Stimati utilizatori ai serviciilor ROMPOS,
Prin prezentul mesaj va aducem la cunostinta ca, datorita unor operatiuni de intretinere, incepand de maine, 02.09.2011, ora 13:00, pana duminica ora 12:00 serviciile ROMPOS de timp real vor fi nefunctionale.
Ne cerem scuze pentru inconvenientul creat.
Nota:
Va recomandam ca inaintea oricarei iesiri pe teren sa verificati starea functionarii sistemului accesand link-ul: http://gnss.rompos.ro/spiderweb (http://gnss.rompos.ro/spiderweb) sectiunea Real Time Data Availability.
De asemenea, o alta modalitate de a verifica starea de functionare a serviciilor de timp real este prin conectarea receptorului dumneavoastra la ROMPOS, inaintea iesirii in teren.
Cu deosebita consideratie
Intr-adevar, "Rompos down"... again.
Cam de doua saptamani tot "carpit" a mers.
Totusi trebuie sa le multumim ca ne anunta inainte iar ei lucra si-n weekend.
Asa ca asteptam sa functioneze.
Lasa ca nici site-ul ANCPI nu e mai breaz... cred ca i-au dat jos hardul de tot, sa mai faca economii...
Modificat de John Doe (01-09-2011 20:32:45)
Captura de ecran:
(http://topograf.3xforum.ro/img/pics/topograf.3xforum.ro/ok_24090.jpg)
583/134px 12.1KB
traiasca retrointersectia.
Si inca una, proaspata (vineri 02.09.2011, 20:59):
(http://topograf.3xforum.ro/img/pics/topograf.3xforum.ro/ok_24113.jpg)
584/277px 20.8KB
Modificat de John Doe (02-09-2011 20:59:25)
macar de ar merge mai bine dupa toate reviziile astea
Te-ai uitat acum, seara?
Ai observat ca jumatate de tara are statiile inactive?
Sa vedem ce e maine, luni.
Da, a pornit si site-ul ANCPI, duminica seara. Cel cu hardul plin (tot al ANCPI) inca nu, probabil n-au gasit alt hard acuma, ca sunt magazinele inchise.
are cineva vreo informatie pana cand romposul e din nou oprit?
Azi, sambata-14 mart. 2015 nu mi-a mers. Dar la voi ?
A intrat DNA-ul si pe-acolo ?
la ora 10 la Timisoara mergea foarte bine. vineri la ora 14.00 la fel, foarte bine
Modificat de Anton Pann (14-03-2015 19:51:25)
Sambata 14.03.2015 a mers dupa care nu a mai mers.
A mers 30 min dupa care si-a pierdut initializarea, banuiesc ca din cauza erorilor ionosferei. Am pierdut conexiunea la net din cauza mea, dupa care l-am oprit si repornit dar nu am mai reusit sa ma conectez la Rompos cu toate ca sateliti aveam, internet aveam. De ce?
Le-a picat serverul (http://www.3xforum.ro/img/smilies/rusine.png)
@Anton Pann esti norocos, te scoli devreme sambata
(http://topograf.3xforum.ro/img/pics/topograf.3xforum.ro/ok_46542.jpg)
580/410px 32.2KB
ptiu drace , nu la rompos la ancpi
Citat din: topograful linistitAzi, sambata-14 mart. 2015 nu mi-a mers. Dar la voi ?
A intrat DNA-ul si pe-acolo ?
:)
cum o fi sa trasezi un foraj ieri/iar azi sa constati ca RTK ai fost cu +2.00m pe Est ?...
o fi doar pe Trimble ? ( mai bine trasam cu statia !...)
si-o si bagat ursu' coada ? sau poate ursii ?...
cam asta e cu Romposu': atentia la statia BZ, verificati !
1 7148.320 2217.216 98.3980
2 7148.317 2217.219 98.3960
3 7148.273 2215.296 98.3170
4 7148.268 2215.295 98.3190
5 7148.537 2215.657 98.6270
6 7148.318 2217.047 98.4280
7 7148.306 2216.998 98.4230
8 7148.293 2215.293 98.3860
9 7148.295 2215.294 98.3920
10 7148.249 2215.701 99.8290
11 7148.242 2215.285 98.4110
12 7148.249 2215.290 98.4120
13 7148.259 2215.299 98.2200
14 7148.266 2215.302 98.1830
15 7148.282 2215.302 98.1690
16 7148.210 2215.262 98.3860
17 7148.193 2215.258 98.3860
18 7148.238 2215.261 98.3760
19 7148.235 2215.263 98.3690
20 7148.230 2215.263 98.3820
21 7148.294 2216.700 98.4100
22 7148.294 2216.415 98.3980
severcoman
problema cu deplasarea de 2m pe est apare intr-adevar la toate receptoarele care au ca placa de achizitie GPS o placa Trimble.
Am constatat problema acum ceva timp prima data la Slobozia. Am facut niste masuratori cu mai multe tipuri de echipamente si am constatat ca apare doar la cele echipate cu placi trimble. Am semnalat problema la ANCPI si in cateva minute s-a rezolvat.
Doar ca nu inteleg de ce apare. Si de ce doar pe echipamente cu placi Trimble
:uimit:
Citat din: Ionica34severcoman
problema cu deplasarea de 2m pe est apare intr-adevar la toate receptoarele care au ca placa de achizitie GPS o placa Trimble.
Am constatat problema acum ceva timp prima data la Slobozia. Am facut niste masuratori cu mai multe tipuri de echipamente si am constatat ca apare doar la cele echipate cu placi trimble. Am semnalat problema la ANCPI si in cateva minute s-a rezolvat.
Doar ca nu inteleg de ce apare. Si de ce doar pe echipamente cu placi Trimble
:uimit:
da, au rezolvat-o, dar ar fi interesant punctul de vedere al ANCPI fata de masuratorile eronate efectuate in acest interval de timp : cum aflam in ce zile au fost probleme, ce ar trebui sa stie proprietarii care se trezesc ca au amplasat investitii/garduri/hale/foraje la +2,00m fata de limita din planul parcelar (adica pe terenul vecinului) ?... probleme care poate vor iesi la iveala in viitorul nu prea indepartat, peste cativa ani...
Citat din: severcomanCitat din: Ionica34severcoman
problema cu deplasarea de 2m pe est apare intr-adevar la toate receptoarele care au ca placa de achizitie GPS o placa Trimble.
Am constatat problema acum ceva timp prima data la Slobozia. Am facut niste masuratori cu mai multe tipuri de echipamente si am constatat ca apare doar la cele echipate cu placi trimble. Am semnalat problema la ANCPI si in cateva minute s-a rezolvat.
Doar ca nu inteleg de ce apare. Si de ce doar pe echipamente cu placi Trimble
:uimit:
da, au rezolvat-o, dar ar fi interesant punctul de vedere al ANCPI fata de masuratorile eronate efectuate in acest interval de timp : cum aflam in ce zile au fost probleme, ce ar trebui sa stie proprietarii care se trezesc ca au amplasat investitii/garduri/hale/foraje la +2,00m fata de limita din planul parcelar (adica pe terenul vecinului) ?... probleme care poate vor iesi la iveala in viitorul nu prea indepartat, peste cativa ani...
Pai punctul de vedere s-ar putea sa fie: "verificati regulamentul cu privire la masuratorile
RTK", ca d'aia n-are ursu coada, si tot repozitionam. De exemplu proprietarii ar trebui sa stie ca nu au fost determinate minim doua puncte si static si RTK.
...si ar avea dreptate, ca doar d-aia e gratis !
(altfel vor sta lucrurile cand se va plati abonament si regulamentul va fi modificat.)
Pai, conform regulamentului, ei sunt acoperiti. Fiindca regulamentul zice ca inainte de a masura RTK trebuie sa masori Static. Iar cand termini trebuie sa te inchizi tot pe un static.
Asa ca, no comment.
Probabil ca la data intocmirii regulamentului, stiau ei ceva. Dar noi, nu, ca batman. Na acum, batman.
:(
Chiar daca determini static doua puncte sau mai multe, te poti trezi la alte puncte intermediare masurate RTK cu deplasari de 2 m. Aici avem o solutie indicata eronat ca fiind fixa. Poti verifica masuratoarea cu determinari statice doar daca pastrezi solutia fixa de la inceputul pana la sfarsitul masuratorii.
Am patit si eu cu receptoare Topcon si Magellan, doar cu statia Rompos Vatra Moldovitei, asezata intr-o zona muntoasa.
Din ce am observat, aceasta problema apare atunci cand astepti mult mai mult decat normal ca sa obtii solutia fixa. Asa ca in asemenea conditii dificile, mai bine cu puncte determinate static si apoi cu statia decat sa o dai in bara.
Lucrez in 90% din cazuri cu statia permanenta proprie Trimble cu care nu am patit niciodata asemenea probleme si care raspunde foarte bine chiar si la 60km.
Modificat de george75m (23-07-2015 17:52:47)
http://gnss.rompos.ro/spiderweb/frmIndex.aspx (http://gnss.rompos.ro/spiderweb/frmIndex.aspx)
Anunt important !!!
Stimaţi utilizatori ai serviciilor ROMPOS in timp real,
Vă aducem la cunoştinţă faptul că, datorită unor probleme tehnice, serviciile ROMPOS in timp real vor fi disponibile cu intreruperi in perioada 26-05.2017-29.05.2017.
Vă asigurăm că depunem toate eforturile pentru remedierea situației în cel mai scurt timp posibil.
Vă mulţumim pentru înţelegere!