Comanda ZOOM

Creat de DanCad, Mai 24, 2011, 11:36 AM

« precedentul - următorul »

DanCad

Am o mica problema, copiez in coordonate originale un teren si apoi il insertez prin comanda paste in coordonate originale pe planul care are atasat fisierul tif.Cum reusesc sa il gasesc pe plan cu ajutorul comenzii zoom?
Multumesc anticipat.

kod

ai incercat cu comenzile: "zoom extents" sau "zoom all" ?
dar eu cred ca altceva ti se intampla tie, cand inserezi desenul peste raster ti se "ascunde" sub "imagine".
Vezi ca ai la meniul din toolbar: "draw order" si ai acolo posibilitatea sa le dai ori la tif "send to back" ori la desen "bring to front" !

John Doe

Ca sa nu cauti prea mult dupa draw order, prescurtarea ei este DR si enter.

Daca dai paste la o entitate dintr-un desen in altul, vine cu layerul ei cu tot. Daca in desenul IN care dai paste exista deja layerul, se pune in el. Iar daca layerul respectiv e inchis, n-o vezi - verifica si asta.

Daca in desen ai scapat vreo entitate foarte departe de zona ta de lucru (de exemplu in 0,0 ai fi inserat automat ceva si n-ai vazut) si dai zoom extents sau all n-o sa vezi nimic, obiectele pot fi prea mici ca sa se vada. Atunci selectezi larg zona unde crezi tu ca n-ar trebui sa fie nimic cu crossing, si daca ai activate gripurile o sa vezi totusi ceva selectat, si poti face zoom pe obiectul ala ca sa vezi ce e cu el.

Se mai poate inca ceva la paste orriginal:
ZOOM enter
OB enter - adica pe un obiect
L enter - adica pe ultimul obiect din desen si inca un enter

Ultimul obiect din desen e chestia aia la care i-ai dat tu paste, deci o sa-ti faca zoom chiar pe ea. Procedeul e util la planurile de incadrare in zona, de exemplu. Merge si din viewport daca intri in model space.

advex


DanCad

Multumesc pentru raspunsurile date. :D

John Doe

Atâta l-am lamurit, de cred ca mai are putin si-si face omul seppuku...

Arhimede

scrii ceva pe desen ,dupace l ai copiat te duci in edit  fiind scrii ce ai scris pe desen  -fiind si zoom to si te duce acolo

advex


kod

...sau poti sa-ti faci un cerc care sa-ti includa toata ridicarea topo, poate chiar mult mai mare sa sa-l copiezi peste imagine si asa iti dai seama, sau altele metode, dar mai intai trebuie sa-ti pui si capul la contributie... :hi:

DanCad

Multumesc foarte mult. :)

kod

sa-ti fie de bine, dar poate ne zici si noua care a fost pana la urma cauza ?

DanCad

Problema este ca eu folosesc Autocad 2004, in aceasta versiune comanda zoom nu are optiunea object.Pe 2008 merge.

Modificat de DanCad (26-05-2011 14:54:15)