Trasare perpendiculară pe o latură oarecare

Creat de AndreiJ, Apr 14, 2013, 07:47 PM

« precedentul - următorul »

AndreiJ

Bună ziua!
Sunt student anul 2 la MTC, am și eu o întrebare, mai mult o problemă.
Dispui de o stație totală, te afli staționat într-un punct de coord cunoscute, vrei să duci o perpendiculară pe latura unei clădiri, cum faci?

Asta am primit ca o "temă" pentru următorul laborator și trebuie o soluție practică, rapidă..

M-am găndit să dăm viza înspre un colț și setăm pe 0g, apoi dăm viza 2 la 30grade. avem ambele distanțe calculate..

Sau punem prisma într-un punct oarecare și dăm viză la 5m stânga și 5m dreapta față de prismă, avem unghiurile orizontale și distanțele.

Cum ziceți că ar fi mai ușor, mai practic, chiar nu-mi vin alte idei..?

AndreiJ

Ce m-am mai gândit e Teorema lui Pitagora generalizată (dacă n-a răspuns nimeni încă;)... ce știți?

Mit

Stationezi in pct.A.
Vizezi coltul B al constructiei (introduci zero in aparat pt. aceasta directie) si masori dist. AB=a, trasezi punctul C situat pe fatada constructiei astfel incat unghiul BAC sa fie de 100g. Masori distanta AC=b si distanta BC=l.
Fie P piciorul perpendicularei dusa din A pe fatada constructiei, perpendiculara avand lungimea h necunoscuta.
Acum, putem scrie relatiile (a x b)/2 = (l x h)/2 de unde rezulta ca l = (a x b)/l
notam cu alfa unghiul BAP
cos alfa = h/a = b/l de unde alfa = arcos b/l
Trasezi unghiul alfa si rezulta pozitia punctului P. q.e.d.
  :hi:

Modificat de Mit (14-04-2013 17:43:56)

kkndkk

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=topografie%20trasarea%20unei%20perpendiculare&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CDkQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.ct.upt.ro%2Fusers%2FCosminMusat%2FCadastru1.pdf&ei=ub5qUavaAYqsPczRgZAG&usg=AFQjCNHQvYzbjYKgjNDVl4g9TOpJiH21Rw&bvm=bv.45175338,d.Yms" target="_blank">http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j ... 5338,d.Yms
la pagina 25, metodele analitica si trigomometrica. Mai simplu cred analitica. Introduci in statie coordonate (statie si punct orientare - sistem local), te orientezi, executi masuratori spre colturile cladirilor, determinand astfel: x, y colturi, distante spre colturi. Ai toate elementele de calcul pentru coordonatele punctului unde perpendiculara din punctul de statie intersecteaza cladirea. Le introduci in statie si faci trasarea acelui punct cu statia. Bineinteles ca in functie de pozitia statiei fata de cladire acel punct poate sa cada in lateralul cladirii.

Modificat de kkndkk (14-04-2013 18:03:02)

bad wolf

#4
Citat din: AndreiJCe m-am mai gândit e Teorema lui Pitagora generalizată (dacă n-a răspuns nimeni încă)... ce știți?

Tu nu stii Teorema Lui Pitagora Generalizata? De teorema Cosinului ai auzit? Ti-a dat un coleg o metoda de a duce o perpendiculara pe o cladire, dar daca treabuia sa duci o perpendiculara intr-un punct impus ,ce faci?, dar daca ai doar o ruleta, ce faci?

Tu crezi ca asa se invta topografia fara sa stii geometria?

Fara suparara dar pune mana pe carte ! lsa distractiile mai usor.Nu crd ca cineva iti plateste studiile ca sa te poti tu distra !
fara suparare 1
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#5
Citat din: kkndkkhttp://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=topografie%20trasarea%20unei%20perpendiculare&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CDkQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.ct.upt.ro%2Fusers%2FCosminMusat%2FCadastru1.pdf&ei=ub5qUavaAYqsPczRgZAG&usg=AFQjCNHQvYzbjYKgjNDVl4g9TOpJiH21Rw&bvm=bv.45175338,d.Yms
la pagina 25, metodele analitica si trigomometrica. Mai simplu cred analitica. Introduci in statie coordonate (statie si punct orientare - sistem local), te orientezi, executi masuratori spre colturile cladirilor, determinand astfel: x, y colturi, distante spre colturi. Ai toate elementele de calcul pentru coordonatele punctului unde perpendiculara din punctul de statie intersecteaza cladirea. Le introduci in statie si faci trasarea acelui punct cu statia. Bineinteles ca in functie de pozitia statiei fata de cladire acel punct poate sa cada in lateralul cladirii.

pOATE II EXPLICI SI CE FACE DACA INTAMPLATOR PUNCTUL PERPENDICULAR PE CLADIRE PICA IN AFARA CONSTRUCTIEI. fARA GLUMA,MAI BINE II TRIMITEAI UN CURS DE GEOMETRIE SI TRIGONOMETRI DE CLASA A OPTA.
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

Mda... probabil are statia ceva program. De multe ori profesorii fac arogante dintr-astea: se da problema... gasiti solutii ca va arat eu o minunatie a tehnologiei.
La muncă! nu la întins mâna.

AndreiJ

#7
Citat din: bad wolf
Citat din: AndreiJCe m-am mai gândit e Teorema lui Pitagora generalizată (dacă n-a răspuns nimeni încă)... ce știți?

Tu nu stii Teorema Lui Pitagora Generalizata? De teorema Cosinului ai auzit? Ti-a dat un coleg o metoda de a duce o perpendiculara pe o cladire, dar daca treabuia sa duci o perpendiculara intr-un punct impus ,ce faci?, dar daca ai doar o ruleta, ce faci?

Tu crezi ca asa se invta topografia fara sa stii geometria?

Fara suparara dar pune mana pe carte ! lsa distractiile mai usor.Nu crd ca cineva iti plateste studiile ca sa te poti tu distra !
fara suparare 1

Da o știu, d-aia am precizat, și dacă pică în afara figurii tot de ea ne folosim. Ce coleg să-mi dea ce? Un profesor ne-a dat temă de gândire, cer sfaturi, discutăm idei și metode aici, nu aroganțe, știu și geometrie destulă.

Nu-mi plătește nimeni studiile, sunt la buget, și așa am fost de la început, plus un an bursier, nu să mă fălesc dar să-ți explic că nu-mi plătește nimeni studiile. Hai să dăm discuției o conotație personală, s-o nuanțăm acum, pe mine mă interesează ceva, pe tine dacă sunt la cu sau fără taxă...

Răspuns mult mai simplu, folosești teorema X sau Y că e mai ușoară. Baftă!

A, și fără supărare, dar am intrat să aflu ceva peste care încă n-am dat nu să mi fiu trimis la învățat șamd, o fac singur.

AndreiJ

#8
Citat din: adriancMda... probabil are statia ceva program. De multe ori profesorii fac arogante dintr-astea: se da problema... gasiti solutii ca va arat eu o minunatie a tehnologiei.

Dada, sigur, am auzit ceva de "puncte ascunse" sau ceva similar, dacă știi cum, please share with us :D

kkndkk

Daca vrei lamuriri suplimentare trimite-mi mesaj pe privat.

everest

#10
Citat din: AndreiJ
Citat din: bad wolf
Citat din: AndreiJCe m-am mai gândit e Teorema lui Pitagora generalizată (dacă n-a răspuns nimeni încă)... ce știți?

Tu nu stii Teorema Lui Pitagora Generalizata? De teorema Cosinului ai auzit? Ti-a dat un coleg o metoda de a duce o perpendiculara pe o cladire, dar daca treabuia sa duci o perpendiculara intr-un punct impus ,ce faci?, dar daca ai doar o ruleta, ce faci?

Tu crezi ca asa se invta topografia fara sa stii geometria?

Fara suparara dar pune mana pe carte ! lsa distractiile mai usor.Nu crd ca cineva iti plateste studiile ca sa te poti tu distra !
fara suparare 1

Da o știu, d-aia am precizat, și dacă pică în afara figurii tot de ea ne folosim. Ce coleg să-mi dea ce? Un profesor ne-a dat temă de gândire, cer sfaturi, discutăm idei și metode aici, nu aroganțe, știu și geometrie destulă.

Nu-mi plătește nimeni studiile, sunt la buget, și așa am fost de la început, plus un an bursier, nu să mă fălesc dar să-ți explic că nu-mi plătește nimeni studiile. Hai să dăm discuției o conotație personală, s-o nuanțăm acum, pe mine mă interesează ceva, pe tine dacă sunt la cu sau fără taxă...

Răspuns mult mai simplu, folosești teorema X sau Y că e mai ușoară. Baftă!

A, și fără supărare, dar am intrat să aflu ceva peste care încă n-am dat nu să mi fiu trimis la învățat șamd, o fac singur.

Andrei trebuie sa te obisnuiesti cu astfel de raspunsuri, eu am incercat sa le explic ca nu procedeaza fair-play, dar unii nu inteleg. Am patit-o si eu cand am intrebat cate una alta.

"sampania sa curga, bine-ai venit in jungla"
 :D

old man

Daca tot ne folsim de o statie totala ca de un teodolit cu un distomat deasupra si vrei o solutie practica eu iti propun urmatoarea rezolvare:
vizezi ambele colturi si masori distantele
determini coordonatele celor doua colturi cu distantele si vizele aferente
determini orientarea intre ele
vizezi cladirea pe o orientare intoarsa cu +/-  100 grade functie cum alegi sa calculezi orientarea cladirii fata de statie
acum ai doua posibilitati:
  viza cade pe cladire si problema e rezolvata
  viza cade alaturi si trebuie sa calculezi cateta stiind distanta pana la coltul apropiat al cladirii si unghiul ca diferenta dintre viza spre colt si orientarea calculata anterior
Sigur, e mai usor daca alegi sa vizezi cu zero pe coltul din stanga.

bad wolf

#12
Citat din: everest
Citat din: AndreiJ
Citat din: bad wolfTu nu stii Teorema Lui Pitagora Generalizata? De teorema Cosinului ai auzit? Ti-a dat un coleg o metoda de a duce o perpendiculara pe o cladire, dar daca treabuia sa duci o perpendiculara intr-un punct impus ,ce faci?, dar daca ai doar o ruleta, ce faci?

Tu crezi ca asa se invta topografia fara sa stii geometria?

Fara suparara dar pune mana pe carte ! lsa distractiile mai usor.Nu crd ca cineva iti plateste studiile ca sa te poti tu distra !
fara suparare 1

Da o știu, d-aia am precizat, și dacă pică în afara figurii tot de ea ne folosim. Ce coleg să-mi dea ce? Un profesor ne-a dat temă de gândire, cer sfaturi, discutăm idei și metode aici, nu aroganțe, știu și geometrie destulă.

Nu-mi plătește nimeni studiile, sunt la buget, și așa am fost de la început, plus un an bursier, nu să mă fălesc dar să-ți explic că nu-mi plătește nimeni studiile. Hai să dăm discuției o conotație personală, s-o nuanțăm acum, pe mine mă interesează ceva, pe tine dacă sunt la cu sau fără taxă...

Răspuns mult mai simplu, folosești teorema X sau Y că e mai ușoară. Baftă!

A, și fără supărare, dar am intrat să aflu ceva peste care încă n-am dat nu să mi fiu trimis la învățat șamd, o fac singur.

Andrei trebuie sa te obisnuiesti cu astfel de raspunsuri, eu am incercat sa le explic ca nu procedeaza fair-play, dar unii nu inteleg. Am patit-o si eu cand am intrebat cate una alta.

"sampania sa curga, bine-ai venit in jungla"
 :D
Am sa va raspund la amandoi:
@everet , tu esti foarte obraznic decand ai intrat . Faptul ca-ti permiti sa platesti de fiecare data cand esti banat e traba ta. Eu te am lasat in pace , tu nu. Nu incerca sa te pui mine sau cu alt moderator.

@AdreiJ -n-ai intles nimic din ce am spus eu.
-ai pus cateva intrebari la care nu aveai voi sa nu le stii raspunsurile.
In legatura cu modul cum se face trasarea , care te interesa , cu statia totala, am spus ca ti raspusense un coleg  de pe topic , nu ma refeream la colegii tai.
Faptul ca esti bursier e meritul tau, dar faptul ca nu stii niste probleme elementare e lipsa ta si daca ai fi fost un student care lucra ca sa studieze  eu, nu t-as fi tinut la firma sa lucrezi. Si te asigur ca am pregatit multi stdenti care acum fac cinste meseriei noaste.
Asa ca te sfatuiesc sa lasi arerle de Dorobanti, sa nu te mai superi si sa mai pui mana pe carte, printre alte am obsevat ca n-ai intele ca Teorema lui Pitagora generalizata e aceiasi cu  Teorema Cosinuslui.
Asa ca in loc sa te superi mai bine invata.

Modificat de bad wolf (16-04-2013 01:49:57)
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

#13
Citat din: AndreiJ
Citat din: adriancMda... probabil are statia ceva program. De multe ori profesorii fac arogante dintr-astea: se da problema... gasiti solutii ca va arat eu o minunatie a tehnologiei.
Dada, sigur, am auzit ceva de "puncte ascunse" sau ceva similar, dacă știi cum, please share with us :D
La o Leica 1200, la Reference line, dupa ce definesti linia de referinta, ai posibilitatea sa trasezi azimut fata de acea linie. 100 sau 300 = perpendiculara. La alte statii au probabil alte denumiri. Dupa ce va spune la seminar sa vi sa-mi spui ca nu e ca mine.
Citat din: everestAndrei trebuie sa te obisnuiesti cu astfel de raspunsuri, eu am incercat sa le explic ca nu procedeaza fair-play, dar unii nu inteleg. Am patit-o si eu cand am intrebat cate una alta.
\"sampania sa curga, bine-ai venit in jungla\"
Citat din: AndreiJNu-mi plătește nimeni studiile, sunt la buget, și așa am fost de la început, plus un an bursier, nu să mă fălesc dar să-ți explic că nu-mi plătește nimeni studiile. Hai să dăm discuției o conotație personală, s-o nuanțăm acum, pe mine mă interesează ceva, pe tine dacă sunt la cu sau fără taxă...
Calmati-va amandoi. Raspunsul lui bad wolf ar trebui, in cel mai rau caz, sa va trimita sa cititi teoremele. In nici un caz nu ar trebui sa raspundeti obraznic.
Studentii care studiaza la buget au studiile platite de la bugetul de stat (studentii, studiaza, studii...). Banii la bugetul de stat sunt de la stat, ca munceste statul si realizeaza profit si imparte acel profit cu studentii, saracii, batranii si etniile... etnice. Ca sa traiasca si ei linistiti...
Banii aia sunt de la noi si de la parintii vostrii. Muncim pe branci si platim impozite (jumatate din ce producem/castigam) ca sa poata merge copii nostrii la scoala sa faca ceva in viata. Asta a vrut bad wolf sa spuna aici
Citat din: bad wolfNu crd ca cineva iti plateste studiile ca sa te poti tu distra !

Modificat de adrianc (16-04-2013 11:23:35)
La muncă! nu la întins mâna.

Gunnerica

Cu o statie Leica e foarte simplu de trasat perpendiculare indiferent daca ai punct impus sau nu prin care sa treaca acea perpendiculara. Am facut multe trasari de constructii si m-am folosit de programul Reference line din meniul statiei (asa cum amintea si colegul Adrianc). Am lucrat si cu o sokkia cu carnet electronic de teren si  tot asa are meniu de trasare pentru linii, dar nu mai tin minte ff bine cum functioneaza, Dar pentru meniul de linii de la Leica cine vrea ii pot explica cum procedez eu.