Aviz Tehnic OCPI

Creat de cip_mancip, Mar 17, 2009, 03:34 PM

« precedentul - următorul »

ltibor

Despre anomaliile si nedreptatile sistemului am putea discuta mult si bine. De reglementarea lor nu se ocupa nimeni - vezi ce fac cei care au acest atribut, - in guvern, in parlament ...

ancka


dora3mira

Stai sa vezi minunatie !
Initial, am platit si noi suma de 200 lei / ridicare ( sic ! acuma nu mai avem voie sa-i spunem asa e musai sa ii spunem studiu topo - de doua saptamani - iar la scopul solicitarii avizului nu se mai trece obtinerea certificatului de urbanism si a autorizatiei de construire ci....tot "studiu topografic";). La suma asta se adauga si suma aferenta numarului de puncte utilizate . Ulterior ni s-a explicat ca nu, nu, nu , nu e bine. Si s-a schimbat pe varianta de ti-am povestit mai sus. Tu ai dreptate, in ordin scrie limpede ca se rotunjeste la intreg si in felul asta 100 de metri patrati devin un ditamai hectarul !
Nu-mi mai spun parearea ! Vorba ta, asa se cere asa facem, ca daca punem prea multe intrebari ii incurcam de tot !
Insa sincer...mai omeneste mi se pare sistemul adoptat de OCPI-ul de la noi in cazul asta!

puidedac

#18
Citat din: ltiborVezi tu discutii cind ma duc la ei cu un plan de situatie pentru o retea electrica de citiva km, cum sa calculeze suprafata de taxat ...  In schimb nu se mai plateste  taxa pe punct...
Asa a fost si la mine Tibi, cand m-am dus cu reteaua de canalizare ridicata... Nu scrie nimic in lege de chestiile astea longitudinale... Ei zic ca se calculeaza nu la diametrul conductei pe care se va executa, ci diametrul drumului... Poti declara mai mult sau mai putin la acest capitol...  Cine le verifica...? Primaria locala va plati si asa din banii de proiect, asa ca nu ma deranjeaza, doar ca legea e neclara in privinta asta ca la reteaua ta electrica sau alte retele longitudinale.

Puidedac: Attila