MEA CULPA APET-R

Creat de dora3mira, Mai 22, 2011, 08:52 PM

« precedentul - următorul »

dora3mira

Pentru ca m-am grabit si nu am avut intelepciunea de a solicita mai intai "unda verde" de la conducerea APET-R - pentru a posta anuntul referitor la sedinta ce va urma la Galati in data de 10-11 iunie 2011, le cer scuze in mod public .
Orice anunt legat de orice manifestare organizata de APET-R , daca va considera ca este cazul, va fi facut de presedintele acesteia.

Recunosc, actiunea mea de a-i informa pe colegi a fost pripita si nu a solicitat mai intai aprobarea de la conducerea Asociatiei, ca atare le cer scuze in mod public si am indreptat greseala prin stergerea acelui anunt- lucru pentru care , de asta data, trebuie sa le cer scuze si colegilor de forum.

Oricine are dorinta de a-mi judeca modul pripit de a reactiona, are ocazia de a o face aici !

Singurul lucru de care pot fi acuzata - pe buna dreptate - este dorinta de a informa in timp real colegii de forum.

Mit

#1
Citat din: dora3mirain timp real colegii de forum.

De-aia este mai bine sa faci postprocesare; masuratorile in timp real... mai dau gres  :wink2:

John Doe

Dora, nici o facere de bine nu ramane nepedepsita, nu stiai?

dora3mira

:rusine:
Aflu si mi-o iau ! Ca doar nu era sa scap cu una cu doua !

John Doe

Lasa... a trecut el si sfarsitul lumii, va trece si asta tot asa...

bianca.cad

Dora, nu inteleg de ce poti fi acuzata?
Nu este un eveniment public?
Ai cerut la cineva ceva, vreun folos necuvenit de pe urma evenimentului?
Este cumva vre/o actiune off limits?
Si chiar asa exista dreptul la informare.
Nu de asta e forumul acesta?

Anton Pann

Apreciez din nou bunul simt si onestitatea moderatorului Dora3Mira , precum si a colegilor de breasla care confirma prin pozitia exprimata .

advex

#7
Citat din: dora3mira...am indreptat greseala prin stergerea acelui anunt...

Si asa s-au risipit postarile mele in care imi exprimam pesimismul privind actiunea de la Targu-Mures, neincrederea in mica reforma din justitie si experientele nefericite cu anumiti experti judiciari!
Se pare ca nu exista in Romania bresle profesionale fara orgolii nemasurate!

bad wolf

#8
Citat din: dora3miraPentru ca m-am grabit si nu am avut intelepciunea de a solicita mai intai "unda verde" de la conducerea APET-R - pentru a posta anuntul referitor la sedinta ce va urma la Galati in data de 10-11 iunie 2011, le cer scuze in mod public .
Orice anunt legat de orice manifestare organizata de APET-R , daca va considera ca este cazul, va fi facut de presedintele acesteia.

Recunosc, actiunea mea de a-i informa pe colegi a fost pripita si nu a solicitat mai intai aprobarea de la conducerea Asociatiei, ca atare le cer scuze in mod public si am indreptat greseala prin stergerea acelui anunt- lucru pentru care , de asta data, trebuie sa le cer scuze si colegilor de forum.

Oricine are dorinta de a-mi judeca modul pripit de a reactiona, are ocazia de a o face aici !

Singurul lucru de care pot fi acuzata - pe buna dreptate - este dorinta de a informa in timp real colegii de forum.

GRESIT DORA! Nu ai de ce sa-ti ceri scuze !
Aceasta este o asociatie deomocratica , liber consimtitata sau nu?

Ori colonelul Bejenaru se crede in armata?
Acum intelegi , de ce nu vreau ,eu, sa ma inscriu in aceasta asociatie.

Cu regret constat ca "ai luat plasa " , inca o data dupa povestea cu OGR.

Eu nu sunt de acor ca ai sters anunturile si ca ai anulat intalnirea.

Organizeaza intalnirea sub forma unui Simpozion initiat de Expertii Judiciari si daca vrei si  de persoanele autorizate de OCPI ?ANCPI di judetul Galati si alnsaza prin mass-medias is pe forumuri invitatii nenominale , cu preci zarea datei sia programului. Succes !

Modificat de bad wolf (23-05-2011 13:38:56)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Vedeti... cam asta inseamna solidaritate de breasla - adica ceea ce vedem la subiectul asta. Si nu organizatii pe persoana fizica gen... stiti voi.

Modificat de John Doe (23-05-2011 16:43:10)

zamfy

Asta mi-a placut la forumul acesta: este plin de oameni deschisi la minte, solidari si dornici sa impartaseasca ceva din experienta lor. Din "pacate", aici suntem intr-un spatiu virtual unde spre ghinionul unora cenzura si orgoliul nu isi au locul.
Nu ii inteleg pe cei de la APET-R, unii platesc bani grei pentru reclama, iar ei incearca sa  inlature orice forma a acesteia. In fine, fiecare cu orgoliile lor (de asta e vorba aici, de orgoliu, ca de vreun prejudiciu de imagine sau altceva nu poate fi vorba).

djxhouse

dora3mira eu zic ca ai procedat corect, asa as fii procedat si eu.
parerea mea este ca nu trebuie sa iti ceri scuze.
 :hi:

dora3mira

Va multumesc din toata inima pentru suport si pentru faptul ca nu ma trageti de urechi ...
Din respect pentru colegii experti care vor veni la Galati , promit sa continui alaturi de prietenii si colegii mei cele incepute .

Din respect si pentru ca va iubesc pe voi, toti colegii de forum , pentru ca ma rabdati cu bune si cu rele, cu taceri lungi sau discursuri interminabile, pentru ca sunteti cei ce ma faceti sa fiu, am sa ma gandesc la propunerea lui Bad wolf cu multa, foarte multa atentie si atunci cand voi fi pregatita sa asez asa cum as vrea sa fie toate lucrurile, am sa va fac anuntul unei date certe .
Apoi... o sa va solicit idei de organizare, de discutii, idei de timp liber - promit sa avem parte si de asta... Insa despre acest subiect , nu aici si nu acum.

Pana atunci, o sa-mi fac datoria fata de cele incepute - caci nu-mi sta in fire sa abandonez lucrurile nici macar atunci cand mi se spune ca e un drum imposibil.

Desi as fi dorit sa fie altfel, o sa fac doar o trimitere spre un link :

http://www.juridice.ro/148140/judecator-expert-judiciar-galati-10-11-iunie-2011.html" target="_blank">http://www.juridice.ro/148140/judecator ... -2011.html

advex

#13
Citat din: dora3miraVa multumesc din toata inima pentru suport si pentru faptul ca nu ma trageti de urechi ...

dora3mira,
Asa cum am mai postat sau din mesajele directe, ti-am spus ca nu este indicat sa-ti pui cenusa in cap sau sa insisti prin prezentarea problemelor din bucataria interna a organizatiei expertilor judiciari. Nu avem suficiente informatii si aceste franturi postate pe forum creeaza o imagine deformata, accentueaza partile negative pe care le stiam din confruntarile directe.
In locul acestor "povesti" ma asteptam ca expertii judiciari mai noi sau mai vechi sa posteze la rubricile speciale informatii despre legislatia din domeniu, proceduri, elemente caracteristice din expertize, diferite de cele ale topografilor clasici, analize de caz etc
De cele mai multe ori, la prezentarea unui caz pe forum, intervine bad wolf si trage concluzia: asa a hotarat judecatorul, expertul judiciar are intotdeauna dreptate, fara nicio explicatie. 
Nu suntem la curent cu procedurile de lucru ale expertilor, nu stapanim legislatia la fel de bine. In schimb, topografii invata repede, vor sa fie informati!

dora3mira

Sper ca nu se va sminti nimic din dorinta noastra de a face front comun pentru a putea schimba ceva in bine.
Dar ai dreptate Advex, s-ar putea trage concluzii gresite din cele vazute mai sus.
Ideea este ca atunci cand esti parte dintr-o asociatie si astepti unda verde pentru fiecare miscare - pare frustrant ca acest lucru trebuie facut tinand cont de felul in care ti-ar putea interpreta cineva initiativa - dealtfel aparuta fara nici o umbra de "ceva" nelalocul lui .
Insa ce e drept, e drept. Parte fiind dintr-o asociatie trebuie sa ai rabdarea de a fi mai intai hotarate amanuntele de catre cei din conducere si abia apoi facute cunoscute aceste amanunte.
Nu mi-am pus cenusa in cap - dar, ca orice om, cred ca sufar de o umbra de orgoliu - ca-mi place sau nu - pana una alta tot om sunt ! - Ca atare, cand am fost trasa de urechi , am simtit ca e nedrept dar apoi, gandindu-ma mai bine, le-am dat dreptate - si cu tot orgoliul - am bunul simt de a face cumva sa indrept situatia - doar din acest motiv am considerat ca ar fi corect sa-mi cer scuze in mod public.
E dificil sa faci fata la tot soiul de constrangeri si-n viata de zi cu zi - cu atat mai mult e dificil - in cadrul unei organizatii sa faci fata la toate cerintele membrilor ei.
In acest spatiu virtual al forumului pentru topografi - ceea ce am regasit de fiecare data cu bucurie - au fost exact acele lucruri care permit libertatea de a spune cu adevarat cu sinceritate ce gandim.
Oamenii sunt cumva mai sinceri atunci cand au posibilitatea de a sta sub pavaza unui nick name.
Desigur, mare parte dintre noi ne cunoastem si dincolo de aceste nume de forum - si daca am dezvaluit cine suntem, am facut-o pentru ca asta am ales. Dar la fel de multa atentie am si pentru aceia care prefera sa ramana sub numele alese pentru acest loc .
Si eu , asemenea oricui - am momente in care nu mai sunt nici inteleapta nici echilibrata, ca orice om am zile bune sau proaste, ca atare, intr-un moment de slabiciune si orgoliu, mi-am tradus impulsiv o remarca ironica si ca atare am avut o reactie care in primul rand nu a fost corecta fata de voi (dar voi sunteti mai "acasa" fiind in viata mea de mai multa vreme).
Sub impuls de orgoliu am sters anunturile anterioare - si imi pare teribil de rau ca am facut-o !
Cand am realizat cat de aiurea mi-a fost reactia, cand supararea de mandrie prosteasca mi-a trecut, am inteles ca ar fi corect sa incerc a indrepta ce-am smintit si am revenit cu acest post.
Evident , un strop de nechibzuinta a fost si aceasta postare - caci ai dreptate - Advex - detasandu-ma si citind ca si cand nu ar fi fost cuvintele mele, ce se intelege din exterior ar putea fi deformat cu usurinta.
Ai tu un fel de a ma trage de manecuta ca un frate mai mare usor ironic, putin, numai cat trebuie si sfatos - asa ca uite, sper ca am lamurit toata zapaceala de-am reusit sa o fac numai si numai fiindca m-am lasat purtata de impuls.
Despre cele referitoare la nisa meseriei - numita expertiza - o sa ma gandesc la cele spuse de tine in ultimele doua randuri si o sa deschid cat de curand un subiect la expertize.
Daca inca mai suntem in stare sa dialogam dupa cate o ciufuleala, e semn clar ca incepem a semana cu o familie .
Cred ca acest lucru mi-l doream mai mult decat orice !