Topograf cu studii de alta specialitate

Creat de cipimuresan, Mar 07, 2011, 05:11 PM

« precedentul - următorul »

cipimuresan

Buna!
as avea nevoie de putin ajutor privind situatia in care ma aflu,si anume:
sunt absolvent al specializarii Silvicultura licentiat in 2007 ( in cadrul carei facultati am facut 2 trimestre de topografie,1 trimestru fotogrametrie si GIS si 1 trimestru desen tehnic)
Din 2007 pana in prezent lucrez in cadrul unei firme de topografie si cadastru,care nu e autorizata ca si firma dar e detinuta de o PFA in domeniul cadastrului iar lucrarile se fac pe stampila si semnatura PFA-ului, eu fiind incadrat pe post de topograf
Curiozitatea mea e daca pot fii incadrat ca inginer pe cartea de munca (nu neaparat inginer topograf ) desi nu am studiile de specialitate,adica salariul pe cartea de munca sa fie ca al unui inginer cu drepturi depline sau trebuie sa imi termin studiile ( anul acesta peste 3 luni am licenta in cadastru) pentru ca persoana fizica autorizata pt care lucrez spune ca nu pot fi incadrat ca inginer pt ca am alta specializare pe diploma
Multumesc anticipat de ajutor!

Modificat de cipimuresan (07-03-2011 15:14:01)

John Doe

Poti fi incadrat in munca ca inginer numai pentru studiile superioare absolvite. In cazul tau, inginer silvic banuiesc. Ai grija însa, sa nu pierzi la faina ce câstigi la tarâte: daca vrei sa te autorizezi la OCPI dupa ce-ti iei licenta, o sa mai ai vechimea necesara in domeniu daca te faci acuma silvic?

cipimuresan

pai nu vreau sa ma angajez ca inginer silvic,eu vreau sa continui in domeniul cadastrului,doar ca eu sunt inginer in silvicultura si lucrez in cadastru,intrebarea e daca sunt obligati sefii sa ma incadree ca inginer sau nu

John Doe

@cipimuresan:
"Curiozitatea mea e daca pot fii incadrat ca inginer pe cartea de munca (nu neaparat inginer topograf ) " - eu la intrebarea asta ti-am raspuns.

Daca ai inteles cumva ca "inginer" pur si simplu este o profesie, te inseli. Este un fel de grad sau titulatura care iti atesta nivelul studiilor si atât, nu e o profesie de sine statatoare care se inscrie in cartea de munca.
Cauta pe Google "Clasificarea ocupatiilor din Romania" si ai sa afli mai multe.