Modificare ordinului 634

Creat de geosilva, Feb 22, 2011, 11:00 PM

« precedentul - următorul »

bradu13


                  a aparut ordinul de modif pt 634

Modificat de bradu13 (25-05-2011 21:58:03)



               

bradu13


                  http://www.fileshare.ro/20283417013.2" target="_blank">http://www.fileshare.ro/20283417013.2 acum si ordinul


               

dora3mira


                  S-A ZIS CU BUCURIA DE A VEDEA CAT ARE IN GRADINA SI PE ACTE - ACUM O SA INCEAPA BALAMUCUL IN CARE - IA SA VEDEM CAT SI DE UNDE O SA TAIE FIECARE TOPOGRAF - PANA AJUNGE PE ACEL X MP DIN ACTE + MAX 5% !
Abia acum si-au dat seama ca acele declaratii de accept suprafata real masurata - bat in cuie suprafetele mai mici decat pe acte - iar in instanta vine OCPI si spune - pai de ce sa mai vrea terenul inapoi - ca a dat declaratie ! In felul asta - vecinul cu mult teren - nu mai apare pe CF cu muuuuult , iar ala cu putin crede ca a inceput sa vada deformat ce vede - ca el bietul sesizeaza ca terenul ar putea fi la vecin, dar... in acte e curat ca lacrima !
Mi-e groaza de incurcaturile ce vor veni !
Avem multi topografi care au in sange gandirea cadastrala - dar ce ne vom face cu cei care nu stiu ce si cum ar trebui sa gandeasca vazand diferentele dintre acte si terenul in sine.
Parca din ce in ce mai mult se impune sa ne strangem si sa gandim mai temeinic ce trebuie rezolvat  si mai ales cum !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

dora3mira


                  As pune o intrebare celui ce a modificat acest ordin - CINE VA PLATI IMPOZITUL PE TERENUL IN SURPLUS AL PROPRIETARILOR CE ISI INTABULEAZA NUMAI SUPRAFATA DIN ACT +5% ?!
Uite-asa - o sa fim nevoiti cand ne uitam pe o documentatie - sa ne amintim cam ce modificari erau in vigoare in anul in care vedem ca este facuta CF ...
Un singur lucru as mai intreba : la actualizarea unei CF intabulata pe vremea cand atat cat gaseai atata treceai pe acea CF - cum procedam? Ii taiem pana la xmp din act +5% si pentru ca ii diminuam suprafata il punem pe om sa dea si bani ca i-o taiem ? Nu .... de curiozitate intreb, nu ca mi-ar pasa !

Astazi OCPI mi-a trimis un coleg la poarta unui fost client al unui alt coleg - foarte in varsta - care dealtfel nici nu mai face CF de ani buni  - ca sa-i propuna sa ii actualizeze CF prin diminuare suprafata, repozitionare si sa plateasca ce e de platit la OCPI drept taxe fiindca TREBUIE actualizata CF - altfel colegul meu mai tanar nu isi vede nici de aceasta data ( e lucrare redepusa) trecuta lucrarea - caci este suprapusa cu lucrarea colegului mai varstnic  - NU E TARE FAZA ?

Adica recapitulam : lucrarea mea se suprapune cu lucrarea domnului z , care nici nu mai este in viata - bun. Lasa ca-i fac io repozitionarea, Dumnezeu sa-l odihneasca , nu-i problema numai sa-mi treaca si mie lucrarea, da?!
Buuun. Scot PAD, extras la zi si hai sa vad ce iese - ca am dat din precautie si cateva lasere peste gard si am deja mare parte din masuratoare- restul o iau eu cumva din PAD-ul vechi !
Ei bine, surpriza - alta forma si alta suprafata !
Ma duc la OCPI in audienta si mi se da solutia - te duci la poarta omului - adica io - si ii spui ca tre sa isi faca actualizarea la CF - adica ala care nici nu ma stie, nici io pe el si nici nu stiu daca mai exista ! Si ii spui ca el are pe acte 350 mp nu 450 si are si alta forma si nici coordonatele nu-s bune - si il convingi sa-ti dea din pensia lui de 400 lei -taxa de OCPI - adica 140 lei - ca e modificare limite si suprafata + extrasul la zi .
Daca lucrarea asta este respinsa - este o lucrare redepusa - cred ca voi intocmi o scrisoare catre ANCPI - Voi ce ati scrie la ANCPI daca ati avea un astfel de caz ?
Initial m-am infuriat - apoi am inceput sa facem haz de necaz - dar trebuie gasita si o solutie de rezolvare... totusi - caci beneficiarul lucrarii colegului asteapta deja de 2 luni !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

kod


                  ...pai simplu, adica cum sa facem ping-pong cu topograful intre institutiile statului, ospiciu si proprietari...so creada ei  http://www.3xforum.ro/img/smilies/finger.png">


               

John Doe


                  Inteleg ca e vorba de o suprapunere virtuala. Despre care scrie in nu-mai stiu-care-ordin ca se rezolva de catre inspectorul OCPI care a dat peste ea.
Daca e suprapunere reala (adica doi proprietari pe acelasi teren fiecare cu actul lui) se merge in instanta - eu acolo as merge, fiindca actul vechi (adica extrasul de CF si intabularea veche aiurea) a validat-o OCPI. Tare as fi curios ce solutie se va da, mai ales fiindca va constitui un precedent in speta si nu sunt putine cazurile. Solutionate (adica bagate sub pres) tacit pana acuma.

Modificat de John Doe (26-05-2011 11:18:44)



               

vpetrisor


                  http://www.ocpi-cs.ro/DOWNLOAD/Anunturi/modificare%20Ordin.pdf" target="_blank">http://www.ocpi-cs.ro/DOWNLOAD/Anunturi ... 0Ordin.pdf


               

vpetrisor


                  http://www.ocpi-cs.ro/DOWNLOAD/Anunturi/modificare%20Regulament.pdf" target="_blank">http://www.ocpi-cs.ro/DOWNLOAD/Anunturi ... lament.pdf


               

nicu1000


                  Urmare a publicarii pe site-ul ANCPI a modificarilor Ord.634/2006 am facut o lista de probleme pe care as dori sa o inaintez catre ANCPI. Daca stiti raspunsul la unele dintre ele v-as ruga sa ma luminati si pe mine si sa nu le dau mai departe.
 
-    în cazul în care se suprapune peste imobilul intravilan măsurat de mine un cadastru efectuat eronat situat în extravilan într-o tarla în care nu există plan parcelar (aşadar nu se poate repoziţiona acest cadastru), se va aviza documentaţia depusă de mine ?
-    art.I pct.5 lit.e : "neconcordanţă între datele imobilului .... " .
o    Caz 1 : în TP este scris un vecin, dar in realitate (conform unor documente colaterale) este alt vecin pe care îl trec in PAD. Este considerată o documentaţie incorectă ?
o    Caz 2 : în TP este scrisă o tarla si o parcelă. În realitate conform planurilor topografice (la scara 1 :5000, 1 :10000) este altă tarla şi altă parcelă acestea fiind trecute în PAD. Este considerată documentaţie incorectă ?
-    art. I pct.6 : se poate întabula pe un teren intravilan curţi-construcţii o construcţie realizată fără Autorizaţie de Construire în 2000 (conform documentelor doveditoare emise de Primărie) ?
-    art.I pct.11: "aceste prevederi se aplică în cazul în care imobilul este împrejmuit şi/sau există plan parcelar recepţionat". În cazul în imobilul intravilan este împrejmuit parţial (pe 2, 2.5 sau 3 laturi) se aplica această regulă ?
-    într-o tarla în extravilan unde nu există plan parcelar, două cadastre se suprapun. Nu este posibilă repoziţionarea deoarece nu exista plan parcelar. Este suprapunere reală care se noteaza în ambele Carţi Funciare ?
-    pentru a evita lungirea perioadei de avizare a unui dosar de cadastru, pot iniţia procedura de repoziţionare a unor imobile (suprapuse peste imobilul măsurat de mine) fără un referat al unui consilier de cadastru ?
-    la întocmirea unei documentaţii cadastrale pentru teren extravilan – unde există plan parcelar – dacă proprietarul nu solicită materializarea imobilului se consideră că "nu s-au efectuat măsuratori la teren" ?
-    se măsoara un teren intravilan. După depunere se constată că se suprapune 10cm cu un cadastru vecin. « Rezolv » (translaţie, reducere suprafaţă etc.) suprapunerea şi redepun documentaţia cu noile coordonate, fără alte măsuratori. Evident că măsuratorile efectuate nu mai corespund coordonatelor din noul PAD. Se consideră că "nu s-au efectuat măsuratori la teren" ?

Astept raspunsuri.
Multumesc!



               

John Doe


                  Nu cunosc raspunsul la intrebarile astea, cred ca nici Dumnezeu nu-l stie, fiindca nu exista un raspuns. Adica unul singur. Fiecare oficiu intelege cum il taie capul pe oficiu si pe inspectorul la care pici, si daca nu faci cum zice nu-ti avizeaza lucrarea.

Incearca sa fii mai clar in exprimare, cel putin la prima liniuta - cine cu cine se suprapune de fapt? deduc ca tu te suprapui peste un cadastru avizat anterior.
Probleme sunt foarte multe, s-a tot discutat cel putin de zece ani incoace si tot degeaba. Ca sa se rezolve toate astea trebuie sa se recunoasca ca sunt probleme, sa se identifice problemele, sa se gaseasca solutiile si sa se si vrea sa se rezolve. Ceea ce nu se va intampla prea curand dar oricum, iti doresc bafta.



               

Mit


                  http://www.ancpi.ro/pages/legislatie.php?lang=ro&type=odg" target="_blank">http://www.ancpi.ro/pages/legislatie.ph ... p;type=odg

Intra in vigoare la 30 zile dupa publicarea in M.Of.
S-au publicat si in M.Of.???



               

nicu1000


                  Scuze pentru neclaritatile din formulare.
Intr-adevar la prima liniuta : un cadastru vechi avizat anterior (din extravilan) este total aiurea (la vreo 10km de pozitia reala) si se suprapune peste un teren intravilan. Nu se poate repozitiona cadastrul vechi pentru ca nu exista plan parcelar.  Se va aviza lucrarea mea pe intravilan?

Vad ca toti au probleme. Dar a facut cineva o adresa catre ANCPI in care sa puncteze fiecare problemele lui ? Se discuta una alta dar puncte de vedere oficiale exista pe undeva ? Poate conducerea ANCPI nu stie ca exista probleme. Haideti sa le aducem la cunostinta si sa incercam aplicarea unei practici unitare in cadastru.
La adresele pe care le-am facut eu pana acum ANCPI a raspuns. Poate nu am fost multumit de raspuns dar am un punct de vedere oficial. Daca ii bombardam cu adrese eu cred ca se va schimba ceva in bine.

Numai bine!



               

Alin B.


                  Salutare !
  in odg 785/2011 la art. 28-1 , se precizeaza ca de la intrarea in vigoare a acestui ordin, documentatiile cadastrale vor contine inclusiv fotografii ale imobilului cu elemente relevante pt. identificarea acestuia si data efectuarii. Prin urmare , de aici eu inteleg ca la fiecare documentatie cadastrala pe care o vom intocmi de acum , indiferent de tipul ei, va trebui sa atasam si fotografii ale imobilului, nefiind precizat nr. de fotografii, ce anume sa contina ( constructii, limite , aparatul in statie sau poate chiar o fotografie de-a proprietarului fugarind nevasta http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> )  si nici modul de prezentare a fotgrafiilor ( color, alb negru sau dimensiunea). Probabil in curand vom face si un filmulet cu proprietarul si vecinii, pe care il vom atasa la documentatie.


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

John Doe


                  Cred ca trebuie aparat foto cu GPS incorporat, altfel cum dovedesti unde ai facut poza?


               

kod


                  eu cred ca angajatii ocpi-urilor se plictisesc de minune, si asa mai au si ei ce vedea in documentatie, sa le treaca timpul mai usor  http://www.3xforum.ro/img/smilies/big_smile.png">