o mana de ajutor

Creat de gude2008, Noi 07, 2012, 01:24 AM

« precedentul - următorul »

gude2008

rog un utilizator de statie leica sa ma ajute si pe mine la o chestie, deoarece nu am un instrument leica la indemana
- sa fixeze instrumentul undeva bine sa fie stabil pe urma sa puna prisma la o distanta de peste 10 m si pana in 100 maxim (prisma sa fie stabila culcata pe jos eventual:) ),
sa seteze instrumentul in 4 zecimale si sa citeasca distante pe modul "tracking"

Si sa-mi spuna si mie daca are fluctuatii si cam cat de mari!


Va multumesc pentru ajutor!

gude2008

ca si model de instrument leica de la seria 400 in sus..

Mit

diferente de max 2 mm masurat cu RL la 50m
Leica TCR-307  :hi:

gude2008

ok, merci,
cu laser pe tracking ai cam 2mm zici

Mit

Cu RL, ca n-am mai scos prisma afara la ora asta. La Timisoara ploua, asa ca am dat o distanta cu tracking pe un bloc din apropiere.

gude2008


gude2008

ideea e ca n0am mai lucrat de ceva timp cu leica, dar stiu sigur ca am facut niste lucari super tari si de precizie si nu cu un instrument de ultima clasa tps800,
stiu ca odata am aliniat o cale de rulare si am avut o miniprisma cu un papuc special, acolo am citit cu 4 zecimale
imi aduc aminte ca am testat foarte mult instrumentul pt lucrarea asta si am fost foarte multumit ca cu toate ca in carte scria ca ai pe prisma ceva de genu 1-2mm + 1ppm, citirea in 4 zecimale s-a facut foarte corect (acum nu mai stiu daca normal sau tracking)
in fine, acum am un trimble S8 high precision 1" distante 0.6mm +1ppm
si cand citesc pe prisma "tracking" ajung lejer la aproape 2mm

gude2008

ca sa nu mai zic de laser:)

dtoni

nu mai folosi trackingul.... pt ca o sa iti dea mereu erori.

gude2008


gude2008

nu mai e nimeni care poate sa ma ajute,
eventual sa masoare in casa pe o prisma normala sau mini

adrianc

La 22 de metri, +-1mm. Adica 2. Nu gasesc optiunea sa setez distanta la 4 zecimale. Citirea minima 1mm zice in manual. O statie TC702.
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

Si chiar crezi ca poti obtine precizii mai bune?
Toate preciziile din cartea tehnica sunt precizii teoretice, de laborator.
Incearca sa-ti faci cat mai bine traba in teren si nu te chinui pentru precizii de 2-3 mm sau 2-3 sec. centisimale.
Sper sa gasesc cararea corecta !

gude2008

#13
Citat din: adriancLa 22 de metri, +-1mm. Adica 2. Nu gasesc optiunea sa setez distanta la 4 zecimale. Citirea minima 1mm zice in manual. O statie TC702.


merci adrianc!

gude2008

#14
Citat din: bad wolfSi chiar crezi ca poti obtine precizii mai bune?
Toate preciziile din cartea tehnica sunt precizii teoretice, de laborator.
Incearca sa-ti faci cat mai bine traba in teren si nu te chinui pentru precizii de 2-3 mm sau 2-3 sec. centisimale.

bad wolf, eu imi fac treaba bine in teren si chiar cu precizie de 1mm
in ceea ce fac trebuie sa am pretentii de sub 2-3 milimetri