Cadastru gratuit

Creat de bradu13, Mar 20, 2011, 07:23 PM

« precedentul - următorul »

bradu13

din ceea ce se discuta am inteles ca se merge pe ideea ca ocpi sa efectueze aceste lucrari. se va angaja personal atat la cad cat si la pi. de abia s-au dat afara si acum constata ca sunt in galeata cu evidenta cadastrala. nu stiu de unde o sa aiba bani pt asa ceva avand in vedere falimentul general al tarii

John Doe

Mai degraba as zice ca vor trage inca niste reglementari ca sa ne oblige pe noi, particularii astia, sa facem cumva mascat si treaba asta. Si deja s-a inceput, nu va dati seama? Ce e cu obligatia de a parcela toata tarlaua? Eu trebuie s-o parcelez sau cei care au impartit terenurile, de fapt?
Si cum e cu obligatia OCPI de a furniza digital conturul tarlalelor? Se respecta?
Si nu vreau sa mai continui cu altele, ideea este ca noi si OCPI lucram dupa aceeasi lege dar fiecare cu interesele lui; atâta timp cât unul e obligat sa o respecte iar celalalt nu, treaba merge ca un atelaj cu un cal si un magar.

Modificat de John Doe (14-07-2011 19:50:48)

AlexGIS


John Doe

Licitatii au mai fost, stim ce s-a facut. As avea vreun motiv sa cred ca acuma va fi altceva?

bradu13

daca se merge tot pe acelasi sistem de licitatii cu firme slaba sansa sa se realizeze ceva intr-adevar bun

trb

urmatorul caz
trebuie intabulate circa 1000ha cuprinse in 1000parcele si 100tarlale
cumparari dupa multe titluri de proprietate
toate acopera aproape 90% dintro localitate X in judetul Y
in mod normal s-ar plati 120lei la OCPI/documentatie
asta ar insemna 120000lei, in mare
normal ca este enorm ca si taxa
am vorbit cu directorul respectivului oficiu pentru o reducere de taxa, in ideea ca pe bani clientului as rezolva cadastrul pe comuna respectiva
raspunsul care o a fost oare 

:finger:

cadastru gratuit :rotfl:

adrianmonea

nu ca ma bag si eu, dar nu mere ca la piata, trebuia sa ii zici ca ii dai procent si lui, sa il perii un pic :limba:  :rolleyes:

bradu13

se incepe cadastru gratuit pt zona necooperativizata. termen 5 ani. lucrari efectuate de ocpi mai putin ortho.

John Doe

Adica pentru toate zonele necooperativizate ? Acolo unde nici cu cadastrul iozefin nu s-au reusit decat harti concretuale? Sunt zone dificile.

Mit

Am o casa de vacanta intr-o astfel de zona. Pt. o masuratoare riguroasa la un imobil iti trebuie o zi plina. Nu mai punem ca nici GPS-ul nu functioneaza pe vai, prin zone impadurite sau cu vegetatie inalta, etc.
Parerea mea este ca vor trage niste linii in ACad, ii vor arata lui base' cat de frumos este cadastrul general si Dumnezeu cu mila ce este in realitate pe teren.  :nod:

bradu13


                  
John Doe a scris:

Adica pentru toate zonele necooperativizate ? Acolo unde nici cu cadastrul iozefin nu s-au reusit decat harti concretuale? Sunt zone dificile.

nu au mai apucat sa faca! sunt zone de munte 1: 2880, 1:5760, 1:7200  etc realizate in vremea imperiului si dupa unire romanii au taiat denumirea maghiara si au trecut denumirea romaneasca. ca nu suntem in stare acum sa facem e alta poveste care tine de organizare, interese de 2 bani etc.



               

John Doe


                  S-ar putea face si asta, ar fi chiar frumos cred cu GPS, fotogrammetrie aeriana si teodolitul electronic. Dar deocamdata vad ce se intampla in zonele drepte ca-n palma, ce sa mai sper pe zonele necooperativizate, in principiu de munte?


               

AlexGIS


                  Zonele necooperativizate vor fi preluate de pe orto iar cele cu CAP vor fi masurate. Extravilan. Sursa 100% sigura.

_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

John Doe


                  Bun atunci, partea tehnica s-a rezolvat. Deci ei au voie sa preia de pe orto. Probabil au s-o faca tot pe nevazute, ca si aia la care tot ei nu le dau voie.
Daca sintagma "cadastru gratuit" pomenita aici include si parcelarea terenurilor conform legilor proprietatii, stie cineva ce liste de parcelare se vor folosi? Cele care nu incap in tarlale sau altele?

Modificat de John Doe (15-07-2011 19:02:35)



               

zamfy


                  
AlexGIS a scris:

Zonele necooperativizate vor fi preluate de pe orto iar cele cu CAP vor fi masurate. Extravilan. Sursa 100% sigura.

E bun daca daca vor fi preluate de pe orto...Eu am determinat o borna de ordinul I cu GPS-ul ca sa vad diferenta fata de reteaua geodezica de stat si am avut diferenta de cativa cm. Iar cand am pus masuratoarea pe ortofotoplan, surpriza! Era diferenta de 36 de m, asa de "bine" sunt georeferentiate ortofotoplanurile...Asa ca cei din zona de munte, asteptati-va sa fiti intabulati undeva pe la vecini.
Totusi, astept cadastrul general cu sufletul la gura, poate imi intabuleaza si mie lotul ala cu probleme pe care il am.
Iar loturile din zona de ses se vor masura astfel: se ia una bucata proiect parcelar, se digitizeaza daca nu e digitizat deja, se georeferentiaza pe orto, se ia una bucata TP si se intabuleaza. Simplu, nu?

Modificat de zamfy (15-07-2011 14:59:46)