E-Terra

Creat de John Doe, Oct 06, 2010, 11:08 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Stim ca exista numeroase cazuri de parcele cu numere identice, pe acelasi teritoriu administrativ. Cu aceeasi suprafata nu, in acelasi TP sau nu - eu am  intalnit toate cazurile.
Pana acum, le inscriam in cartea funciara exact cu numerele din TP, ce era sa le fac? si era bine, dar de curand nu stiu ce s-a intamplat dar E-Terra nu mai accepta mai multe numere identice de parcela si nu s-a gasit inca o rezolvare.
Mai are cineva astfel de cazuri? Cum s-a procedat ?

lacriman

Nu e adevarat ca E-Terra nu accepta, decat daca s-a facut vreo modificare pe undeva de azi pana azi.
La noi nu se accepta asa ceva pentru a se corecta evidenta. Cand dam peste asa ceva (ca sunt si la noi belele) se atribuie un "/..." sau se verifica planurile parcelare. Fie se face corectarea titlului - daca e cazul si se poate - fie se intabuleaza cu o identificare cadastrala de tipul "parcela 15/1 (in act P15)". Depinde cat de mare e diferenta. Si totul pe barba inspectorului.

John Doe

Da, ce spui tu ar fi o solutie logica dar care oficial nu exista. Asa ca OCPI respinge dosarele cu parcele dublate in actele emise tot de ei. Misto, nu?
Multe dintre parcelele respective s-au vândut direct de pe titlu (atunci cand se putea), iar acum daca se corecteaza titlul trebuie corectate si contractele de vânzare-cumparare si asta cam costa, si ar trebui sa plateasca vinovatul, de aceea nu e agreata solutia asta.
Am verificat, si pot sa spun ca aproximativ 10% din totalul parcelelor au numere dublate. De 2 sau 3 ori. Asta asa, ca titlu informativ si fiindca traim in România.

Modificat de John Doe (09-10-2010 10:02:46)

lacriman

Oficiul nu are dreptul sa respinga lucrarea daca ea corespunde cu actele si cu planurile parcelare. Se poate respinge doar daca este exact acelasi imobil inscris in cartea funciara. Altfel ce temei au? Proprietarii ce zic? Acum au posibilitatea sa conteste respingerea la registratorul sef, inainte de a actiona in instanta. Care e temeiul legal pentru respingere?
In definitiv, Oficiul a dat furnizarea de informatii pentru actul respectiv, nu? Si nu a comentat nimic la adresa.
Stai sa vezi ce frumos o sa fie cu intabularile directe dupa planurile parcelare facute prin licitatii! Ca au avut un caiet de sarcini foarte frumos! Din listele care se afiseaza la Primarii si din planurile rezultate nu prea mai nimeresti numarul de parcela din titlu, ptr ca pe plan se scrie numarul de ordine, dupa care cauti intr-un tabel numarul de parcela. Si cand ai o tarla cu 250 de parcele...

John Doe

Pai tocmai asta e problema: ca trebuie sa corespunda cu planurile parcelare (pe care nu e dublat nici un numar de parcela), dar si cu lista din baza de date cu TP-uri, unde se dubleaza intr-o veselie.
Temeiul legal? Ca E-Terra nu accepta acelasi numar pentru imobile diferite si nu se poate inregistra. Solutia? Sa aducem deocamdata dosarele cu parcele care nu au dubluri, si pe urma mai vedem... si s-a impacat si capra si varza... mai tarziu vedem ce vrea si lupul.

lacriman

Stai sa pricep: deci s-au dat titlurile,pe care fiecare a scris ce i-a trecut prin cap (si doamne, ce imaginatie au avut!). Dupa care s-au facut planurile parcelare, unde nu s-a tinut cont de numerotarea din titluri. De ce nu au corectat titlurile atunci? (intrebare retorica - in tara asta daca descoperi o greseala doamne fereste sa o corectezi, trebuie sa o ingropi cat mai adanc, cel mai bine facand alta greseala si mai boacana). Pai atunci ar trebui sa furnizeze informatia asa " Nenea X are n ha din titlul z in tarlaua A parcela real asa in acte asa".
Sa nu-i accepti intabularea cetateanului pentru ca altcineva a gresit si tu nu vrei sa corectezi se cheama ingradirea dreptului de proprietate (era ceva prin constitutie, parca?!)
Cat despre E-Terra, programul NU FACE NICI UN FEL DE VERIFICARE mai ales la extravilan. Verificarea o face inspectorul in baza de date - daca are si poate. Crede-ma, stiu ce spun.

John Doe

Pe scurt, situatia e cam asa: exista urmatoarele documente: plan parcelar, plan cadastral, ortofotoplan, titluri de proprietate, baza de date. Fiecare dintre aceste documente poate sa corespunda SAU NU cu celelalte.
Intrebam aici doar despre cazul cu numere de parcele dublate - voiam sa stiu cum s-a procedat prin alte parti, ce alte solutii s-au mai gasit.

Despre cum îi cheama pe oameni în buletin si cum scrie in titlu nici nu mai zic nimic...

damaris

eu am avut situatie in care pe TP era /4, iar in schita de la primarie /14 (era bine in schita si gresit in TP),
 si atunci am corectat TP-ul , nu te costa nimic, doar dureaza vreo 2-3 saptamani.

S-au ocupat domnii de la primarie de asta, au depus la consiliul judetean o cerere impreuna cu documentele care atesta ca s-a gresit TP-ul si l-au modificat

damaris

si apropo de numele gresit al persoanelor, inscris in TP
am intalnit si asta, si atunci in CF s-a intabulat cu numele corect, cel din buletin, iar undeva la mentiuni, au scris domnele de la cartea funciara ca in TP numele era gresit, mentiune care a aparut ulterior pe incheierea de carte funciara
si nu mai tin minte exact daca a aparut si pe extras

kod

Apropo ai amintit tu in mod special in documentatie treaba asta cu numele gresit ? sau in fisierul *.CP la observatii ?
Daca da, unde anume ?

damaris

am scris pe anexele 1, 2, 5 .care sunt semnate si de proprietar.... ex: Popescu Ioan (in TP Popeasca Ioan) ...

in CP am scris doar numele corect, in anexa 13 la fel.
Si cred ca pe adeverinta de edificare a constructiei de la primarie era scris la fel, ambele nume

dar probabil ca depinde de fiecare BCPI in parte, cum interpreteaza regulamentul si cat de stricti sunt

kod

#11
Citat din: damarisam scris pe anexele 1, 2, 5 .care sunt semnate si de proprietar.... ex: Popescu Ioan (in TP Popeasca Ioan) ...

in CP am scris doar numele corect, in anexa 13 la fel.
Si cred ca pe adeverinta de edificare a constructiei de la primarie era scris la fel, ambele nume

dar probabil ca depinde de fiecare BCPI in parte, cum interpreteaza regulamentul si cat de stricti sunt

Aha, ok merci ! :hi:

John Doe

In cazurile astea, OCPI/BCPI poate cere sa aduci si o adeverinta de la Primarie ca POPESCU e unul si acelasi cu POPEASCA, ca figureaza in Anexa nr.... de la aplicarea L18/1991 pozitia nr... si i s-a atribuit supfafata totala de ...Ha in Titlul de proprietate nr.../....

bad wolf

#13
Citat din: John DoeIn cazurile astea, OCPI/BCPI poate cere sa aduci si o adeverinta de la Primarie ca POPESCU e unul si acelasi cu POPEASCA, ca figureaza in Anexa nr.... de la aplicarea L18/1991 pozitia nr... si i s-a atribuit supfafata totala de ...Ha in Titlul de proprietate nr.../....

Astea sunt cazuri fericite ca accepta OCPI-ul asa ceva.
In mod legal se face o rectificare in instanta.
Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman

Exista in cutuma notariala posibilitatea emiterii unui act autentic - o declaratie practic (are si o denumire specifica dar am acum un lapsus) prin care doi martori declara ca ei cunosc de mult timp persoana respectiva si stiu ca e cunoscuta atat sub numele de xxxxx cat si sub numele de xyxx, si ca cele doua persoane sunt una si aceeasi. La noi sunt destul de des folosite.
In definitiv sunt destul de multe acte gresite, nu doar titluri, ci si acte notariale sau sentinte judecatoresti, iar legea spune ca se pot face rectificari. De ce ar fi altfel titlurile de proprietate? In definitiv, a gresi e omeneste.
Cred ca se cheama "declaratie de notorietate".