prisma

Creat de MUNTEANU81, Iul 13, 2012, 07:38 PM

« precedentul - următorul »

MUNTEANU81

Am cumparat o prisma GPR1 cu suport GPH1 si o folosesc impreuna cu un TOPCON GTS 750,problema este ca nu stiu constanta prismei.
Prismele de acest gen sunt facute pt LEICA , acum nu stiu daca constanta prismei este aceiasi si pentru LEICA si pentru TOPCON.
Din ce am citit pe net constanta prismei ar fi 0mm,dar si 34mm.
Va rog lamuriti-ma.
Astept raspunsuri.

diagodose2009

Eu stiam  ca constanta prismei  , tu o poti determina
  a) tu manual,aici  tu trebuie sa cauti cartile de geodezie ca sa afli cum faci exact
La aceasta metoda este recomandabil sa ai mai multe statii totale (doua sau trei statii totale) ca sa comnpari rezultatele si sa afli  daca tu  ai constanta corecta, adica tu  incerci sa determina constanta prismei pentru statie care are deja constanta determinata..
 :dinti:
  b) deoarece metoda a) este greoaie  pentru nexperimentati (mai ales) daca  tu detii o singura statie totala ,eu iti  recomand sa cauti la institutul de Metrologie, contra  cost iti
determina ei constanta prismei..

 Constamta prismei se determina numai impreuna cu statia  totala TOPCON , deci  cand te duci la Metrologie  ,tu te duci si cu statia totala  in portbagajul masinii.
Stima.....

Modificat de diagodose2009 (13-07-2012 18:32:27)

cadian

La prismele Leica constanta prismei este de obicei "0". La unele modele scrie pe spatele prismei, depinde de model. 34mm din cate imi aduc aminte este constanta la prisma de 360 grade de la leica.

gude2008

o prisma leica pe care strie constanta 0mm are defapt -34.4mm, asa o poti folosi la topcon, deoarece instrumentele leica au un offset al distomatului fata de axul vertical de +34.4mm, cica ei cu offsetul asta au gasit cele mai bune rezultate la masuratori atunci cand fata reflectorului nu e perpendiculara pe directia de vizare


cadian

Multumim pentru raspuns.

H7-25

Daca nu ai chef de dat banii pe la metrologie poti incerca si urmatoarele metode: 1.folosind un aliniament de 3 puncte coliniare ABC(verificat optic prin luneta) se masoara din A spre B si apoi C, apoi (cu axa long. a lunetei la aceeasi inaltime sau cu compensarea de rigoare) din B spre A si C . Ideea este ca pe distanta masurata din 2 bucati(AB+BC) o sa ai 2x offset-ul prismei iar distanta AC -masurata direct are 1x offset-ul prismei. Folosind acest principiu se pot multiplica masuratorile si se recomanda ca aceste masuratori sa se faca "conditionat" -pe laturile unui triunghi (sau poligon anterior determinat).
 2. masoara o distanta de 15-30m cu statia si prisma si apoi cu un telemetru bun (la aceasta distanta diferentele pot fi de 2-3mm) astfel poti avea o ideie destul de "aproximativa" dar suficienta incat sa vezi daca e zero sau 34. :hi: