ORDIN pentru aprobarea Regulamentului privind avizarea tehnică a expe

Creat de mono70, Iun 11, 2011, 12:26 AM

« precedentul - următorul »

Anton Pann


                  nu reusesc sa descarc decat pana la art 10 . e vreo problema de descarcare?
?



               

Anton Pann


                  Intrebare: Cum se va aviza o propunere de dezlipire in care se cer mai multe variante, de ex. ???
Dar o apartamentare cu iesire din indiviziune cu mai multe variante??? 

Pentru inceput aceste intrebari si altele vor fi adresate catre OCPI - ANCPI , in speranta ca pana la intrarea in vigoare, 90 de zile de la publicare , sa se gaseasca si raspunsurile. Cred ca ar fi cea mai corecta solutie .

Modificat de Anton Pann (21-09-2011 21:58:18)



               

adrianmonea


                  
adrianmonea a scris:

yuhu, sa fie intr-un, un ceas bun,pana la urma se va ajungea la asta

 se avizeaza d.pd.v tehnic, solutia o da instanta, apoi e treaba OCPI sa inregistreze varianta data de instanta, cand tot ei intocmesc si cp-ul cu varianta finala. scrie in reg



               

adrianmonea


                  
Anton Pann a scris:

multumim pentru operativitate ! sa vedem ce va iesi !

 poate doar atatea sunt



               

Anton Pann


                  Adrian, problemele sunt mai complexe decat crezi. Sunt convins ca in 50-70% din expertize, vor apare probleme de intocmire a fisierelor cerute. Vor fi expertize in care efectiv, nu cred ca se vor putea face aceste fisiere. Si multe alte probleme. Asteapta noutatile !!! Dar cred ca mai bine ziceai ... e groasa rau !


               

adrianmonea


                  in mod sigur, de exemplu am o mostenire acum unde proprietarii din cf sunt decedati, in fisierul cp, pe langa numele proprietarilor trebuie trecut si datele acestora din buletin(cnp, serie si numar, domiciliu). Fara aceste date nu se valideaza cp-ul.In acest caz ce fac


               

Anton Pann


                  atunci fa-o repede acum, pana nu a intrat in vigoare .poate scapi http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">

Modificat de Anton Pann (22-09-2011 06:43:37)



               

adrianmonea


                  exact


               

dora3mira


                  Nu o sa mai insist prin a preciza toate aberatiile acestui Ordin - destul ca m-am straduit sa arat celor implicati in semnarea lui ca este imposibila punerea sa in aplicare - exceptie facand situatia in care prin instanta se solicita confectionarea actului de proprietate. Daca ANCPI considera ca expertii sunt supraoameni si pot sa le furnizeze contururile de tarlale in banda rulanta ( caci ni s-a facut precizarea ca acolo unde nu exista planuri parcelare sa masuram tarlaua si sa facem incadrarea provizorie... alta aberatie ! ), daca la o granituire crede careva ca vom face PAD-uri - cate propuneri de rezolvare dam catre instanta...
Ca de fiecare data cand cei care trebuie sa puna in aplicare un temei legal - NU SUNT CONSULTATI SI NICI ASCULTATI - problemele ce vor decurge din acel temei legal vor crea blocaje nefiresti si mai ales - nedorite.
Un simplu partaj va duce la niste costuri infioratoare partea - caci - vrea, nu vrea, va trebui sa suporte masurarea fiecarei pozitii din Titlul de Proprietate - si cerinta de integrare in Stereo 70 va presupune ca pentru fiecare pozitie de parcela unde nu exista Plan parcelar - sa se masoare TOATA TARLAUA - pentru a obtine - acea intabulare provizorie cu pozitionarea incerta !
Stiti ce inseamna asta pentru toata zona Moldovei ? Si supraom de ai fi si nu ai reusi sa aplici aceste cerinte !
Oare nu se gandesc de ce PFA-urile nu pot face in banda rulanta intabularile tuturor parcelelor de pe cate un titlu cap coada ?


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

bad wolf


                  
dora3mira a scris:

Nu o sa mai insist prin a preciza toate aberatiile acestui Ordin - destul ca m-am straduit sa arat celor implicati in semnarea lui ca este imposibila punerea sa in aplicare - exceptie facand situatia in care prin instanta se solicita confectionarea actului de proprietate. Daca ANCPI considera ca expertii sunt supraoameni si pot sa le furnizeze contururile de tarlale in banda rulanta ( caci ni s-a facut precizarea ca acolo unde nu exista planuri parcelare sa masuram tarlaua si sa facem incadrarea provizorie... alta aberatie ! ), daca la o granituire crede careva ca vom face PAD-uri - cate propuneri de rezolvare dam catre instanta...
Ca de fiecare data cand cei care trebuie sa puna in aplicare un temei legal - NU SUNT CONSULTATI SI NICI ASCULTATI - problemele ce vor decurge din acel temei legal vor crea blocaje nefiresti si mai ales - nedorite.
Un simplu partaj va duce la niste costuri infioratoare partea - caci - vrea, nu vrea, va trebui sa suporte masurarea fiecarei pozitii din Titlul de Proprietate - si cerinta de integrare in Stereo 70 va presupune ca pentru fiecare pozitie de parcela unde nu exista Plan parcelar - sa se masoare TOATA TARLAUA - pentru a obtine - acea intabulare provizorie cu pozitionarea incerta !
Stiti ce inseamna asta pentru toata zona Moldovei ? Si supraom de ai fi si nu ai reusi sa aplici aceste cerinte !
Oare nu se gandesc de ce PFA-urile nu pot face in banda rulanta intabularile tuturor parcelelor de pe cate un titlu cap coada ?



In completare  , vreau sa amintesc ca la partaje pot fi 20-30 parcele, iar instantele solicita , de obicei -trei variante de lotizare. Cat timp ii va fi aloct expertului pentru a efectua o astfel de expertiza si cine va plati onarariile , care acum sunt mai mult modice.
O alta problema cand sunt 10-12 expertize consecutive se inscriu toate in cartea funciara?
Expertii care nu sunt si persoane fizice autorizate de ANCPI/OCPI ce vor face ?
Mai sunt si alte probleme pe care le am mai spus , le-am mai scris la toate forurile competente , inclusiv la U.E., de unde am primis diverse raspunsuri , cel mai tare a fost al unui personaj din ANCPI , care a spus textual "vreti , nu vreti, mai usor sau mai greu, mai repede sau mai tarziu , tot cum vrem noi va fi".

ultima intrebare: OARE CU CE PARTE A CORPULUI GANDESC OAMENII ASTIA ..???


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bradu13


                  cred ca tocmai din cauza problemelor de mai sus introducerea cadastrului trebuie realizata  de stat prin unitatile sale. Nu se poate impune unor particulari sa faca munca patriotica , cum tot asa nu se justifica alocarea de fonduri de la buget pt realizarea acestor lucrari cu ajutorul persoanelor autorizate (exemplele pt lucrari in vederea realizarii de autostrazi sunt bine cunoscute sau planuri parcelare cu diverse srl-uri)


               

bad wolf


                  
bradu13 a scris:

cred ca tocmai din cauza problemelor de mai sus introducerea cadastrului trebuie realizata  de stat prin unitatile sale. Nu se poate impune unor particulari sa faca munca patriotica , cum tot asa nu se justifica alocarea de fonduri de la buget pt realizarea acestor lucrari cu ajutorul persoanelor autorizate (exemplele pt lucrari in vederea realizarii de autostrazi sunt bine cunoscute sau planuri parcelare cu diverse srl-uri)


Am si in postarea anterioara ca esti foarte fericit ca a fost aprobat acest ordin, oarecum diferit de ce se prezentase anterior si nu iti inteleg fericirea si nici ideile de a efectua statul lucrarile de cadastru.
In primul rand prin acest ordin vor fi doua efecte imediate:
-se vor bloca instantele de judecata .
-pfa in cadastru vor avea tot mai putin de lucru pentru ca foarte multe terenuri nu vor mai putea fin intabulate , iar altele vor fi intabulate si inscrise in cartea funciara direct pe baza sc.. definitive si irevovabile care a avut la baza o expertiza avizata de ocpi.
Asta te face fericit ?

In legatura cu cea de doua problema: Cu ce si cu cine crezi ca vaefectua , statul, cadastru general?Ce firme de stat dotate cu aparatura si personal pentru astfel de lucrari?
Da! Va efectua statul cadstrul general , dar cu firme particulare care vor primi cu dedicatie lucrarile.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

mono70


                  s-a votat...spor la lucru


               

bad wolf


                  
mono70 a scris:

s-a votat...spor la lucru


S-a votat?? Ce??


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea


                  
mono70 a scris:

s-a votat...spor la lucru

 http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">