Pentru posesorii de Leica seria 300

Creat de mihai, Apr 01, 2009, 08:51 PM

« precedentul - următorul »

mihai

Salutare. O sa lucrez in curand cu o seria 300 pe care din pacate nu am apucat inca sa o vad ce poate. Structura meniului si aplicatiile banuiesc ca sunt la fel ...sau cel putin la fel ca cele de la seria 400 ( Surveying, Free station...etc). Ce ma intereseaza si as dori sa aflu ( sper sa fie posesor de 300 prin preajma ) :
1. - te pori orienta pe mai multe puncte de coord. cunoscute ( D,Hz; sau doar Hz ) si dc da cate? Isi calculeaza unghiul mediu de orientare al statiei...iti afiseaza reziduurile pe fiecare directie?
2.- la orientarea pe punct de coord cunoscute cu dist masurata - iti afiseaza diferenta intre dist mas si dist din coord?
Multumesc

dangolesti

de la un TCR307, acum in plimbare in germania (TCR nu eu)
1. da, te poti orienta pe max 5 pct (sper sa zic bine) dar numai pe Hz. afiseaza reziduuri dar la descarcare trebuie sa-ti faci format propriu pentru aceste marimi ca formatul IDX nu le da.nu afiseaza diferentele intre dist masurata si cea din coordonate. recomand calduros ca dupa setarea pe orientare sa masori punctul pe care te orientezi si ca radiat. mai recomand mult tutun si rabdare pentru inscrierea codurilor, mai ales daca vei folosi statia pentru ridicari cu detalii multe si variate.
nu spui nimic referitor la utilizarea reziduurilor. personal nu am incredere deloc in ele, motiv ptr care dupa descarcarea statiei folosesc program de compensare a drumuirii sau a retelei.

mihai

Multumesc dangolesti.Scurt si la obiect.In curand o sa o am in fata si o sa ma lamuresc. Cam nasol cu distanta totusi ...chiar nu afiseaza diferenta? Bine...fiind un model mai vechi...Afisarea reziduurilor...nici eu nu am neaparat incredere...eram doar curios. Aparatul asta va fi folosit in topografie aplicata cu tot ce implica....mici ridicari, trasari, etc. Si pentru prelucrare va fi folosit un soft de specialitate.Este un 307..dar doar TC.Cat despre coduri..am lucrat mult cu seria 400..si stiu cum e. Am un set de coduri numerice corespondente fiecarui element din teren. Dar te chinui...asa e. La un moment dat lipisem lista de coduri pe statie.
Multumesc inca o data.Cand o sa am statia in fata o sa mai am intrebari probabil.Pana atunci caut manualul.

mihai

Defapt ideea e ca tb sa invat pe cineva sa foloseasca statia dar mai intai tb sa ma pun eu la punct. Faza cu reziduurile era urmatoarea....S-ar putea cel ce foloseste statia sa vizeze semnale...sau mai stiu eu ce...de coord cunoscute pentru orientare. Si dc statia afiseaza reziduurile....si dc pe o directie sunt grosolane...chiar dc nu prea ai incredere in ele...macar stii ca ai confundat semnalul. Sunt sanse mici sa foloseasca pe santier modalitatea asta vreodata dar vroiam sa-i arat omului nu doar sa radieze si sa traseze.

topograful linistit

Lucru cu o TCR307 de 5 ani, dar nu am facut niciodata calculul retrointersectiei (FreeStation) in camp (desi aparatul face asta); si iti spun de ce :
1. poti gresi identificarea unui punct vizat (biserica A in loc de B)
2. punctul vizat poate are erori de determinare
3 punctul vizat s-a deplasat in timp, etc
Vei avea o retro cu reziduuri afisate, dar nu este compensata si nu detii controlul 100% asupra calculelor.
Deci mai bine la birou, cu topoSys ...

La a doua intrebare, te orientezi pe punct cunoscut, apoi in programul de trasare il trasezi si vei observa diferentele intre ce este din coord. si ce este din mas.

Cele bune  :hi: