Soft pe palm

Creat de cadian, Mai 30, 2012, 07:37 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Buna ziua. Sunt curios daca se poate pune un soft de statie pe un palm. Adica softul din statie leica sau din controlerul gps-ului. Ca am observat controlere motorola care aveau soft de la trimble pus pe ele. Unde gasesc softul respectiv ? etc.... este nevoie ca dispozitivul pe care vrei sa pui softul sa aiba windows?
 Multumesc

Modificat de cadian (30-05-2012 17:44:03)

crs

Salut!

Softul de leica nu cred ca poti sa il pui pe alte dispozitive (parere personala). Poate se poate dar eu nu stiu...

pe winCE se pot pune mai multe softuri de topografie - problema e ca nu stiu nici unul gratis. Si mai trebuie sa iti poti conecta dispozitivul la statie (prin cablu sau BT).

PalmOS am impresia ca e un SO de unix - deci nu cred ca va fi compatibil (alta parere personala).

cadian

Multumesc.
Da. Statia are BT asa m-am gandit la conectare. La statia TCRP am controler, care are windows CE am tras concluzia ca daca ai un aparat care are windows CE si BT , e posibil sa instalezi Leica smart worx (sper ca nu gresesc).
Ai dreptate cu sistemul de operare PalmOS.
Multumesc pentru raspuns crs

Modificat de cadian (31-05-2012 14:18:54)

crs

Nu e obligatoriu sa aiba BT statia. Eu aveam un HP Compaq iPAQ Pocket PC cu un program de topo ce se conecta prin cablu (un adaptor de la mufa sa la serial si  din serial cu cablul statiei).

Nu stiu sigur ce sistem de operare are leica in aparatele sale (am lucrat cu versiunile fara win - 1200, 500, etc) - din acest motiv nu stiu sigur daca e compatibil cu winCE sau Win mobile.

Leica smart worx nu e singurul prog. topo, ai mai multe de unde alege... eu unul am lucrat cu el dar prefer altele (nu imi prea place sa convertesc fisiere din diferite formate pt. a fi recunoscute de/din leica - prefer ceva ce imi importa axul/cota rosie/etc in formatul in care il fac cu programul ce-l utilizez. La leica trebuiesc convertite intii). Nu zic ca e rau - depinde de preferintele fiecaruia. Din pacate acum nu am nimic cu winCe sa incerc sa il pun sa vad daca merge.

Daca statia are BT te poti conecta la ea si cu un telefon cu win. mobile, nu neaparat cu nustiuce controller (doar ca bateria....)

cadian

Am prins ideea.
Dar tu ce soft foloseai?
Multumesc frumos pentru raspuns.

crs

fiind in spania foloseam soft spaniol...(sau in spaniola)
pe pocket aveam ceva ce se nu mea topograph sau ceva de genul, am incercat sa-l copii si pe alt opaq dar nu am reusit, pe gps si statii TCP-ET, TCP-GPS, tcp-tunel (si TCP-MDT ca un complement in acad - au versiuni demo pe net), betop (mai nou TopView - il poti descarca demo), mai e survCE ce l-am vazut si prin ro (de la carlsonsw), si sigur mai sint si altele. Pe leica foloseam acel smatworx sau cum se chema - softurile proprietare leica (din motiv ca nu se puteau baga alte softuri in ele - de aisi si ideea mea ca nu ar avea wince - cele noi au).

in final tot una e ce folosesti, principiul de functionare e cam la fel. Leica nu mi se pare asa intuitiv dar dupa ce te obisnuiesti merge la fel ca celelalte.

cadian