Aviz Tehnic OCPI

Creat de cip_mancip, Mar 17, 2009, 03:34 PM

« precedentul - următorul »

cip_mancip

imi spuneti si mie va rog ce trebuie sa contina avizul tehnic depus la OCPI pentru atribuire nr. postal?
Multumesc.

klu_naravas

pai la bucuresti cel putin anul trecut depuneam cam tot ce tinea de partea tehnica si banuiesc ca nu s-au schimbat prea multe.

cip_mancip

ms mult, in cazul asta am sa depun  ca o doc cad. si sa vad  ce raspuns or sa-mi dea, ms inca o dat, bafta multa

dora3mira

Moment ! Numarul postal este atribuit de Primarie din cate stiu eu ca se intampla prin Galati. Ma rog, prin alte parti o fi altfel?!
Iar cei de la Primarie au nevoie de la tine ca PFA sau de la firma care intocmeste documentatia respectiva de un PAD si o incadrare in zona.
Vezi ca notificarea adresei se taxeaza separat la cartea funciara - vreo 60 lei parca...

cristea

imi poate spune cineva daca;

OBTIN AUTORIZATIA DE CONSTRUIRE PE UN TEREN CU DESTINATIA GRADINA:
LA NOTAREA CONSTRUCTIEI (PESTE DOI TREI ANI) SE POATE SCOATE DIRECT DIN CIRCUITUL AGRICOL PARCELA RESPECTIVA DACA EA FACE PARTE DIN INTRAVILANUL VECHI AL COMUNEI RESPECTIVE NUMAI CU O SIMPLA ADEVERINTA DE LA PRIMARIE?
  IAR IN FINAL PE C.F. SA APARA LOC DE CASA CU CASA COMPUSA DIN...ETC.


sper ca nu v-am bagat in ceata.

bad wolf

#5
Citat din: cristeaimi poate spune cineva daca;

OBTIN AUTORIZATIA DE CONSTRUIRE PE UN TEREN CU DESTINATIA GRADINA:
LA NOTAREA CONSTRUCTIEI (PESTE DOI TREI ANI) SE POATE SCOATE DIRECT DIN CIRCUITUL AGRICOL PARCELA RESPECTIVA DACA EA FACE PARTE DIN INTRAVILANUL VECHI AL COMUNEI RESPECTIVE NUMAI CU O SIMPLA ADEVERINTA DE LA PRIMARIE?
  IAR IN FINAL PE C.F. SA APARA LOC DE CASA CU CASA COMPUSA DIN...ETC.


sper ca nu v-am bagat in ceata.
Ti-am raspuns la expertize judiciare !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#6
Citat din: cip_mancipimi spuneti si mie va rog ce trebuie sa contina avizul tehnic depus la OCPI pentru atribuire nr. postal?
Multumesc.

OCPI nu are nicio treaba cu atribuirea numarului stradal (postal) ,asta e o problema a Primariei locale !
Daca se procedeaza altfel, este un abuz !
Sper sa gasesc cararea corecta !

ltibor

La Primaria Oradea se solicita de la cetatean pentru atribuirea nr. postal un PLAN DE SITUATIE (ziceau ei intr-o vreme "pe suport cadastral" - adica tre' sa figurezi si limitele cadastrale) verificat/avizat de catre OPCI, acest aviz tehnic. Nu este necesar PAD. Documentatia care depun, este un plan de situatie cu toate elementele planimetrice al imobilului si a zonei adiacente, plan de incadrare in zona, memoriu tehnic, carnet de teren, extras CF, si lucrarea in format digital (dxf). Se avizeaza de obicei mult mai rapid ca si PAD-urile, si se taxeaza cu 200 lei. Cite judete / oficii, atata obiceiuri ... si mai vin si primariile cu pretentiile lor specifice...

topograful linistit

Normal, este taxata la rubrica de INSCRISURI IN CARTEA FUNCIARA
Deci nu-i vad rostul unui aviz OCPI. Ce sa verifice? Daca este semnatura primarului pe adeverinta? Daca nu este un fals? Asta-i treaba numai a registratorului.
Bineinteles, adeverinta trebuie sa faca referire la extrasul de CF, nr.top. (cad.) si proprietar
Taxa este de 60RON

PS. Daca se cere asa ceva la voi, dpdv al banilor castigati de topograf este OK.

 :hi:

mariancornel

Si eu care credeam ca doar bucurestenii si-au gasit ceva de lucru, iata ca si la oradea se practiva avizu ocpi pt numar postal. asteptam provincia

dora3mira

Daca iti este solicitata o ridicare topografica (plan de situatie cotat) atunci pretul corect ar fi fost - conform ordinului 371/27.12.2007 - suma totala rezultata din :
cod 2.8 - 100+100xS(ha)
cod 3.2 - 10 lei/punct din reteaua geodezica de stat in plan de proiectie Stereo 1970

exemplu pe caz de suprafata S=700,00mp

cod 2.8 = 100+100x0,07=107 lei
cod 3.2 = 10lei/punct x 3 buc = 30 lei
TOTAL = 137 lei

ltibor

Topograful linistit, - inscrierea in cartea funciara (cea taxata normal cu 60 RON) se face ulterior acordarii de catre primarie a nr. postal. Iar intrebarea lui cip_mancip se referea la documentatia necesara atribuirii nr. postal, ceea ce face topografu, despre care am relatat in mesajul meu anterior ... cel putin eu asa am inteles. Daca vrei i-ti povestesc si ce verifica OCPI-ul.
Dora, intr-adevar se taxeaza conf. ord. 371/2007 cu cod 2.8 (ceea ce n-am mai detaliat), dar totusi incorect fiindca in formula citata si de tine 100+100xS(ha) scrie frumos in paranteza "(S se va rotunji la valoarea intreaga)", dar la noi rotunjirea la valoarea intreaga inseamna intotdeauna "in sus" - adica tot 100+100=200 ron platesc si pentru 700 mp / si la fel si pentru 9999 mp  :( - in schimb pentru 10001 mp deja platesc 300 ron :zzz:  - ca doar asa e logic. Vezi tu discutii cind ma duc la ei cu un plan de situatie pentru o retea electrica de citiva km, cum sa calculeze suprafata de taxat ...  In schimb nu se mai plateste  taxa pe punct...

bad wolf

#12
Citat din: ltiborTopograful linistit, - inscrierea in cartea funciara (cea taxata normal cu 60 RON) se face ulterior acordarii de catre primarie a nr. postal. Iar intrebarea lui cip_mancip se referea la documentatia necesara atribuirii nr. postal, ceea ce face topografu, despre care am relatat in mesajul meu anterior ... cel putin eu asa am inteles. Daca vrei i-ti povestesc si ce verifica OCPI-ul.
Dora, intr-adevar se taxeaza conf. ord. 371/2007 cu cod 2.8 (ceea ce n-am mai detaliat), dar totusi incorect fiindca in formula citata si de tine 100+100xS(ha) scrie frumos in paranteza "(S se va rotunji la valoarea intreaga)", dar la noi rotunjirea la valoarea intreaga inseamna intotdeauna "in sus" - adica tot 100+100=200 ron platesc si pentru 700 mp / si la fel si pentru 9999 mp  :( - in schimb pentru 10001 mp deja platesc 300 ron :zzz:  - ca doar asa e logic. Vezi tu discutii cind ma duc la ei cu un plan de situatie pentru o retea electrica de citiva km, cum sa calculeze suprafata de taxat ...  In schimb nu se mai plateste  taxa pe punct...

Nu am inteles , totusi , pe ce baza se solicita documentatie ( de primarie ) pentru atribuirea nr. postal !
Nu exista asa ceva !
In legatura cu aberatiile de la OCPI , daca vrei poti sa citesti ce am scris eu la Expertize juduciare ! E , doar, informativ.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira

Primaria isi completeaza baza de date in acest fel , asta am cam inteles dar ce spune Itibor nu pricep ! Rotunjirea a 700 mp ca sicand am 1000 pricep si asta ca ar fi codul 2.8 = 110 lei ... in loc de 107 ! Insa de ce nu se adauga si codul 3.2 ? Voi nu folositi punctele din retea ???
Si nici macar faptul ca platim aceleasi puncte pentru inca 10 lucrari efectuate in zona nu ma deranjeaza prea rau... Dar daca tot se strang niste banuti la acest cod...ar fi prea mult daca am solicita indesirea retelei sau refacerea punctelor vechi distruse de inconstienti sau rauvoitori ?
Vezi tu Itibor... e nedrept sa ceri tot 200 lei pentru proprietatea tatei Safta care are o gospodarie de 550 mp cu o casa de paianta si tot 200 lei pentru avizul unui proprietar de 9999mp cu o ditai constructia de P+6E . Cum mi se pare absurd sa fie solicitata taxa de intabulare de 120 lei indiferent daca e vorba de o proprietate de 10 ha sau o ametita de garsoniera confort III - cu baie comuna.
Aceste anomalii ar trebui reglementate de statul atat de " ingrijorat " de situatia contribuabililor !

ltibor

Intr-adevar, asa vrea primaria - de la ei putere ... o fi pe baza unui ordin al arhitectului sef de acu citiva ani... cu totul ca primaria a platit pe banii nostri (a contribuabililor) o lucrare de cadastru imobiliar, care de vreo 8 ani tot nu se termina, si primaria nu-l foloseste nici macar pentru zonele unde e gata... dar asta e alta poveste.
Dora, rotunjirea se face la hectar, deci la 10000 si nu la 1000. :(  Ba da, folosim punctele din retea, dar cred ca de vre-o 2 ani nu mai platim pentru ele.... nu ma intreba de ce. Nu se cere, nu platim. Oricum am platit mult si bine, exact cum ai spus, si pentru aceleasi puncte folosite la 10 lucrari, sau chiar pentru puncte determinate de noi cu ocazia altor lucrari precedente... si pe tema asta au fost multe discutii... - s-au strins frumos acei banuti, dar indesirea retelei, sau refacerea punctelor vechi distruse nu a mai facut nimeni, cred ca din 2002 incoace... dar m-as opri aici, sa nu intru in birfe, si acuzatii la adresa OCPI-ului. Fiecare se descurca cum reuseste... Oricum baza de date cu toate punctele din judet au cam toti topografii, le cautam, daca le gasim e bine, daca nu, recurgem la alte variante (GPS, etc.)