Trasare perpendiculară pe o latură oarecare

Creat de AndreiJ, Apr 14, 2013, 07:47 PM

« precedentul - următorul »

AndreiJ

@bad wolf: Trebuie să înțelegi că eu acum învăț asta, tu poate ți-ai pierdut din răbdare profesând dar eu abia acum încep să lucred cu stații totale, și mă cam descurc bine aș zice. Și nu, n-am aere de Dorobanți/Lipscani sau ce-o mai fi, nu-s din București, dar nu-mi plac răspunsurile la batjocură șamd, încă nu stăpânesc și d-aia am intrat în comunitate, să învăț, să discut, să mă dedic..
Când am să pretind că le știu pe toate, atunci da, sunt vulnerabil și deschis la critică dură, dar așa..

@adrianc și @Gunnerica
Vroiam să cer o explicație mai amplă dar cred... cred că am înțeles, de abia azi am început să lucrăm și să materializăm coordonate în teren, să văd dacă am înțeles.. Dai 2 vize pe colțurile clădirii(nu neapărat), determini dreapta și așa ai rezolvat linia de referință? Nu am făcut încă asta deci nu am de unde să știu concret. Merci!

@oldman da, nu e neapărat, adică se dispune de o stație totală, dar da, înțeleg ce zici, 10x

Modificat de AndreiJ (16-04-2013 17:39:15)

Gunnerica

Da, eu asa fac. Am avut chiar saptamana trecuta o trasare la o constructie care trebuia sa o fac paralela cu o casa existenta la o anumita distanta. Principiul este cam acelasi. In meniul de Reference line trebuie prima data sa definesti linia de baza(de referinta), in cazul tau cladirea. faci viza pe colturile laturii care te intereseaza si asa ai linia de baza. Apoi cand faci viza catre orice alt punct statia iit afiseaza 2 valori: una care reprezinta lungimea perpendicularei dusa din punctul vizat pe linia de referinta definita (Offset - cum apare scris in meniul de limba engleza al statiei) si cealalta valoare reprezinta distanta dintre piciorul perpendicularei dusa din pctul vizat pe linia de baza si primul punct definit al liniei de referinta (Line-cum apare in meniu). Asadar, tu daca vrei sa duci o perpendiculara pe o latura a cladirii, dupa ce ti-ai definit linia de baza masori punctul impus prin care trebuie sa treaca perpendiculara ta (in cazul in care ai) si afli valoarea de LINE afisata pe ecran. Pentru a gasi al 2-lea punct, prin trasare iti ghidezi prismasul astfel incat si pentru celalalt punct sa ai aceeasi valoare pentru LINE. in concluzie daca vrei sa trasezi perpendiculare la linia ta de baza te folosesti de LINE, iar daca vrei sa trasezi paralele la linia ta de baza te folosesti de OFFSET. Sper ca ai inteles cat de cat ce am vrut sa-ti explic, daca nu, eventual mai cauta pe net un manual de utilizare la o statie leica si acolo ai si desene si poate intelegi mai usor. poate ti-ar fi mai simplu sa cauti un manual pentru statia cu care lucrezi la scoala si in caz de nelamuriri iti mai intrebi si profesorul, nu cred ca nu s-ar bucura sa vada ca esti interesat si ai citit manualaul de instructiuni. Pe undeva cred ca aveam si un simulator pe calculator pentru statiile Leica seria 1200. Daca crezi ca te ajuta cu ceva scrie-mi un mesaj si incerc sa-l caut si sa ti-l trimit Eu personal asa trasez toate axele constructiilor; din 2 pcte care imi reprezinta linia de referinta si apoi trasez axele ca fiind linii paralele si perpendiculare.

adrianc

#17
@AndreiJ cel mai simplu si fara discutii aiurea, spune ce model de statie aveti la facultate si cere un manual in sectiunea corespunzatoare.
Vei gasi acolo mai toate raspunsurile la probleme posibile si imposibile. Si de vei veni cu o problema mai ampla ca aici, aici, aici sau aici, vei primi raspunsuri asa cum au primit colegii de acolo, unii pe forum, altii pe privat, altii si-si.
"Arogantele profesorilor" de care am amintit mai sus au in acelasi timp scopul de a capta atentia si de a creste entuziasmul studentului pana la urmatoarea intalnire. Vad ca pe a ta ti-a captat-o si e foarte bine. Te asteptam aici peste 2-3 ani sa inveti tu pe altii cum functioneaza chestii. Si astepta sa-mi zici ca nu am avut dreptate...
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

#18
Citat din: AndreiJ@bad wolf: Trebuie să înțelegi că eu acum învăț asta, tu poate ți-ai pierdut din răbdare profesând dar eu abia acum încep să lucred cu stații totale, și mă cam descurc bine aș zice. Și nu, n-am aere de Dorobanți/Lipscani sau ce-o mai fi, nu-s din București, dar nu-mi plac răspunsurile la batjocură șamd, încă nu stăpânesc și d-aia am intrat în comunitate, să învăț, să discut, să mă dedic..
Când am să pretind că le știu pe toate, atunci da, sunt vulnerabil și deschis la critică dură, dar așa..

@adrianc și @Gunnerica
Vroiam să cer o explicație mai amplă dar cred... cred că am înțeles, de abia azi am început să lucrăm și să materializăm coordonate în teren, să văd dacă am înțeles.. Dai 2 vize pe colțurile clădirii(nu neapărat), determini dreapta și așa ai rezolvat linia de referință? Nu am făcut încă asta deci nu am de unde să știu concret. Merci!

@oldman da, nu e neapărat, adică se dispune de o stație totală, dar da, înțeleg ce zici, 10x

Trebuie sa intelegi ce m-a deranjat:
-nu stii teoreme de baza pentru noi si pe care le-ai ivatat in scoala.
-nu ai pus bine intrebarea , pentru ca in functie de statiea cu care lucrezi sun diverse moduri pentru a rezolva problema , in functie de softurile si meniul acesteia.
-invata din carti si metodele simple de trasare , iti vor prinde bine.
Si acum o intrbare smpla:
Ce stii , tu , Cespre  Triunghiul de aur(Triunghiul Egiptean) ?
Sper sa gasesc cararea corecta !