PLanuri 3d

Creat de Justcrazy, Iul 01, 2008, 11:56 AM

« precedentul - următorul »

Justcrazy

Buna ziua !
Ma numesc Lucian, sunt din Bacau si am o mare nelamurire si un neajuns.

Aici in orasul meu minunat nici un topometrist din cate stiu eu si din cate am cautat nu poate realiza un plan full 3d, si stau si ma intreb de ce ??????

Nu au programe? Le este lene??? Sau nu vor sa faca bani?

De aceea vin cu o intrebare catre dumneavoastra ce programe le trebuie ca sa alcatuiasca un plan 3d cu polylines ???? sa pot sa imi folosesc si eu programul Advanced Road Design ?

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde si nu :)

klu_naravas

nu ma pricep prea mult mult la 3d,dar ce pot sa iti spun este ca topolt poate face un model 3d al terenului, (banuiesc ca despre asta e vb cand zici un plan 3d) dar acum nu stiu daca merge mai departe in advanced road design....

TopRo

Daca e vb de bacau iti garantez eu ca nu te-ai dus tu la topometristul care trebuie sau nu oferi suficient cascaval pt treaba asta... sunt multi geodezi tineri si priceputi in zona aia care nu vad de ce s-ar da la o parte sa faca un plan 3d

Justcrazy

Da doru nu te contrazic pentru ca dupa cum am spus sunt inca un novice si am multe de invatat insa de asta ma aflu aici sa invat, problema mare care se pune e ca eu primesc numai planul dwg si atat nimic mai mult nu un text cu cote nu nimic inca ma documentez la partea de importare a punctelor in autocad e greu la inceput dar cu siguranta voi reusi .. ce rugaminte am la tine doru daca ai un planulet micut micut in 3d si poti sa mi-l trimiti ar fi ideal adresa mea de mail este E-mail

Asa si acuma legat de programul in care lucrez deci am Autocad 2006 + ADR (advanced road design) care vine cu 4 module :
1. Survey
2. Terrain
3. Aligneament
4.Road

Din cate am citit prin cartile care le am despre acest program ca sa incep un plan trebuie sa am niste fisiere cu extensie txt sau csv si nu dispun de ele

Posibil sa nu ma intelegi insa am spus e greu pentru mine sa fac lumina :) maine am o intalnire cu un topometrist adevarat care sper sa imi lumineze cerebelul :)

Oricum mersi mult

Justcrazy

Pentru Doru !
Uite cum sta treaba am reusit dupa mult chin sa fac rost si eu de TOPOLT sa facem un studiu de caz ... apropo s-a rezoolvat si treaba cu planurile 3d polyline am gasit niste baieti grozavi pe la suceava care lucreaza super in fine sa revenim
deci am un plan 2d simplu fara polilinii fara nimic si am si fisierul .coo

cum pot transforma punctele 2d in 3d cu ajutorul topolt
exista vreo comanda anume si daca da care este aceasta

Iti multumesc !

crojub


ROBERT_TOPO

daca vrei pot face o demonstratie practica, am facutt astfel de planuri pentru un benefiar din piatra neamt,nu ezita sa ma contactezi 0743.27.01.23