Cadastru gratuit

Creat de bradu13, Mar 20, 2011, 07:23 PM

« precedentul - următorul »

AlexGIS


                  
zamfy a scris:


E bun daca daca vor fi preluate de pe orto...Eu am determinat o borna de ordinul I cu GPS-ul ca sa vad diferenta fata de reteaua geodezica de stat si am avut diferenta de cativa cm. Iar cand am pus masuratoarea pe ortofotoplan, surpriza! Era diferenta de 36 de m, asa de "bine" sunt georeferentiate ortofotoplanurile...Asa ca cei din zona de munte, asteptati-va sa fiti intabulati undeva pe la vecini.
Totusi, astept cadastrul general cu sufletul la gura, poate imi intabuleaza si mie lotul ala cu probleme pe care il am.
Iar loturile din zona de ses se vor masura astfel: se ia una bucata proiect parcelar, se digitizeaza daca nu e digitizat deja, se georeferentiaza pe orto, se ia una bucata TP si se intabuleaza. Simplu, nu?


Problemele in zonele de munte apar din cauza ortogonalizarii defectuoase a fotogramelor. In sfarsit... exista si o noima in spatele a ceea ce am scris anterior. In zonele cooperativizate au aparut cele mai mari probleme, fiindca acolo situatia sta in felul urmator:
Omul locuiste in localitatea X a UAT Y si are teren in 3 UAT-uri. Daca nu si-l lucreaza pe tot (sau o parte), timp de 1 an, deja limitele nu mai sunt aceleasi. In zonele de munte, unde nu a fost cooperativizare, terenurile nu sufera modificari pe limite fiindca, de cele mai multe ori, oamenii au ales sa se stabileasca acolo unde au avut terenul. Foarte putine sunt cazurile in care o persoana are, pe langa faneata din spatele casei, inca un teren pe sub padure. Si chiar si asa, daca are teren pe sub padure, acel teren este de cele mai multe ori delimitat prin limite naturale (torenti, paraie, randuri izolate de arbori/arbusti). De aici si decizia (nu stiu daca si finala) de a ortogonaliza zonele unde limitele se cunosc si se pot identifica in teren in mod cert.


PS In alta ordine de idei, ia 2 orto (unul la campie si unul la munte) si apuca-te sa vectorizezi limite... si vezi la care incepi sa ai dubii cu privire la limite.

Modificat de AlexGIS (15-07-2011 17:09:34)


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

John Doe


                  Da, un om poate avea teren in mai multe UAT-uri dar nu e obligatoriu, marea majoritate au numai in UAT-ul de domiciliu.
Nu stiu de ce spui ca limitele UAT-urilor se modifica in fiecare an, asta fiind un motiv pentru... ce?
Eu as zice ca nici macar nu se cunosc clar, si acolo unde te obliga sa te tii de ele sunt vectorizate de pe planurile cadastrale georeferentiate prost deci da, trebuie stabilite odata ca lumea, macar pe hartie, dar asta nu se face in fiecare an.

Modificat de John Doe (15-07-2011 19:08:46)



               

diagodose2009


                  ALELUIA...........!!!
Dvs stiti care este cea  mare problema la cadastru gratuit?
Costa cam 1.5-2 miliarde de euro la nivel national, si sunt si eu curios daca BanCa Mondiala  este dispusa sa plateasca aceasta suma pentru 2-3 anii..
Poate  peste 2-3 anii mai vine o criza sa vedem  atunci cine plateste cele 2 miliarde de dolari?
Bine ,, bine dar cele 2-3 miliarde de dolari cum se vor recupera?
Eu cred ca niciodata, deoarece ca BancaMondiala sa bage banii 2Miliarde in cadastru, e ca si cum arunca la gunoi..
Dar.. poate BancaMondiala face firme din Cadastru concurente cu dvs?
Eu asa cred..
   ca BanCA Mondiala si FMI deschide vreo 20 firme care o sa va i-a painea de gura pentru toti topografii..................
       Astia de la Banca Mondiala nu au bani si isi fac firme pe domeniul Cadastrului  din Romania!, ca sa scoata, adica baga banii 2Miliarde in cadastru , si scot cele 2 Miliarde din alt domeniu (Uzina Dacia, Cernavoda,) prin impozite..etc..
  Chiar asa de foamete este la BancaMondiala incat sa bat si pe ultima paine din Romania?
 Poate vine sfarsitul lumii si noi nu stim.............
  Dragi topografi pe ce lume traim?

Modificat de diagodose2009 (16-07-2011 09:25:07)


_______________________________________
http://we.tl/D8HOKFyTJ7" target="_blank">http://we.tl/D8HOKFyTJ7


               

John Doe


                  Deci: costa 2 miliarde date de Banca Mondiala si FMI, iar astia ca sa-si scoata banii o sa faca 20 de firme cu care o sa faca cadastrul in RO. Pe urma vine sfarsitul lumii.


               

Atopor


                  Problema cu intabularile gratuite nu e nicidecum de ordin tehnic, ca asta se rezolva cu orto sau fara, dar partea legala a proprietatii nu o pot rezolva ei, trebuind ca proprietarul sa semneze, ori, tocmai asta e problema. 3 din 4 titluri de proprietate au titularul decedat sau plecat sau necunoscut. Cadastru nu inseamna doar partea tehnica. In CJ, daca nu ma insel, o comuna a facut cadastru cu o firma din SJ(licitatie cu dedicatie)dar la OCPI le-au cerut semnaturile proprietarilor, pe care ia-i de unde nu-s! si mai cer si acte de proprietate(TP, sentinta, etc) care si ele sunt o problema. Dupa un an aproape nu stiu cate s-au rezolvat pana acum. Daca pentru fiecare comuna trebuie cate o firma pe an FMI si BM trebuie sa infiinteze multe firme! Oricum cadastrul tehnic poate fi rezolvat relativ repede(1-3 ani) dar partea legala a proprietatii va dura mult mai mult. S daca nu s-au intabulat oamenii pana acum nu e pentru ca e scumpa o lucrare de intabulare, ci pentru ca de multe ori succesiunile repetate si vanzarile succesive  complica mult lucrurile. Sunt terenuri care sunt la al saptelea proprietar, iar cei din TP sunt decedati cu urmasi in parte necunoscuti. Un proces in acest caz costa mai mult decat terenul. Daca vor un cadastru tehnic il vor face, dar va trebui sa ia si ministerul justitiei(divine?) in parteneriat!


               

bradu13


                  pt cadastrul general cred ca e timpul ca firmele de cadastru sa se retraga din actiune. rezultatele de pina acum nu sunt deloc multumitoare si cel mai corect e sa se realizeze de catre stat aceasta rezolvare a proprietatilor. interesul este al statului in primul rand sa stie ce sa impoziteze. o alta frana este breasla notarilor (un prim semnal s-a primit de la bnr in privinta monopolului acestei profesiuni liberale dar organizata la noi la nivel de cerc inchis


               

Atopor


                  Nu stiu in ce masura statul are un interes, dar sunt foarte sigur ca unele persoane din conducerea statului nu au nici un interes. Ar fi prea usor pentru ANI sa vada averile, uneori colosale, pe care le au demnitarii. In acelasi timp, foarte interesati sunt "samsarii de terenuri" care incearca sa "faca" terenuri pentru strainii interesati. Si de obicei acestia sunt prin ministere si agentii guvernamentale. Intabularea gratuita ar fi o pomana pentru acestia!


               

AlexGIS


                  
John Doe a scris:

Da, un om poate avea teren in mai multe UAT-uri dar nu e obligatoriu, marea majoritate au numai in UAT-ul de domiciliu.
Nu stiu de ce spui ca limitele UAT-urilor se modifica in fiecare an, asta fiind un motiv pentru... ce?
Eu as zice ca nici macar nu se cunosc clar, si acolo unde te obliga sa te tii de ele sunt vectorizate de pe planurile cadastrale georeferentiate prost deci da, trebuie stabilite odata ca lumea, macar pe hartie, dar asta nu se face in fiecare an.


Nu limitele UAT se modifica ci limitele terenurilor tinute de om...


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru