Main Menu

Topcon TKS 202

Creat de geomer_topografie, Feb 27, 2011, 01:22 AM

« precedentul - următorul »

geomer_topografie

Vand Topcon TKS 202, precizie 2'' - 2600 EURO+TVA(garantie 2 ani de zile) .Asigur instruire.Pentru demonstratii si probe de lucru va rog sa ma contacti pentru a lucra putin cu aparatul.

Livrare din stoc.

0742 188 036


374/561px 29.3KB

topocad.cristi

statia asta e ca luna. sta tot timpul cu fata pe care scrie Gowin la tine. pe spate se poate inscriptiona orice la cererea publicului  :rotfl:  :rotfl:

mariuxxx

un manual de utilizare in lb rom ai.
dc poti sa-mi trimiti

geomer_topografie

Pentru topocad.cristi:

Nu inteleg unde este ironia in afirmatia ta.Eu prezint o alternativa la echipamentele cu preturi colosale, un echipament cu care iti poti face treaba in orice santier.Iti spun ca utilizez de 6 luni un GOWIN TKS-202 in santier, si chiar sunt foarte multumit de el.E de fapt Topcon GTS-210.

Descarcare usoara a masuratorilor, un meniu prietenos, insa nu vreau sa o laud enorm.Cel mai bine e sa veniti sa o vedeti si sa o testati.

Modificat de geomer_topografie (28-02-2011 21:28:30)

topocad.cristi

ceea ce vinzi tu nu e topcon. e posibil sa fie o licenta topcon, dar doar tehnica. nu de nume. asa ca nu te mai folosi de numele topcon. spor la vandut si masurat

AlexGIS

#5
Citat din: topocad.cristiceea ce vinzi tu nu e topcon. e posibil sa fie o licenta topcon, dar doar tehnica. nu de nume. asa ca nu te mai folosi de numele topcon. spor la vandut si masurat

M-ai facut curios si am cautat si eu date despre ea si am gasit ca e fabricata de Topcon.
http://www.tomas.com.sg/pdf/surveying/GOWIN.pdf

http://www.gowinsurveying.com/file-download/Brosur%20Gowin.pdf

topocad.cristi

asa. si? si stonex-ul  e facut de south si e varza

geomer_topografie

Bineinteles pentru unii singurele echipamente sunt Leica si Trimble.Unii lucreaza ca niste automate deoarece au invatat in scoala sa lucreze pe Leica, si vai doamne numai ele pot fi folosite pe viitor, alte echipamente sunt de rahat.Spune-mi te rog de ce zici ca Stonex-ul e varza?Ai lucrat cu unul?Da erori?De ce faci o afirmatie fara a aduce argumente.Asa si eu pot sa spun ca Leica nu e bun.Te-ai uitat unde e facuta seria 400, nivelele digitale din seria Sprinter( SURPRIZA : SINGAPORE & CHINA; chiar nu ma asteptam ca si LEICA sa fabrice acolo  :wink2: ). Pentru topocad.cristi - nu conteaza unde este facut atat timp cat respecta parametrii de productie.Ce crezi, ultimul model de Leica sau Trimble nu are componente facute in China?

Asa ca astept argumente de ce Stonex-ul e varza.Eu pot sa iti spun ca seria de accesorii Leica e chiar varza(cel putin pe partea de mire, si si de asemenea nivelele entry-level sunt sub orice critica); si inca ceva daca iti aduc doua aparate identice si pe unul scrie Leica si pe celalalt altceva tu il vei alege Leica numai pentru ca e super cunoscut in Romania.

topocad.cristi

1. Referitor la stonex trimite si tu un mail la bentini spa, filiala din algeria si intreaba de ce au casat 6 stonex-uri dupa 3 luni de folosire si le-au inlocuit cu leica seria ts. pe cel mai mare terminal de gaze al tarii, langa oran. poti sa ii intrebi si cat au costat sapaturile si fundatiile ce au trebuit refacute.
2. leica are preturi asa de mari, nu pentru ca topografii sunt invatati din facultate sa lucreze cu ele, ci pentru ca aparate de 20 de ani vechime sunt inca in stare perfecta de functionare.
3. seria 400 pe care il am eu, unul din multele aparate, este "made in switzerland". ca si dna03-ul. pana si trepiedul este tot in elvetia produs. e adevarat ca pretul este de 180 de euro, dar... asta este. maine iti prezint si poze. bateriile sunt japoneze. gps-urile seria 1230 sunt americane. iar carcasa contine mai mult aliaj de magneziu decat jentile de la masina ta.
4.  leica produce cel mai precis teodolit industrial din lume, TDRA6000, cu o precizie de 0.2 mm.  costa cam 60.000 de euro, dar in industria navala si cea aeronautica chiar nu conteaza detaliile. are de asemenea liscad-ul pentru compensari, modele 3d, profile, etc. mai are si leica matrix care daca o sa ajungi vreodata sef de proiect, sef de departament, etc, o sa iti arate in timp real ce masoara echipa din teren. sunt doar cateva exemple.
5. distributie de echipamente si servicii de topografie nu poti face in momentul in care la tel. raspunde mama/soacra/cumnata etc.
6. daca tu crezi in continuare ca ceea ce vinzi tu este topcon, iti recomand sa iti prezinti strategia de marketing la volkswagen (volkswagen octavia), renault (renault logan) mercedes (ssang yong) si o sa te umpli de bani.
7. nu insulta inteligenta celor de pe acest forum, nu vinzi telefoane in piata, aici persoanele carora te adresezi cred ca sunt un pic mai ...evoluate.
8. acum sa iti prezint un pic aparatul:
2800 de euro. cel putin 300 de euro sunt profitul tau la vanzare. taxe vamale si transport de undeva din ue, minim 200E.
raman 2300. minim 300 de euro profitul importatorului, probabil din zonele libere din olanda.
am ajuns la 2000. transport din china pana in eu, 2-300 de euro.
prisma, trepied si jalon- minim 200 de euro.
au ramas 1500. nu zic mai multe, cred ca ajunge.

in final, vreau sa intelegi ca toate astea sunt urmarea faptului ca tu vinzi un topcon albastru

geomer_topografie

Sprinter 150 pe care il am eu e MADE IN SINGAPORE... oare sa fiu singurul ghinionist ... mira GS 111 - MADE IN CHINA si scrie Leica - alt ghinion.Cred ca sunt cel mai ghinionist din tara asta.Numai la mine a ajuns aparatura Leica facute prin Asia... mai sa fie.

GEOMAX-fratele Leica unde este facut?TOT in Elvetia cred NU?

EU NU AM INSULTAT INTELIGENTA NIMANUI...EU DOAR OFER UN ECHIPAMENT CU CARE ITI POTI FACE TREABA...PANA LA URMA UTILIZATORUL ESTE CEL CARE DECIDE.

Crezi ca toti cumparatorii de Leica sunt super multumiti?Sau o fi creo exceptie...?

Daca imi cumperi din China un GOWIN cu 1500 de euro ... maine il cumpar de la tine.Sa mai terminati cu chestiile acestea ca, chinezii mor de foame si vai doamne vine nenea europeanul sa le dea ceva maruntis...Au invatat deja sa isi vanda marfa, sa puna pret pe ceea ce produc.Cea mai rudimentara statie totala din China este undeva la 1800-1900 USD(la 1500 de euro ca sa o poti lua... trebuie sa iei cel putin un container...asa ca hai sa nu ne mai aburim unii pe ceilalti).


Referitor la distributia de echipamente, vreau sa iti zic ca eu nu ma ocup cu asta, nu este obiectul meu principal de activitate.Eu mi-am cumparat aceste statii, iar daca vrea cineva sa achizitioneze poate veni, le testeaza si le poate comanda la importatorul oficial din Romania care asigura si service si care chiar nu e firma de apartament( pe langa Topcon mai sunt si reprezentanti in Romania pentru o mare firma de echipamente japoneze).

OARE LE E FRICA IMPORTATORILOR DE LEICA DIN ROMANIA DE CONCURENTA!

INCA O INTREBARE? CUM SE FACE CA UN CABLU DE DATE LEICA in RO e 70 de EURO si in Ungaria doar 25 EURO, o mira in RO 100 de euro in Ungaria 70 de euro(acelasi model).Saracii reprezentanti din Romania(chiar nu stiu cum isi scot cheltuielile?-la cate actiuni caritabile fac si la profitul mic pe care il au-eu chiar cred ca aduc bani de acasa).De ce LEICA este numarul unu in RO? Pentru ca au avut un program de marketing destept-au dat gratis echipamente la facultati-astfel au creat un curent-si-au creat o piata-daca Sokkia, Trimble sau oricare producator facea acest lucru in perioada in care universitatile erau dotate cu cel mult un teodolit-va spun eu ca aveau o cota insemnata de piata.Nu neg calitatea echipamentelor LEICA insa trebuie sa avem in vedere ca exista si alternative.Daca tu topocad.cristi iti permiti Mercedes, eu inca ma plimb cu Logan(dar tot imi fac treaba).

Respecte.

Modificat de geomer_topografie (01-03-2011 23:27:36)

Mit

Eu stiu o vorba: "Suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine".

Prin 2007 m-am cautat de 23.000E prin buzunare pt. un sistem GPS Leica SH (baza, rover, accesorii, soft PP) cumparat din Italia; unul nou depasea 40.000E.
Merge brici pe orice vreme, in orice conditii.

Acum ceva timp, am vazut la un coleg GPS-ul Stonex. Sincer, acum, mi-ar fi frica sa scot din buzunar 7000E pt. un rover. Softul de PP neprietenos, cam greoi atat in utilizare cat si in viteza de procesare. In rest, facilitati normale pt. zilele noastre.

La Timisoara si-au luat destui acest model; majoritatea sunt incantati, cred ca si datorita faptului ca lucreaza pt. prima data cu un sistem GPS.

Numai timpul va spune daca sunt fiabile si daca sunt o investitie buna.
Pana atunci, totusi, sunt niste echipamente care au implementata tehnologia actuala la un pret accesibil.

Referitor la preturile din Romania la echipamentele Leica... no comment  :hi:

mariuxxx