libre office

Creat de Anton Pann, Noi 11, 2013, 11:04 AM

« precedentul - următorul »

Anton Pann

Ma intereseaza cum sa creez si cum sa folosesc o baza de date in Libreoffice . Sa pun datele in fisier tip calc si sa intre auomat in write . Foloseste cineva ?

goguletz

Cred ca incurcati un pic termenii. Folosesc LibreOffice pe post de inlocuitor pentru Microsoft Office.

Mai jos gasiti echivalentul aplicatiilor din cele doua suite:
Microsoft Word - LibreOffice Writer
Microsoft Excel - LibreOffice Calc
Microsoft Powerpoint - LibreOffice Impress
Microsoft Access - LibreOffice Base

Daca vorbim de baze de date, atunci alegeti LibreOffice Base. Daca totusi va referiti la foi de calcul (Excel worksheet), atunci trebuie sa folositi LibreOffice Calc

Sper ca v-am putut fi de folos. Spor!

Anton Pann

cunosc corespondenta dintre libreoficce si microsoft office . Am lucrat pana accum in Word cu campuri din Excel (Microsoft office ). As vrea sa fac acelasi lucru cu Libre office (calc- Writer)  . O sa vad ce este cu LibreOffice Base .Multumesc . Daca ai un fisier base si unul writer , legate cu field uri mi-ar prinde bine ca model.

goguletz

Din pacate nu va pot ajuta, pentru ca nu am folosit LibreOffice Base.

AlexGIS

Poti face legatura dintre Base si Write direct, dar este mai greu. Depinde de ce vrei sa faci, cum vrei sa manipulezi datele...

Anton Pann

Multumesc, sunt convins ca este usor, ceva similar cu campurile din Word si Excell, dar nelucrand cu LibreOfice inca nu pot face legaturile . Intre Word si excel este simplu. o sa mai caut solutia.

AlexGIS

Nu este tocmai usor deoarece depinde si de ce vrei sa faci si de modul in care vrei sa "pasezi" informatia din Base in Writer.