Expert judiciar topo - plangere penala

Creat de ella1, Iul 03, 2009, 12:27 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf


                  
Kaleh a scris:

Cam multe vorbe! Nu poti fi expert judiciar daca nu ai studiile necesare. Bineinteles ca diploma nu inseamna si cunostinte, stiu destule persoane care au trecut prin scoala ca rata prin apa. Si nu ma refer doar la membrii de partid din tineretea mea... Oricit de prostovan ar fi fost omul, alta trebuie sa fi fost cauza. Citi dintre voi ati gasit la masuratori o suprafata mult mai mare decit in acte? Eu am gasit, si inca multe. Oare limitele terenului au fost indicate corect? De catre ambele parti?
Ar fi multe de spus. Mai am totusi una, ca altfel ma sufoc: Citi dintre voi acceptati sa va tina stadia, sau prisma, sau capatul ruletei un neica nimeni, fara experienta? Normal ca aveti nevoie de un ajutor pe care sa va puteti baza, care stie cum se maninca meseria asta


Sper ca nu faci aluzii tendentioase la persoana.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

boomer


                  Buna ziua,

Revin cu informatii noi (e adevarat, dupa mult timp): am pierdut si recursul. instanta netinand cont nici de specialitatea expertului, nici de hotararea ICCJ indicata mai sus.
Dupa jumatate de an am solicitat o expertiza topo adevarata in urma careia s-a constatat ca amplasamentul meu real este, cu mici abateri, conform cu cel din documentatia de cadastru. Mai mult decat atat, analizand expertiza fauta in cadrul procesului, Dl. expert a constatat ca in cadrul acelei expertize, parcela mea a fost gresit identificata, lucru confirmat si de OCPI printr-un plan cadastral.

In aceste conditii, ca mai pot face acum ca sa indrept situatia?

Multumesc.

P.S. Am mai aflat ca, in timpul procesului, paratul a vandut terenul in litigiu, acum nemaifiind proprietar. In acest caz, cum se poate anula hotararea?



               

Mit


                  Pai el, cand vinde, spune la notar cum ca terenul nu se afla pe rolul instantelor de judecata. Atunci, la parnaie cu el.


               

boomer


                  Problema e un pic mai complicata:

1. Acesta a instrainat terenul printr-un fel de tranzactie la notar, nu prin vanzare-cumparare (neavand intabulare).
2. Ulterior, a deschis la tribunal o actiune in constatare.
3. Eu l-am chemat in judecata pentru revendicare, nestiind nimic despre cele de mai sus.
4. Dupa asta el a obtinut  hatararea judecatoreasca care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare, in actiunea in costatare.

Practic, eu m-am judecat cu el degeaba, intrucat nu mai avea calitate procesuala pasiva.

Ce ar mai fi de facut in cazul asta?



               

boomer


                  Precizez ca hotararea in procesul intentat de mine a fost data la mult timp dupa cea a lui.


               

bad wolf


                  
boomer a scris:

Precizez ca hotararea in procesul intentat de mine a fost data la mult timp dupa cea a lui.


Aici sunt mai multe infractiuni care se incadreaza in Codul Penal.

Consultati un avocat.
In aceasta situatie, noi, nu va putem ajuta.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS


                  
boomer a scris:

Problema e un pic mai complicata:

1. Acesta a instrainat terenul printr-un fel de tranzactie la notar, nu prin vanzare-cumparare (neavand intabulare).
2. Ulterior, a deschis la tribunal o actiune in constatare.
3. Eu l-am chemat in judecata pentru revendicare, nestiind nimic despre cele de mai sus.
4. Dupa asta el a obtinut  hatararea judecatoreasca care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare, in actiunea in costatare.

Practic, eu m-am judecat cu el degeaba, intrucat nu mai avea calitate procesuala pasiva.

Ce ar mai fi de facut in cazul asta?


Omul a facut ante-contract apoi a inaintat in instanta pentru constatarea nerespectarii obligatiilor partilor. Indiferent de situatie, vanzatorul isi asuma ca stapaneste netulburat de la data dobandirii. Deci, cum zice Mit.


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

Anton Pann


                  Se practica aceasta metoda atunci cand procesele nu se inscriu in cartea funciara . Va trebui sa o luati de la capat cu noii proprietari. Se mai practica si vanzarea dupa obtinerea sentintei, iar la executare , noul proprietar nu permite executarea. Am intalnit un asemnea caz, nu stiu cum s-a finalizat - era granituire . Nu este nimic penal in aceste situatii , deci nu trebuie sa incercati sa rezolvati prin penal.


               

Kaleh


                  Nu fac nici o aluzie, sunt doar patit. Niciodata, dar niciodata nu folositi la prisma un om care a vazut cum arata abia de 5 minute. Daca mai este si parte interesata...