o intrebare

Creat de IKar, Noi 04, 2011, 07:26 PM

« precedentul - următorul »

IKar

Buna seara,
Am o problema... am un ortofoplan de 200mb care are extensie .sid + inca un fisier .sdw, cum fac sa le incarc in autocad. Sper sa fi fost clar.

Modificat de IKar (04-11-2011 17:33:55)

John Doe

Fisierul SID e poza de fapt, un fel de fotografie multirezolutie, iar in fisierul SDW scrie in ce coordonate si la ce scara sa-l bage in AutoCAD.
Spune de care AutoCAD ai si te lamurim. Si daca ai si ceva modul Raster design la el.

IKar

Autocad 2011 si raster design 2011

John Doe

Pe asta nu-l am, nu stiu sa-ti spun exact, eventual ma uit la un coleg si revin luni. E ceva cu "Connect to database" , atât mai tin minte.

cristib

setezi unitatea de masura in metri la autocad cu comanda units...pe urma din bara de la autocad raster design - open image...in mod normal ii setat pe automat sa recunoasca coordonatele..daca nu ai umblat inainte prin program la modificari nu trebuie sa ai probleme..spor

IKar

am instalat autocad raster design atat 2006 cat si pe 2011 (pe autocad 2006/2011 ) dar nu imi apare bara....

Modificat de IKar (26-11-2011 12:47:12)

PULEIMEN

insert - raster image reference - incarci orto . Descarci un lisp georefimg parca si dai load (vezi ca il gasesti pe aici) - selectezi orto si dai comanda georefimg si se duce pe coordonate.

IKar

de unde iau lips-ul ?