Greseala de milioane de euro

Creat de goguletz, Iun 24, 2011, 11:19 AM

« precedentul - următorul »

goguletz

Greseala de milioane de euro. Un cartier intreg trebuie sa se mute cu 7 metri.

Desi aparent au autorizatii in regula, proprietarii a peste 50 de case s-au trezit ca, de fapt, le-au ridicat pe amplasamente gresite. Primul rand de imobile intra pe un teren strain. Cel care il detine a dat asociatia in judecata si a venit cu doua optiuni: fie este despagubit, fie complexul va fi stramutat.
 
Efectul acestei greseli va fi unul tip domino. Fiecare rand de locuinte ar trebui deplasat cu 7 metri in spate pentru ca omul sa-si recapte terenul "inghitit" de primul sir de vile. Cu alte cuvinte casele ar trebui demolate una cate una.
 
Omul tine in buzunar o hotarare definitiva si irevocabila a instantei care spune ca s-a intrat ilegal pe suprafata lui de doua mii de metri patrati. Cere acum cel putin 100.000 de euro ca sa cada la pace. Proprietarii vilelor fac haz de necaz.

Continuarea pe http://www.incont.ro/imobiliare/greseala-de-milioane-de-euro-un-cartier-intreg-trebuie-sa-se-mute-cu-7-metri-video.html" target="_blank">www.incont.ro

John Doe

Corect. Mai trebuie o sentinta care sa stabileasca cine e vinovatul si e OK, s-ar putea sa fie prima greseala de gen sanctionata.

Ionica34

da, la pastele cailor o sa vedem si sanctiunea.
 :hi:

kod

de parca, n-ati mai vazut asa ceva, cazurile astea or sa fie din ce in ce mai multe, ba datorita primariilor care-si baga coada si muta coordonatele la loturi dupa bunul lor plac, ba dupa mintile crete ale proprietarilor care-si fac delimitarea dupa ureche, ba din greseli de trasare (sincer din materialul de mai sus 7m mi se par enormi, si cu ruleta de le trasa nu iesea asa rau, asa ca eu mai putin cred ca e vina topografului) ...

John Doe

Da, dar unde sunt de vina mai multi li se cam pierde urma, dar aici poate fi vorba de bani concreti care trebuie platiti concret de cineva, si daca se merge pe urma erorii se poate gasi acesta, de-aia ma intreb ce va fi pana la urma.

kod

ce va fi ... nimic, pana la urma, ca mai in toate cazurile din tara noastra, 2-3 zile in presa de scandal si apoi ...nimic, totul e cum a fost ....liniste si pace !