E-Terra

Creat de John Doe, Oct 06, 2010, 11:08 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: lacrimanExista in cutuma notariala posibilitatea emiterii unui act autentic - o declaratie practic (are si o denumire specifica dar am acum un lapsus) prin care doi martori declara ca ei cunosc de mult timp persoana respectiva si stiu ca e cunoscuta atat sub numele de xxxxx cat si sub numele de xyxx, si ca cele doua persoane sunt una si aceeasi. La noi sunt destul de des folosite.
In definitiv sunt destul de multe acte gresite, nu doar titluri, ci si acte notariale sau sentinte judecatoresti, iar legea spune ca se pot face rectificari. De ce ar fi altfel titlurile de proprietate? In definitiv, a gresi e omeneste.
Cred ca se cheama "declaratie de notorietate".

Titul de proprietate este un act care iti certifica o proprietate , nu un drept de proprietate, deci nu este permis sa aiba niciun fel de greseli.
Mai calr spus: Baba Rada nu este aceiasi persoana cu Rada Baba !

Daca notari af putea face asa ceva ce spui tu atunci ar putea aduce si Vantu Sorin Ovidiu martori care sa spuna ca el este Vintu Ovidiu Sorin. Nu?
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

Credeti ca n-au profitat multi de pe urma unor astfel de greseli...(ex. in loc De Lascu, sa fie Lasc etc) :hi:

bad wolf

#17
Citat din: kodCredeti ca n-au profitat multi de pe urma unor astfel de greseli...(ex. in loc De Lascu, sa fie Lasc etc) :hi:

Sunt convins ca da !Mai ales cei de la arhivele nationale.
Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman

#18
www.e-juridic.ro :
"S-a cerut autentificarea prezentului inscris:
 


                                                        Declaratie
 


Subsemnatii:

1. ......................................................... cetatean ..................................., nascut la
data de ..................., in localitatea ..................., de sex ............................, casatorit
/necasatorit, domiciliat in .............................,str. ................... ..... nr. ......, bloc ...., scara ........, etaj ........, apart. .............., sector/judet ..............................., posesor al .................., seria ................. nr. ..................... eliberat de .................... la data de ......................., cod numeric personal ............................................, si

2. .................................................. cetatean ................................., nascut la data de ..............................., in localitatea .........................., de sex ................, casatorit
/necasatorit, domiciliat in ........................., str. ............................................. nr.......
......., bloc ........., scara ........., etaj .........., apart. ..........., sector/judet ................., posesor al ..................., seria ....... nr. .............. eliberat de ........................ la data de ..............., cod numeric personal ...................................., cunoscand dispozitiile articolului 292 Cod penal cu privire la falsul in declaratii, declaram pe proprie raspundere urmatoarele:

Cunoastem personal pe ......................................, de cetatenie ............................. domiciliat(a) in ......................., str. ........................ nr. ....., bl. ....., sc. ........, ap. ....
 ......judet/ sector......., fiul/fiica lui ............................... si a/al ............................... nascut(a) la data de ................ in ........................ si stim ca din unele acte personale si in societate mai este cunoscut(a) si sub numele de .................... .
Deci ..................... si .............................. este una si aceeasi persoana.

Cunoastem aceste imprejurari deoarece suntem prieteni de familie si am avut ocazia sa vedem inscrisuri in care figureaza sub ambele nume de mai sus.
Dam prezenta declaratie fiindu-i necesara la ................. .

Redactata si dactilografiata in ............. exemplare, la Biroul Notarului Public ..........., .......... astazi, data autentificarii.
S-au eliberat partilor .............. exemplare.

 

                                                   DECLARANTI,
                                       (nume, prenume si semnatura)"

Declaratie falsa.... riscul lor. Dar e act LEGAL si autentic.

Modificat de lacriman (20-10-2010 20:02:14)

bad wolf

#19
Citat din: lacrimanwww.e-juridic.ro :
"S-a cerut autentificarea prezentului inscris:
 


                                                        Declaratie
 


Subsemnatii:

1. ......................................................... cetatean ..................................., nascut la
data de ..................., in localitatea ..................., de sex ............................, casatorit
/necasatorit, domiciliat in .............................,str. ................... ..... nr. ......, bloc ...., scara ........, etaj ........, apart. .............., sector/judet ..............................., posesor al .................., seria ................. nr. ..................... eliberat de .................... la data de ......................., cod numeric personal ............................................, si

2. .................................................. cetatean ................................., nascut la data de ..............................., in localitatea .........................., de sex ................, casatorit
/necasatorit, domiciliat in ........................., str. ............................................. nr.......
......., bloc ........., scara ........., etaj .........., apart. ..........., sector/judet ................., posesor al ..................., seria ....... nr. .............. eliberat de ........................ la data de ..............., cod numeric personal ...................................., cunoscand dispozitiile articolului 292 Cod penal cu privire la falsul in declaratii, declaram pe proprie raspundere urmatoarele:

Cunoastem personal pe ......................................, de cetatenie ............................. domiciliat(a) in ......................., str. ........................ nr. ....., bl. ....., sc. ........, ap. ....
 ......judet/ sector......., fiul/fiica lui ............................... si a/al ............................... nascut(a) la data de ................ in ........................ si stim ca din unele acte personale si in societate mai este cunoscut(a) si sub numele de .................... .
Deci ..................... si .............................. este una si aceeasi persoana.

Cunoastem aceste imprejurari deoarece suntem prieteni de familie si am avut ocazia sa vedem inscrisuri in care figureaza sub ambele nume de mai sus.
Dam prezenta declaratie fiindu-i necesara la ................. .

Redactata si dactilografiata in ............. exemplare, la Biroul Notarului Public ..........., .......... astazi, data autentificarii.
S-au eliberat partilor .............. exemplare.

 

                                                   DECLARANTI,
                                       (nume, prenume si semnatura)"

Declaratie falsa.... riscul lor. Dar e act LEGAL si autentic.


As vrea sa fii sigur cand imi vei raspunde la urmatoarea intrabare:
-s-a cerut autentificarea sau legalizarea declaratiri ?
Eu cred ca s-a cerut legalizarea declaratiei.
Daca e asa , atunci nu poate avea urmari juridice, folosirea acestei declaratii legalizate este un abuz de drept.
Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman

Daca intrai pe situ-l cu care am inceput mesajul vedeai ca am copiat de acolo formularul tip pe care il folosesc notarii (si nu de azi, ca am vazut o asemenea declaratie de prin anii '60). Deci am descris un act autentic, pe care DOAR notarii il intocmesc. Declaratia nu o cere nimeni, doar ca a intocmit-o notarul cand a vazut diferentele de nume.

John Doe

Mi se pare cam ciudat, dar o fi o practica notariala, nu stiu. Cine intâlneste un notar sa-l intrebe, sa vedem ce zice, nu are rost sa ne spargem capul fara sa cunoastem si alte pareri.

doara.florin

Azi am auzit o chestie care m-a pus pe ganduri.Cum ca avizatorii in interfata lor, pentru Eterra, nu vad toti proprietarii trecuti in CP.Ci decat pe primul.Eu nu cred asa ceva !Atunci cum se genereaza extrasele CF cu toti proprietarii trecuti in CP?Defapt alta e dilema daca am facut Anexa 1,2,5 pe unul dintre proprietari e obligatoriu ca in CP primul proprietar adagut sa fie cel trecut in anexe sau nu are importanta?Pareri?

kod

Pai ar trebui intrebat un inspector mai degraba, oricum Eterra asta si CP-ul le fac viata amara si lor si noua !

Automatizarea asta care se vrea a fi facuta de catre E-Terra este foarte versatila datorita situatiilor mult prea complexe, de care se lovesc autorizatii zi de zi, practic aceasta baze de date nu face altceva decat sa respecte niste rutine, care intradevar ar trebui sa functioneze perfect (cel putin d.p.d.v. teoretic), dar in realitate nu se tin cont de erorile umane precedente si/sau actuale din acte, care dea lungul timpului nu au fost observaste/corectate, asa ca niciodata nu va fi complet utilizabila.

Practic, ar fi fost bine sa avem o posibilitate de Feedback din partea celor care au facut programul, astfel incat noi sa le putem comunica, ce ar trebui sa contina si ce nu, care ar fi procedurile si situatiile intalnite, si ei sa faca bine sa tina cont de aceste elemente si sa scoata cate o versiune noua la CP cel putin o data la cateva luni. :hi:

John Doe

Daca E-Terra e asa de defecta, macar OCPI-urile sunt consecvente: fiecare inteleg aplicatia asa cum au chef.

Feedback? tipii sunt prea tari sau mari ca sa bage in seama simple persoane fizice asa, de capul lor. Iar organizatie ...organizata am avut si ne-a trecut. Si vad  ce bine functioneaza feedback-ul la nivel de OCPI care e acilea, pe langa noi, apoi de la IBM Romania ce pretentii sa am?  Nici mie nu-mi place sa injur la nesfârsit printre dinti, dar nici mentalitatea curenta nu cred sa o pot schimba cumva.

Modificat de John Doe (25-10-2010 18:09:06)

John Doe


                  Daca ai spune si la ce operatiune iti apare prima caseta, poate o lamurim... poate nu ti s-a instalat ca lumea updaterul.
Caseta a doua apare daca ai reusit sa faci si sa salvezi un fisier CPXML gresit. Verifica-ti fisierul.



               

boddo


                  sal


               

John Doe


                  Salut boddo, bine ai venit pe forum.
Nu ti-a prea iesit cu boldul, scrie [ b ] la inceput si [ / b ] la sfarsit, fara pauze.

Modificat de John Doe (15-05-2011 12:32:46)



               

Mit


                  La ultima sedinta OCPI Timis-autorizati, directorul a prezentat situatia in care un autorizat (inca neidentificat) a adus un CP de 6 Mb care... a blocat pt. doua zile pe stimabila e-terra.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">
Inginerul sef ameninta cum ca respectivul va fi tras la raspundere ca a blocat un soft de importanta strategica.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">
... da' pe marii softisti care au facut e-terra si pe cei care l-au receptionat nu-i trage nimeni in teapa? http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">



               

John Doe


                  Foarte ma mir cum a reusit sa faca asemenea gigaCP... Probabil daca a reusit sa creeze o stupizenie de CP din ala unic pe toata tarlaua, dar si asa, trebuia sa-l faca pe un judet intreg ca sa fie de 6 giga.
Dar autorizatului nu i s-a blocat calculatorul cand l-a facut?