MapSys versus AutoCad

Creat de VESTA REFLECTORIZANTA, Noi 09, 2010, 04:57 PM

« precedentul - următorul »

VESTA REFLECTORIZANTA

1. In ce judete, in afara de Bihor se mai utilizeaza MapSys?

Eu am lucrat 3 ani in cadastru, in Timisoara, unde toate referintele, ortofotoplanurile, harti topo, harti cadastrale....etc le puteai gasi georeferentiate in fisiere dwg. Toate planurile le prelucram in AutoCad, repede si frumos.
Apoi am revenit pe meleagurile natale in Oradea, tot pe un post de topograf, dar la o firma de drumuri, unde sunt SINGURUL topograf. Dupa cum era de asteptat nu am avut nimic de-a gata (nici macar Leica Survey Office-ul), dar mi s-a pus la dispozitie un TCR. Si ma incurca extrem de mult ca in Bihor nu facilitez de informatii cadastrale in format dwg. Fiind singurul topograf din firma nu am nici de la cine invata Mapsys si nici nu am programul asta (si nici nu vreau sa-l cumpar pt ca am deja AutoCad). Nu am nimic personal cu Mapsys, dar nu intzeleg de ce, in aceiasi tara, in judete relativ apropiate nu se lucreaza la fel, si sunt curioasa in ce judete se utilizeaza cu preponderenta Mapsys.

P.S. Stiu ca se pot exporta dxf-uri dar procedeul este greoi (nu se poate exporta multa informatie de-odata) si nu am nici timpul nici nervii necesari.

kod

Asa, si care ar fi intrebarea sau nemultumirea, ca nu prea am inteles mare lucru din rezumatul de mai sus :hi:

Vrei sa sti unde anume se mai lucreaza cu MapSys ?!
Cam pe niciunde la noi, cu siguranta nu in cadastru si nici la drumuri, mapsys-ul este un fel de struto-camila intre autocad map si arcgis, insa nu prea mult as zice ca stie ceva GIS.

Si de aici vine intrebarea mea: te-a obligat cineva sa lucrezi la drumuri cu MapSys ?! sau strict cu asa ceva ?

dtoni

Mapsys este un program destinat cadastrului general, in nici un caz nu se foloseste la constructii.

Mit

Primaria din Timisoara foloseste acest program de ani buni.

dtoni

da este un program din categoria " NO BRAIN NO PAIN" este excelent pentru primarii,ocpi, cadastru general etc.

VESTA REFLECTORIZANTA

kod, -
 Sunt constransa sa lucrez in Mapsys pentru ca toata informatia pe care o primesc de la ceialti topografi este in acest format. Nu ma obliga nimeni in mod direct, doar ca nu pot folosi nici un fel de referinte.

Mit, -
Da, primaria Timisoara il foloseshte, dar nu l-a IMPUS, si topografii din Timisoara au ales sa lucreze intr-un program international valabil cum e autocadul si nu cu un program "local" ca Mapsys

dtoni,-
 MapSys este intr-adevar un program utilizat in cadastru (nu in constructii), dar ce bine itzi pica sa-i arati shefului un plan de CF georeferentiat, sa vada ca intr-adevar STRADA proiectata trece prin proprietatea privata a omului, sau mai rau, ca STRADA respectiva nu apare pe niciun fel de plan si ca nimeni nu shtie juridic de unde incepe si unde se termina.

Concluzie:
  Scopul mesajului initial a fost sa shtiu UNDE si CINE mai foloseshte acest program, sa-mi fac o idee de caracterul "local" al acestui program, si poate sa descopar functiile care il fac mai bun ca Autocadul.
Eu oricum m-am impacat cu ideea ca trebuie sa-l invat, sa nu ma fac de cacaua fata de ceilalti topografi bihoreni.

Multzam de comenturi, O zi faina sa avetzi!

 :hi:

s_mihai0481

eu in folosesc de 4 ani si vreau sa ma credeti ca nu l-as da pe autocad. este doar o parere proprie. stie foarte multe sa faca de exemplu cu el am facut sectiune la o cariera de argila pt caramida. este ideal pt profile longitudinale

VESTA REFLECTORIZANTA
P.S. Stiu ca se pot exporta dxf-uri dar procedeul este greoi (nu se poate exporta multa informatie de-odata) si nu am nici timpul nici nervii necesari.

este foarte simplu exportul cu detalii. depinde ce doresti sa exporti, de ex. text nr. pct., text distanta, text cota(z) si multe altele. daca vrei multe detalii te ajut.

Modificat de s_mihai0481 (11-11-2010 19:20:51)

dtoni

#7
Citat din: VESTA REFLECTORIZANTAkod, -
 Sunt constransa sa lucrez in Mapsys pentru ca toata informatia pe care o primesc de la ceialti topografi este in acest format. Nu ma obliga nimeni in mod direct, doar ca nu pot folosi nici un fel de referinte.

Mit, -
Da, primaria Timisoara il foloseshte, dar nu l-a IMPUS, si topografii din Timisoara au ales sa lucreze intr-un program international valabil cum e autocadul si nu cu un program "local" ca Mapsys

dtoni,-
 MapSys este intr-adevar un program utilizat in cadastru (nu in constructii), dar ce bine itzi pica sa-i arati shefului un plan de CF georeferentiat, sa vada ca intr-adevar STRADA proiectata trece prin proprietatea privata a omului, sau mai rau, ca STRADA respectiva nu apare pe niciun fel de plan si ca nimeni nu shtie juridic de unde incepe si unde se termina.

Concluzie:
  Scopul mesajului initial a fost sa shtiu UNDE si CINE mai foloseshte acest program, sa-mi fac o idee de caracterul "local" al acestui program, si poate sa descopar functiile care il fac mai bun ca Autocadul.
Eu oricum m-am impacat cu ideea ca trebuie sa-l invat, sa nu ma fac de cacaua fata de ceilalti topografi bihoreni.

Multzam de comenturi, O zi faina sa avetzi!

 :hi:
Eu am folosit (cam 7 ani )si voi folosi mapsysul in continuare dar in paralel cu autocadul , il folosesc pentru lucrarile de cadastru , este excelent . pentru constructii folosesc acadul sau ma rog ZWcadul , ambele programe au avantaje si dezavantaje.
exemplu: incerca sa faci un releveu cu Mapsys o sa te apuce pastele
sau incearca sa faci o topologie cu Acadul ..... nu o sa iasa .
Nu o sa te faci de caca daca nu sti un anumit soft important este ca munca ta de topograf sa o executi bine indiferent cu ce  lucrezi.

ca si distributie a Mapsysului in tara sa sti ca multe persoane il folosec mai ales cei care au lucrari de cadastru general, bine inteles numarul utilizatorilor creste in zona transilvaniei si mai ales in randul topografilor trecuti de prima tinerete pentru ca multi l-au cunoscut pe regretatul dom Marton din Odorheiul Secuiesc cel care a fost  patronul firmei geotop ( firma producatoare TOPOSYS si MAPSYS)

VESTA REFLECTORIZANTA

Intr-adevar e un extrem de mare avantaj faptul ca genereaza automat profile longitudinale si transversale.

Eu le desenam in Autocad pana am avut prilejul sa imprumut Mapsys-ul... si imi lua la timp de numa-numa.

Mai vreau sa va intreb daca nu shtiti cat costa MapSys+TopoSys cu licenta, sau daca se gasesc variante demo (dar pe care sa pot lucra)

merlin


s_mihai0481

pe versiunile demo nu se poate face export de niciun fel, salva si lista
poti downloada de pe pagina lor (sectiunea download) versiunea la mapsys 8. eu ma gandesc la un upgrade de la 7 la 8 este 99 euro
http://www.geotop.ro/" target="_blank">http://www.geotop.ro/ :hi:

adrian86_dor

contacteaza-ma mail si te ajut cu tot ce ai nevoie E-mail

ltibor

Sa stii, ca nu toti topografii din Bihor folosesc MapSys-ul  :wink2:
(Aproape) orice lucrare Mapsys se poate transforma in DXF si in versiune demo prin: Meniu > Lucrare > Arhivare - si la Format export alegi DXF. Asta cand primesti ceva in format Mapsys.
Cand ai de dat cuiva care foloseste MapSys-ul (inclusiv OCPI) salvezi in format DXF -2000, si sa ai grija ca toate poliliniile din AutoCad sa le explodezi in linii simple, ca altfel MapSys-ul nu le vede.

s_mihai0481

:hi:

Modificat de s_mihai0481 (24-11-2010 22:32:10)

s_mihai0481

#14
Citat din: ltiborSa stii, ca nu toti topografii din Bihor folosesc MapSys-ul  :wink2:
(Aproape) orice lucrare Mapsys se poate transforma in DXF si in versiune demo prin: Meniu > Lucrare > Arhivare - si la Format export alegi DXF. Asta cand primesti ceva in format Mapsys.
Cand ai de dat cuiva care foloseste MapSys-ul (inclusiv OCPI) salvezi in format DXF -2000, si sa ai grija ca toate poliliniile din AutoCad sa le explodezi in linii simple, ca altfel MapSys-ul nu le vede.




am incercat si eu azi cu arhivare exp. dxf si nu imi vine sa cred ca merge. mersi de pont pt ca mai imi uit cateodata cheia acasa