucru? ...


OCPI nu poate aviza expertiza judiciara daca instanta nu a cerut acest lucru.
Partile ar trebui sa insiste in instanta pentru avizarea expertizei, intrucat ulterior, la ramanerea def si irevocabila a s.c. expertiza avizata (PAD avizat) tine locul documentatiei cadastrale.