eTerra pareri pro si contra luminatima

Creat de s_mihai0481, Mar 05, 2009, 06:16 PM

« precedentul - următorul »

s_mihai0481

ca in orice primavara apare cate un nou program, cod sau un tarif marit la orificiu.
din 09.03.2009 apare eTerra.
sincer am auzit de de la colegi de acest nou program de receptie a noilor lucrari pe care o sa le depunem.
multumim orificiule ca nu ne lasi sa ne plictisim! :hi:

kod

ei, cum sa ne plictisim, da ce bucurestenii s-au plictisit, sa li se schimbe bordurile de 3 ori pe an! tre` sa injure si ei pe cineva cand se vor impiedica de ele, asa si noi topomeseriasi din prea multa iubire de schimbare, trebe sa ne placa eterra, sau n-spele mii de versiuni ce apar pe an de CP -uri  :hi:
si asta doar din prea multa dragoste din partea ANCPI-ului fata de prostime (cei multi si oropsiti, stiti voi care !)
Numai bine, si la cat mai multe "borduri schimbate" in topografie si cadastru ! :razz:

klu_naravas

nu ti-as dori sa faci o lucrare prin bucuresti si sa cauti un pichet sau un canal de coordonate cunoscute, pt ca marile borduriade sau asfaltari si-au facut pe de plin treaba ... nu mai gasesti nimic.eu cel putin sunt inca uimit cum de a putut sa dispara tot.cat despre o noua retea :)))))))))))) ea a fost cica facut insa ma abtin :))))))))))))

Modificat de klu_naravas (05-03-2009 17:48:47)

bad wolf

Dar in Bucuresti nu mai functioneaza  Rompos-ul ?
In alte zone ale tarii functioneaza foarte bine !
In vecinatatea granitei cu Ungaria ne putem folosi si de corectiile preluate de la statiile unguresti.
In legatura cu eTerra:
-sunt judete unde functoneaza de mult timp si nu sunt probleme de implementare.Sunt probleme de functionare a creierului unor functionari de la unele OCPI( cam la 42 din tara ).
Implementare eTerra este foarte greu de facut , mai ales in judetele unde a existat Cartea funciara austriaca(nu  ungara, pt ca unguri au aplict nu au conceput asa ceva ).
In aceste judete se lucreaza cu doua carti paralele -din motive lesne de inteles.
Din aceleasi motive conducerea OCPI (in aceste judete sunt stat in stat) , precum si unii dintre colegii nostri PFA au refuzat cu idarzire introducerea acestui program.
De ce ?
Nu va spun .E usor de ghicit !
Sa auzim de bine !
Sper sa gasesc cararea corecta !

topograful linistit

Am mai postat undeva dar cred ca s-a pierdut.
E-TERRA nu respecta ordinul 634/2006:
Nu-ti da voie la nici un fel de tolerante (nici coordonate, nici suprafete)
Am invatat degeaba in facultate teoria erorilor. E-TERRA ne arata ca acestea sunt egale cu Z E R O
Poate functioneaza acolo unde nu a fost CF. Dar unde exista de la austrieci...
Atunci s-a masurat cu lantul, stadia, clopterul si acum cu laser, GPS etc. si tu E-TERRA imi respingi lucrarile pt. ca "nu poate procesa diferente de suprafata"
Atunci propun ca softul sa fie facut de ursul intalnit pe valea prahovei pt. ca poate este mai in masura.
Chiar si avizatorii spun: "Imi pare rau ca trebuie sa va dau respingere -lucrarea d.p.d.v.tehnic este OK - dar nu proceseaza E-TERRA.
Am mai avut o situatie - o alipire - pe un CF era proprietar X Vasile si pe alt CF X M. Vasile (acelasi proprietar dar cu initiala tatalui) E-TERRA nu proceseaza pt. ca "sunt proprietari diferiti" desi, atentie, la introducerea datelor proprietarului au acelasi CNP.
Mai fratilor de la ANCPI si OCPI-uri !!!! Daca era sa platiti softul asta din banii vostri si nu din ai contribuabililor, cred ca l-ati fi linsat deja pe softistul amator
Sa auzim de bine si va doresc ca la voi in judet sa nu se implementeze o astfel de porcarie.

dora3mira

Prea tarziu, sunt judete cum este cazul Galati - unde din 2006 aplicam cp versiunea 1 si mai apoi versiunea 2  !
Ca fara nu ne este receptionata documentatia !
Ar trebui sa mai adaug si faptul ca receptia se desfasoara intre orele 8-11 ca si cand e-terra ar fi functionala online cu-adevarat desi mai sunt si exceptii de introducere date si dupa ora 11 .
Faceti o socoteala cate documentatii pot fi receptionate in acest interval de timp daca avem ghinionul de a ajunge la OCPI exact cand nu avem net pentru o ora sau doua !

kod

...sau mai ales cand functionarii, demnitarii publici, si alte exceptii sunt serviti cu nesimtire si nerusinare inaintea ta (care stai la coada ca tot omu` si astepti ca "duduile" de dupa tejghea sa-si termine cafeaua, sau conversatiile pe mess)
Pt. dora: nu fac referire la Galati (sa nu se interpreteze) desi cred, ca fenomenul nu este unul regional sau margionalizat  :hi:

klu_naravas

cred ca din contra topografule linistit, tampeniile se implementeaza peste tot numai lucrurile cu adevarat bune nu.
spor la completat Cp-uri

Modificat de klu_naravas (08-03-2009 12:38:46)