o mana de ajutor

Creat de gude2008, Noi 07, 2012, 01:24 AM

« precedentul - următorul »

gude2008

am trasat odata niste fundatii izolate cu buloane pt o structura metalica
gresala de proiectare a fost la gaurile pt buloane de la placile de baza ale stalpilor, care au fost cu 1mm mai mari ca diametru decat buloanele.
teoretic toata treaba trebuia sa mearga bine, dar atunci cand se uzineaza structura de sudeaza placa de baza de profil care se si "trage de la sudura" (se indoaie) si hopa sa vezi ca stalpii nu mai intrau pe buloane care erau trasate la mm.
ca si metoda de executie pt rezolvarea problemei a fost luatul la baros al buloanelor:)

bineinteles cu piulita pe cap:)

bad wolf

Prietene ! Am tot respectul pentru tine, dar am 30  ani experienta in, cred , aproape toate domeniile topografiei.
Asa ca mai taie din coada vulpei !
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni

#17
Citat din: gude2008
Citat din: bad wolfSi chiar crezi ca poti obtine precizii mai bune?
Toate preciziile din cartea tehnica sunt precizii teoretice, de laborator.
Incearca sa-ti faci cat mai bine traba in teren si nu te chinui pentru precizii de 2-3 mm sau 2-3 sec. centisimale.

bad wolf, eu imi fac treaba bine in teren si chiar cu precizie de 1mm
in ceea ce fac trebuie sa am pretentii de sub 2-3 milimetri
1 mm????????????
1 mm  atat este eroarea minima la centrarea aparatului sau 2 mm la free station  +1mm la masurarea distantantei+ bulele de la prizme+centrarea in prizma..... etc,etc oricum o dai nu ai cum sa scoti 1 mm

gude2008

#18
Citat din: dtoni
Citat din: gude2008
Citat din: bad wolfSi chiar crezi ca poti obtine precizii mai bune?
Toate preciziile din cartea tehnica sunt precizii teoretice, de laborator.
Incearca sa-ti faci cat mai bine traba in teren si nu te chinui pentru precizii de 2-3 mm sau 2-3 sec. centisimale.

bad wolf, eu imi fac treaba bine in teren si chiar cu precizie de 1mm
in ceea ce fac trebuie sa am pretentii de sub 2-3 milimetri
1 mm????????????
1 mm  atat este eroarea minima la centrarea aparatului sau 2 mm la free station  +1mm la masurarea distantantei+ bulele de la prizme+centrarea in prizma..... etc,etc oricum o dai nu ai cum sa scoti 1 mm

dtoni, poti sa trasezi cu instrumentul o distanta ..sa zicem de 1.234 m?????
pe urma poti sa o verifici cu ruleta:)
eu nu vb de drumuiri aici

gude2008

#19
Citat din: bad wolfPrietene ! Am tot respectul pentru tine, dar am 30  ani experienta in, cred , aproape toate domeniile topografiei.
Asa ca mai taie din coada vulpei !

nu-ti contest experienta, dar eu nu tai din nici o coada:)
imi pare foarte rau!!

gude2008

#20
Citat din: dtoni
Citat din: gude2008
Citat din: bad wolfSi chiar crezi ca poti obtine precizii mai bune?
Toate preciziile din cartea tehnica sunt precizii teoretice, de laborator.
Incearca sa-ti faci cat mai bine traba in teren si nu te chinui pentru precizii de 2-3 mm sau 2-3 sec. centisimale.

bad wolf, eu imi fac treaba bine in teren si chiar cu precizie de 1mm
in ceea ce fac trebuie sa am pretentii de sub 2-3 milimetri
1 mm????????????
1 mm  atat este eroarea minima la centrarea aparatului sau 2 mm la free station  +1mm la masurarea distantantei+ bulele de la prizme+centrarea in prizma..... etc,etc oricum o dai nu ai cum sa scoti 1 mm


si de unde eroarea minima la "free station" de 2mm??

gude2008

daca am ajuns aici sa ne contrazicem pe "1mm" si "pe partea cealalta" se fac lucrari submilimetrice cu ajutorul instrumentelor topografice e grav.
macar documentati sa fim!

topicul asta a fost deschis pt o testare, nu e nimeni obligat sa o faca, doar daca e curios si daca vrea sa ajute, sunt sigur ca cei care au incercat au facut asta si din curiozitate proprie

Mit

Pt. masuratori care sa se incadreze in toleranta de 1mm trebuie folosit modul "fine", nu tracking.