Diferenta

Creat de simplu06, Oct 17, 2012, 02:02 AM

« precedentul - următorul »

simplu06

Cine imi poate spune care este diferenta dintre cei care sunt absolventii unei facultati in domeniul Cadastru-Topografie-Geodezie si cei care absolv cursurile acelea de 6 luni iar conform ordinului 107 au aceleasi drepturi si executa aceleasi tipuri de lucrari ca un absolvent de studii superioare.

Si inca ceva pentru cultura mea generala. Multe lucrari in Bacau sunt executate de persoane care nu sunt autorizate in domeniu si lucreaza sub numele si stampila altor autorizati. As vrea sa-mi confirmati ca aceste cazuri sunt rare sau inexistente iar aceste probleme sunt doar aici, pe plan local !

Multumesc.

Modificat de simplu06 (16-10-2012 23:18:28)

dtoni

1. nici una atata timp cat au stampile....
2. nu sunt rare

doru2

2. nu e  ilegal a munci sub indrumarea si stampila altuia, atata vreme cat, cel care stampileaza, verifica, are incredere, garanteaza, isi asuma raspundere. a nu se confunda cu comercializarea dreptului la semnatura, care nu este nici etic nici legal si care, totusi, din pacate,  se practica...
 
  1. nu exista nici o diferenta din nici un puncrt de vedere. nu institutiile de invatamant stabilesc conditiile in care se realizeaza autorizarea(s-a incercat de altfel). doar statul poate decide cine si in ce conditii poate fi autorizat.
   in alta ordine de idei, un absolvent are un start mai bun in cariera, dar simplul fapt ca ai absolvit o institutie de invatamant nu iti garanteaza superioritatea profesionala fata de cei care, chiar daca nu au terminat nici o sectie de specilitate, au studiat pe cont propriu si s-au perfectionat pe parcursul carierei.

Modificat de doru2 (17-10-2012 04:40:13)

simplu06

Eu in ordinul 107 al directorului general am lecturat inainte sa ma autorizez conditiile acestea de autorizare si  nu stiu sa te contrazic cum a fost facut si de cine, probabil de stat, cum zici...

Nici nu am nimic personal cu cei care "fac schite" si le pune x stampila, ba chiar cu unii dintre ei ma cunosc si ii stimez ca oameni...dar, totusi, cand ma gandesc cata naveta am facut, pe unde am stat si cat stres am avut cu examenele in timpul facultatii stau si ma intreb daca a fost o alegere buna din partea mea...

A fost alegerea mea, este adevarat! Dar parca ma simt nedreptatit caci daca lasam dracu studiile si intram in meseria asta acum 5-6 ani iar intre timp faceam cursurile, aveam acum mult mai multe avantaje din multe puncte de vedere ...

In fine....Multumesc de commenturi...

AlexGIS

#4
Citat din: simplu06Eu in ordinul 107 al directorului general am lecturat inainte sa ma autorizez conditiile acestea de autorizare si  nu stiu sa te contrazic cum a fost facut si de cine, probabil de stat, cum zici...

Nici nu am nimic personal cu cei care "fac schite" si le pune x stampila, ba chiar cu unii dintre ei ma cunosc si ii stimez ca oameni...dar, totusi, cand ma gandesc cata naveta am facut, pe unde am stat si cat stres am avut cu examenele in timpul facultatii stau si ma intreb daca a fost o alegere buna din partea mea...

Cred că eşti puţin frustrat şi e de înţeles. Cine/ce anume te nedreptăţeşte?

simplu06

Nu stiu daca este vorba de frustrare, mai bine spus dezamagire oarecum ... Dar ma gandesc ca daca pana acum nu a luat cineva atitudine in sensul asta si toata lumea e multumita de cum merge sistemul , atunci poate trebuie sa-mi pun problema de adaptare la cele existente....

doru2

simplu, daca ai fi ales sa intri in meserie fara sa faci facultate ai fi trait cu un complex toata viata, daca ai facult facultate traiesti cu alt complex...asa suntem noi, oamenii...

Modificat de doru2 (17-10-2012 18:51:35)

simplu06

degenereaza discutia ..s-o lasam balta ... am un tovaras gropar care vrea sa se apuce de "schite" ca sa-l citez ... iar eu l-am pus in tema, iar de aici discutia ...

salut!

AlexGIS

#8
Citat din: simplu06degenereaza discutia ..s-o lasam balta ... am un tovaras gropar care vrea sa se apuce de "schite" ca sa-l citez ... iar eu l-am pus in tema, iar de aici discutia ...

salut!

Unde vroiai să ajungi cu discuţia? Ce l-ai sfătuit pe gropar?

simplu06

i-am dat sa citeasca ordinul 107 si s-a mirat cat de repede poa` sa devina "topograf"... si uite asa omu se confunda cu unul ca tine, ca mine, sau ca alt coleg de breasla...

Pare-mi-se este chiar aici pe forum un anut de genu " fac lucrari de cadastru in sistem GPS" ... si uite cam asta e dezamagirea mea, iar din cate vad eu din ce mi-ai scris ori ma iei peste picior ori nu-ti pasa dar totusi ai un raspuns de fiecare data...

Eh...

Modificat de simplu06 (17-10-2012 21:17:15)

doru2

#10
in fata celui de sus suntem cu totii egali, oameni.
 groparului trebuia sa-i prezinti lista subiectelor de la examenul de autorizare, iar el poate decide daca doreste sa dobandesca acele cunostinte pe cont proriu, prin studiu individual sau in cadrul unei institutii de invatamant.
 absovirea unei scoli nu-ti confera un drept, examenul pentru autorizare-DA. in fata acelui examen suntem cu totii egali, ne deosebim doar prin cunostintele dobandite in scoala sau in campul muncii.
nu poti sa ai pretentia ca esti mai bun profesional doar pentru ca ai patru ani de scoala in plus. o cariera se intinte pe multi(zeci) ani si trebuie sa dovedesti ca esti calificat si mai bun in fiecare moment. nu poti castiga un statut special pentru patru ani de scoala, iar apoi sa te culci pe o ureche si sa stepti "sa ti se dea" pentru ca ai patru ani de facultate.

pe alt ton, chiar si sapatul unei gropi te invata cate ceva, despre soluri- pedologie, alunecari de teren-geomorfologie, peretii gropii si tarnacopul greu-gravimetrie, lucrul mecanic-fizica :) :)

 in alta ordine de idei, cred ca intelegem si stim cu totii ca viata nu e fair, nu trebuie sa discutam prea mult pe acesta tema, de aceea:


260/337px 18.9KB

Modificat de doru2 (17-10-2012 22:23:09)

AlexGIS

#11
Citat din: simplu06i-am dat sa citeasca ordinul 107 si s-a mirat cat de repede poa` sa devina "topograf"... si uite asa omu se confunda cu unul ca tine, ca mine, sau ca alt coleg de breasla...

Pare-mi-se este chiar aici pe forum un anut de genu " fac lucrari de cadastru in sistem GPS" ... si uite cam asta e dezamagirea mea, iar din cate vad eu din ce mi-ai scris ori ma iei peste picior ori nu-ti pasa dar totusi ai un raspuns de fiecare data...

Eh...

Nu te iau peste picior, stai liniştit. Noroc în viaţă! Vei avea nevoie.

Modificat de AlexGIS (18-10-2012 01:46:21)

goguletz

@simplu06
Te inteleg perfect. Din punctul meu de vedere, nu ai facut facultatea degeaba.

Motive:
1. O sa vezi ca daca pe teren esti pus intr-o situatie dificila, din punct de vedere tehnic, tu o sa te descurci si o s-o scoti la capat. Cel care a citit o carte, da un examen si devine "cadastrist" o sa fie extrem de limitat; chiar si lucrarile simple o sa le strice si nu o sa fie recomandat mai departe de clienti.

2. Si eu am facut Facultatea de Geodezia - UTCB si cand am terminat a venit criza, iar dupa cum bine stii piata imobiliara a fost la pamant, ca si cadastrul de altfel. M-am reprofilat, acum sunt programator web si nu regret deloc. Scanteia a sarit in anul 2 de facultate, cand am avut cursuri de programarea calculatorului (limbaj de programare Pascal) cu domnul profesor Constantin Savulescu. Va multumesc domnule profesor.

3. Tot in facultate mi-am facut o prietena, care s-a transformat in sotie, care mi-a daruit cel mai frumos cadou primit vreodata: un copil.

Oare cum ar fi aratat viata mea acum, daca nu faceam aceasta facultate? Nu stiu, dar nici nu ma intereseaza. Sunt fericit asa cum sunt.

Imi pare rau ca a trebuit sa ma lovesc in facultate de unii profesori "tirani" si unele discipline plictisitoare, dar nu regret nimic. Din toate am avut ce invata.


Sfatul meu pentru tine este sa iti faci treaba bine si cu placere. Daca nu o faci de placere, mai bine n-o face deloc.

O zi minunata!

AlexGIS

#13
Citat din: goguletz@simplu06
Te inteleg perfect. Din punctul meu de vedere, nu ai facut facultatea degeaba.

Motive:
1. O sa vezi ca daca pe teren esti pus intr-o situatie dificila, din punct de vedere tehnic, tu o sa te descurci si o s-o scoti la capat. Cel care a citit o carte, da un examen si devine "cadastrist" o sa fie extrem de limitat; chiar si lucrarile simple o sa le strice si nu o sa fie recomandat mai departe de clienti.

Corect. De aia trebuie facultate de drept ca să faci cadastru. Altfel, eşti doar un diletant care are impresia că ştie ce înseamnă cadastrul. Mărturie stă situaţia actuală din România.
Asta nu am priceput niciodată. Cum pot unii să lucreze în cadastru fără studii juridice?

dtoni

#14
Citat din: AlexGIS
Citat din: goguletz@simplu06
Te inteleg perfect. Din punctul meu de vedere, nu ai facut facultatea degeaba.

Motive:
1. O sa vezi ca daca pe teren esti pus intr-o situatie dificila, din punct de vedere tehnic, tu o sa te descurci si o s-o scoti la capat. Cel care a citit o carte, da un examen si devine "cadastrist" o sa fie extrem de limitat; chiar si lucrarile simple o sa le strice si nu o sa fie recomandat mai departe de clienti.

Corect. De aia trebuie facultate de drept ca să faci cadastru. Altfel, eşti doar un diletant care are impresia că ştie ce înseamnă cadastrul. Mărturie stă situaţia actuală din România.
Asta nu am priceput niciodată. Cum pot unii să lucreze în cadastru fără studii juridice?
Faptul ca prin anul 2000 si ceva sau contopit cadastru cu cf a rezultata ca noi cei purtatorii de stampile suntem obligatii sa facem si dosarul pentru cf. la momentul respectiv nu cred ca putea cineva sa solicite purtatorilor de stapile sa aiba studii juridice. Eu ina sustin ideea ca noi ar trebuii sa ne limitam la masuratori punt, adica sa intocmim dosarul in baza unei masuratori si a declaratiei  proprietarului referitoare la limite.