Asigurare profesionala

Creat de djxhouse, Iun 03, 2009, 04:33 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Tocmai ieri am vorbit cu un avocat, si mi-a zis despre asigurare profesionala...
Adica daca ma da cineva in judecata din diferite motive, daunele plateste asiguratorul.
Asa ceva exista pentru avocati, medici, etc etc...

Cred ca este un subiect care ne-ar interesa pe toti.
Stiti foarte bine cateodata trebuie sa executam diferite lucrari pe terenuri foarte valoroase.
Si cum este meseria noastra frumoasa, muncim si noi cum putem. Responsabilitatea este a noastra, si intr-un fel ar fi binevenit o asigurare.

Stiti daca ne putem asigura? Sub ce conditii? Cineva este /a fost asigurat?
Chiar plateste asiguratorul? Sau gaseste o scuza si nu plateste.
Astazi am fost la 2 asiguratori,  dar nici unul nu poate oferi asigurarea dorita de catre mine.

Astept cu interes sa dezbatem acest subiect.  :hi:

ancka

pai datorita domeniului nostru care este oarecum "mai complex" decat cel al avocatilor, medicilor, nu cred ca vreun asigurator s-ar incumeta sa faca o astfel de asigurare.si mai ales ca la noi legislatia se schimba de la o zi la alta, incat nu mai suntem siguri de nimic.

kod

...asta fara a mai amintii lupii, ursii intalniti prin padurile patriei, sau topoarele, sacurile, batele nu stiu carui bade` Ion sau Gheorghe pe pogoarele tarinii, sau de Tarzanii din spatele volanelor unor monstrii de 20 -25 tone, care trec zi de zi milimetric pe langa tine, sau daca esti la birou, mna poate ai surpriza sa-ti prinzi degetele in vre-o priza :D s.a.m.d. eu cred ca mai degraba s-ar cuvenii o "asigurare de viata" dat fiind "caracterul complex" (vezi mai sus)  :hi: al meseriei de topograf in locul uneia "profesionale" !

John Doe

O chestiune ar fi si cu aparatura... dar nu stiu cum as putea explica unui asigurator ca s-au luat dupa mine cainii ciobanului si eu m-am aparat de ei cu jalonul de la Leica900, care prin urmare s-a indoit...
Sau ca masuram langa calea ferata seara, si m-a surprins un tren care am crezut ca n-o sa-mi agate aparatul.

Modificat de John Doe (03-06-2009 15:41:26)

ace

Se asigura aparatura topo-geodezica.Unde am lucrat la firma de cadastru patronu' își asigurase stația total și gps-ul Leica 1200,dar la ce companie nu știu,un fel de CASCO.
Sa te asiguri tu profesional cred ca e destul de complicat la noi.

moholea

Alllianz Tiriac face asigurare pt asa ceva. Am un prieten agent, si mi-a spus ca imi pot asigura statia cu 25% fransiza. Adica daca se izbeste de ciment, primesc 75% din suma asigurata. Imi facuse o calculatie, pt o asiguare de 4000euro, plateam 200euro anual prima de asigurare.
Asta a fost anul trecut, daca va intereseaza la modul serios va dau nrul lui de tel.

kod

...mda, eu as fi foarte curios sa stiu care este grila de calcul, in aceste cazuri de asigurari....Adica mai pe romaneste in functie de ce ? anume iti calculeaza el pretul pe care trebuie sa-l platesc pt. un anumit serviciu, aparat, asigurare etc.

vrionel

am trait in SUA unde mafia asigurarilor este cea mai eficienta crima organizata. eu zic sa nu deschidem cutia Pandorei, si sa le dam idei unora de a face asigurarea profesionala obligatorie prin lege, ptr. a imbogati niste impostori

puidedac

MM..Da. Firma ar trebui sa ne plateasca asigurarea. Cine cum isi poate negocia contractul  cu seful. Asta tine de protectia muncii. Acesta ar trebui citit si aplicat...
Sa nu vorbesc de chestia ca era sa treaca peste mine o masina, desi m-am asigurat si am si avut vesta reflectorizanta pe mine. Parca nici nu eram pentru el pe carosabil...
Mai bine in cazul trenurilor, zic eu, care am lucrat la drumuri...

"Make love, not piss!"


369/400px 21.3KB