Expert judiciar topo - plangere penala

Creat de ella1, Iul 03, 2009, 12:27 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf


                  
doru2 a scris:

domna ella, imi pare foarte rau pentru ceea ce vi se intampla, eu nu doresc sa dicut la acel nivel, respectiv la cel la care greselile provin din faptul ca un topograf nu stie sa masoare sau sa faca niste compesnari, aceste aspecte tin de gradinita de copii topografi si nu de nivelul de expert.
  asa cum am mai spus, cadastrul se refara  mai mult la aspectul legal si, mai ales, la istoria titlului de proprietate, la modul in care s-a dobanditi primul titlul de prorietate asupra parcelei initiale, a modului in care acea parcela  fost impartita, intre cati prorietari, etc. cadastrul nu poate fi facut orbeste, doar prin masuratori...

 in alta oridine de idei, dvs cumparati un teren marcat prin tarusi si nu o suprafata pe o bucata de hartie.  oricum ai masura parcela respectiva, este aproape imposibil ca ea sa fie de 3000 de mp exact,  iar daca discutam despre greseli de inmultire, atunci nu dicutam de nimic ci de scoala primara...

 "incorect si neloial" este extrem de ilegal nu doar ilegal, pentru asa ceva se pierde licenta de a profesa in toate statele civilizate, un capitol mare din cadrul oricarui examen este cel de etica profesionala.

 este greu sa ne dam cu parerea despre un dosar pe care nu-l cunoastem, si este chiar lipsit de profesionalism. eu v-am expus doar cateva principii si aspecte, nu am absolut nimic cu dumneavoastra pesonal. am dorit doar sa atrag atentia asupra prezumtiei de nevionovatie si a faptului ca este extrem de neetic si lipsit de profesionalism sa  acuzam un coleg prin prisma faptelor prezentate de o persoana terza(desi aceasta este un sport national in romania), mai ales cand aceasta este un dintre partile implicate in proces.

 imi pare rau, va urez mult succes si tineti-ne la curent.


Doru,
Multumesc pentru ajutor .
Toate cele bune !
b.w.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

ella1


                  
doru2 a scris:

domna ella, imi pare foarte rau pentru ceea ce vi se intampla, eu nu doresc sa dicut la acel nivel, respectiv la cel la care greselile provin din faptul ca un topograf nu stie sa masoare sau sa faca niste compesnari, aceste aspecte tin de gradinita de copii topografi si nu de nivelul de expert.
  asa cum am mai spus, cadastrul se refara  mai mult la aspectul legal si, mai ales, la istoria titlului de proprietate, la modul in care s-a dobanditi primul titlul de prorietate asupra parcelei initiale, a modului in care acea parcela  fost impartita, intre cati prorietari, etc. cadastrul nu poate fi facut orbeste, doar prin masuratori...

 in alta oridine de idei, dvs cumparati un teren marcat prin tarusi si nu o suprafata pe o bucata de hartie.  oricum ai masura parcela respectiva, este aproape imposibil ca ea sa fie de 3000 de mp exact,  iar daca discutam despre greseli de inmultire, atunci nu dicutam de nimic ci de scoala primara...

 "incorect si neloial" este extrem de ilegal nu doar ilegal, pentru asa ceva se pierde licenta de a profesa in toate statele civilizate, un capitol mare din cadrul oricarui examen este cel de etica profesionala.

 este greu sa ne dam cu parerea despre un dosar pe care nu-l cunoastem, si este chiar lipsit de profesionalism. eu v-am expus doar cateva principii si aspecte, nu am absolut nimic cu dumneavoastra pesonal. am dorit doar sa atrag atentia asupra prezumtiei de nevionovatie si a faptului ca este extrem de neetic si lipsit de profesionalism sa  acuzam un coleg prin prisma faptelor prezentate de o persoana terza(desi aceasta este un sport national in romania), mai ales cand aceasta este un dintre partile implicate in proces.

 imi pare rau, va urez mult succes si tineti-ne la curent.



Domnule Doru2,

Cuvintele ''incorect si neloial'', sunt cuvintele folosite de dl wolf.
De aceea l-am si citat, ca sa nu se inteleaga altceva. Iar cuvantul ilegal a fost folosit de catre domnul mai sus mentionat in mai multe randuri inutil.

Cu respect,



               

bad wolf


                  
ella1 a scris:


doru2 a scris:

domna ella, imi pare foarte rau pentru ceea ce vi se intampla, eu nu doresc sa dicut la acel nivel, respectiv la cel la care greselile provin din faptul ca un topograf nu stie sa masoare sau sa faca niste compesnari, aceste aspecte tin de gradinita de copii topografi si nu de nivelul de expert.
  asa cum am mai spus, cadastrul se refara  mai mult la aspectul legal si, mai ales, la istoria titlului de proprietate, la modul in care s-a dobanditi primul titlul de prorietate asupra parcelei initiale, a modului in care acea parcela  fost impartita, intre cati prorietari, etc. cadastrul nu poate fi facut orbeste, doar prin masuratori...

 in alta oridine de idei, dvs cumparati un teren marcat prin tarusi si nu o suprafata pe o bucata de hartie.  oricum ai masura parcela respectiva, este aproape imposibil ca ea sa fie de 3000 de mp exact,  iar daca discutam despre greseli de inmultire, atunci nu dicutam de nimic ci de scoala primara...

 "incorect si neloial" este extrem de ilegal nu doar ilegal, pentru asa ceva se pierde licenta de a profesa in toate statele civilizate, un capitol mare din cadrul oricarui examen este cel de etica profesionala.

 este greu sa ne dam cu parerea despre un dosar pe care nu-l cunoastem, si este chiar lipsit de profesionalism. eu v-am expus doar cateva principii si aspecte, nu am absolut nimic cu dumneavoastra pesonal. am dorit doar sa atrag atentia asupra prezumtiei de nevionovatie si a faptului ca este extrem de neetic si lipsit de profesionalism sa  acuzam un coleg prin prisma faptelor prezentate de o persoana terza(desi aceasta este un sport national in romania), mai ales cand aceasta este un dintre partile implicate in proces.

 imi pare rau, va urez mult succes si tineti-ne la curent.



Domnule Doru2,

Cuvintele ''incorect si neloial'', sunt cuvintele folosite de dl wolf.
De aceea l-am si citat, ca sa nu se inteleaga altceva. Iar cuvantul ilegal a fost folosit de catre domnul mai sus mentionat in mai multe randuri inutil.

Cu respect,


Dna Ella ,
Cu tot respectul , va spun ca expertul platit de dvs. print-o relatie contractuala  , este ca si angajatul dvs. si ii puteti cere sa efectueze o expertiza "la comanda " ! Dar , daca este , intradevar , expert judiciar corect  , asa cum sunt con, va face o experiza corecta indiferent de cati bani ii veti propune. Dar cu onoare lui cum va ramane , pentru faptul ca aintervenit , fara a fi numit intr-o expertiza neordonata de instnata !
Dvs. , Chiar credeti ca veti gasi un judecator atat de corupr incat sa accepte si sa omologheze o expertiza extrajudiciara inainte de a-si fi spus ultimul cuvant expertizele judiciare?Dispuneti de asa puternice relatii sau de asa multi bani de credeti ca puteti cumpara orice expert?
Stii cum ar fi fost legal dna sa folositi o experiza extrajudiciara, intr-un proces de revendicare sau de tulburare de posesie ?
Doar la introducerea actiunii de revendicare sau de tulburare de posesie, dna ! Doar atunci ! Si chiar in aceea situatie instanta ar fi putut sa ceara o expertiza judiciara oficiala ! Numai ca, dvs, ati fi avut avantajul ca atri fi stiut sa formulati obiectivele si sa comparati rezultatul(concluziile) .
Dar , doamna, va rog sa raspundeti corect si cinstit la ce va intreb(nu aveti aceasta obligatie):
-Ce veti face daca se va constata ca expertul numit de instnta a avut dreptate,iar expertul platit de evs . a facut o expertiza "la comanda" si in acest caz veti deveni amandoi pasibili de pedeapsa penala?Sau aveti suficiente posibilitati sa musamalizati asta ?
-daca se va constata ca vanzatorul v-a indus in eroare , ce veti face , doamna ?

In acest caz ce veti face?

Dna ati spus ca nu-mi puteti trimite cele solicitate de mine din motive ...personale.
Dvs. chiar nu stiti ca experti au depus un juramant si ca experti judiciari (autorizati de ministerul justitiei ) au obligatia confidialitatii!
Eu mi-am oferit ajutorul (consilierea) fara sa astept nicio recompensa, doar pentru ca imi place sa rezolv probleme deosebite .
Dar asta doar decideti daca urmati calea scurta sau pe cea lunga !
Eu va doresc mai multa intelegere si tolernata si sa nu uitati, nu intotdeuna  "putere banului si a relatiilor " rezolva orice  !
Va doresc succe , in masura in care aveti dreptate si respectati legile !
Oferta mea ramane valabila oricand !
Mult succes !
Cu stima,
b w


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  DORU,
Inversunarea cu care dna ella, ataca un expert fara a avea nicio o davada(din cele spuse de dsa rezulta doar ca nu a raspuns ,inca, la toate obiectivele si obiectiunile) si il clomniaza ma face sa cred ca:
-a cumparat in acte un teren pe care acum nu stie exact unde sa-l caute.
-instanta anumit un expert (posibil lisit de experienta si , poate, plin de el) care nu s-a descurcat prea bine dar i-a lipsit si curajul sa solicite ajutorul unui coleg cu experienta. Sa nu uitam ca toti am fost incepatori.
-dna ,incalcand orice lege , a gasit un asa zis ezpert (poate tot autorizat de ministerulj ustiei ) care executa expertize la comanda si care stie ca nu-i se poate aplica legea penala , nefiind numit de instanta.
-Probabil ca situatia sociala si materiala ,ii permite dnei ella , sa creada ca poate face orice doreste , inclusiv, o experiza la comanda si sa calomniaze un om (expert) care pana la proba contrarie beneficiaza de prezumtia de nevunovatie.
daca e asa sigura de dreptate dnei de ce refuza sa-mi puna la dispozitie(pe privat) sub conditia confidiatilitatii toate documentele de la dosar si cele doua expertize ?
Toate cele bune !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

ella1


                  
bad wolf a scris:


Doru,
iti multumesc , ca ai atins si prezentat o problema, pe care eu , am atins-o partial raspunzandu-le  civilizat atat doamnei ella , acre a cumparat in acte unteren pe care acum nu-l regaseste si invinovateste un om care poate fi sau nu vinovat, cat si "topografului linistit " care crede ca daca este topograf  foartebun si in acelasi timp autorizat poate fi si un expert foarte bun, ceeace nu intotdeuna este adevarat. pentru a fi un bun expert trebuie sa ai si multa experinta in legislatie  si in realitatile locale. Tu in exemplele arattate ai punctat foarte bine unele aspecte.
Nu stiu  de unde, dar ai inteles foarte bine problemele ce tin de legislatia cadastrului si specificul local.
Felicitari si mulrumesc pentru competarile facute.
Toate cele bune.




De raspunsurile civilizate va asigurati singur. Imi dau seama ca dvs. nu aveti suficienta rabdare sa cititi totul si ca atare  intelegeti si  cititi totul  '' in dunga'' si de aceea trageti concluzii gresite.
Imi pare rau sa constat ca dvs. aparatorul breslei, va blamati un coleg care a avut curajul si abilitatea sa se exprime necenzurat.



bad wolf a scris:


Dna Ella1,
Nu sunt suparat pentru ce mi s-a intamplat mie. Asta li se intampla la toti expertii, pentru ca majoritatea justitiabilior considera ca se pricep mai bine decat expertii . Asa ca sunt obisnuit.
Mai rau e expertii nu drepturi ci doar obligatii !
Dvs. nu putei face altceva, decat sa respectati legile din tara asta daca doriti sa va identificati terenul pe care l-ati cumparat si sa si intrati in posesia lui. Daca veti incerca sa ocoliti legea si sa va folositi de experti agreati , atunci e posibil sa dureze ani de zile procesul dvs.
Si nu uitati : expertul nu este angajatul dvs ca un avocat . Expertul nu are obligatia sa faca ce doriti dvs, ci sa respecte legea , sa faca constatarile reale, sa traga concluziile adevarate si sa nu se lase influentat de nimic. Numai asa va rezista chiar daca nu va fi respectat de toata lume si va mai fi si reclamat , dar daca isi respecta indatoririle si legea  ,indiferent de persoana care-l reclama si ponegreste , atunci nu are de ce sa se teama .
In legatura cu calculul acela, consider  ca doar e neconcludent (e doar o gresala de dactilografiere) , ca sa  poti spune despre un expert ca-i tampit trebuie sa ai dovezi.
Din ce ati prezentat pana acum , doar ati calomiat. Atat !
Mult succes !
b w


Eu nu am considerat ca ma pricep mai bine. De aceea am apelat la cunostiintele temeinice ale unui domn care are studii necesare precum si autorizarea legala in acest domeniu si tocmai de aceea m-am adresat d-lui, ca sa ma lumineze si ca sa nu gresesc. Expertii de orice fel, daca nu stiati, au si drepturi dar si obligatii. Nu am cerut niciodata vreunui expert sa faca ceea ce vreau eu si nici macar nu am intentionat acest lucru. Nu stiu de unde aveti ideea ca l-am facut tampit pe expert (probabil ca dvs. vorbiti singur in oglinda cu o fiinta imaginara).
Calomnierea va apartine in totalitate dvs si mi se adreseaza mie.


bad wolf a scris:


Dna ,
Exact asta spun si eu !
Nu dvs. puteti decide ca un expert a gresit (ce a ce e scuzabil si reparabil) sau a fost parinitor  si a efectuat o expertiza la comanda(fapt condamnabil penal) ci rezultaul unei expertize acceptate si omologate de o instanta !
Daca dvs. detineti astfel de dovezi , faceti plangerea penala ,iar dupa ce expertul va fi gasit vinovat si condamnat print-ro hotarare definitiva si irevocabila , aveti dreptul sa spuneti despre el ce doriti .
Dar pana atunci este un om onorabil si corect . doamna, asa cum sunteti si dvs. si oricare dinte noi , pana la proba contrarie !
Succes !
b w



Despre expertiza la comanda nu stiu nimic si nici macar  si nici nu mi-a trecut prin minte sa fac asa ceva. Poate ca de aceea am astfel de probleme. Dar poate ca dvs. stiti mai bine si mai multe despre aceasta procedura.


bad wolf a scris:


Dna Ella ,
Cu tot respectul , va spun ca expertul platit de dvs. print-o relatie contractuala  , este ca si angajatul dvs. si ii puteti cere sa efectueze o expertiza "la comanda " ! Dar , daca este , intradevar , expert judiciar corect  , asa cum sunt con, va face o experiza corecta indiferent de cati bani ii veti propune. Dar cu onoare lui cum va ramane , pentru faptul ca aintervenit , fara a fi numit intr-o expertiza neordonata de instnata !
Dvs. , Chiar credeti ca veti gasi un judecator atat de corupr incat sa accepte si sa omologheze o expertiza extrajudiciara inainte de a-si fi spus ultimul cuvant expertizele judiciare?Dispuneti de asa puternice relatii sau de asa multi bani de credeti ca puteti cumpara orice expert?
Stii cum ar fi fost legal dna sa folositi o experiza extrajudiciara, intr-un proces de revendicare sau de tulburare de posesie ?
Doar la introducerea actiunii de revendicare sau de tulburare de posesie, dna ! Doar atunci ! Si chiar in aceea situatie instanta ar fi putut sa ceara o expertiza judiciara oficiala ! Numai ca, dvs, ati fi avut avantajul ca atri fi stiut sa formulati obiectivele si sa comparati rezultatul(concluziile) .
Dar , doamna, va rog sa raspundeti corect si cinstit la ce va intreb(nu aveti aceasta obligatie):
-Ce veti face daca se va constata ca expertul numit de instnta a avut dreptate,iar expertul platit de evs . a facut o expertiza "la comanda" si in acest caz veti deveni amandoi pasibili de pedeapsa penala?Sau aveti suficiente posibilitati sa musamalizati asta ?
-daca se va constata ca vanzatorul v-a indus in eroare , ce veti face , doamna ?

In acest caz ce veti face?

Dna ati spus ca nu-mi puteti trimite cele solicitate de mine din motive ...personale.
Dvs. chiar nu stiti ca experti au depus un juramant si ca experti judiciari (autorizati de ministerul justitiei ) au obligatia confidialitatii!
Eu mi-am oferit ajutorul (consilierea) fara sa astept nicio recompensa, doar pentru ca imi place sa rezolv probleme deosebite .
Dar asta doar decideti daca urmati calea scurta sau pe cea lunga !
Eu va doresc mai multa intelegere si tolernata si sa nu uitati, nu intotdeuna  "putere banului si a relatiilor " rezolva orice  !
Va doresc succe , in masura in care aveti dreptate si respectati legile !
Oferta mea ramane valabila oricand !
Mult succes !
Cu stima,
b w


Pe tot parcursul acestui topic, dvs. nu v-ati aratat foarte mult respect la adresa mea.

Expertiza extrajudiciara nu inseamna acelasi lucru cu expertiza la comanda. Eu stiu in ce conditii se face expertiza extrajudiciara, dar va intreb pe dvs., stiti cum se face cea la comanda ?

Nu am stirbit onoarea nimanui.

Nu ma astept ca instanta sa ia in calcul expertiza extrajudiciara decat in privinta  obiectiunilor si sa-mi accepte in acest sens refacerea expertizei judiciare de catre un alt expert judiciar numit tot de catre instanta, dar de aceasta data sa am si un expert consilier parte in cazul in care instanta dispune refacerea expertizei sau cel putin expertiza contrara.

Cand v-am trimis mesajul pe privat si nu pe email asa cum ati procedat dvs. (ati profitat de statutul de moderator pentru acest lucru), am spus ca nu va pot trimite copiile actelor solicitate de dvs, din motive diverse si nu personale asa cum sustineti dvs.

Confidentialitatea este obligatorie atunci cand este stipulata expres intr-un contract si nu pe un site public sau intr-o corespondenta obtinuta printr-o astfel de modalitate, indiferent de juramantul dvs.

Mai constat printre altele, ca dvs. vreti cu orice pret sa vedeti un justitiabil pedepsit  pentru ceea ce vi s-a intamplat dvs.

Concluziile tendentioase la adresa mea si anume '' puterea banului si a relatiilor rezolva orice'', nu sunt binevenite si nici suficient argumentate de dvs.Nu cred ca am spus vreodata ca am bani, putere sau relatii si nici macar nu este adevarat. Sunt un om normal, care nu-si permite prea multe dar vrea macar dreptate si poate chiar fac sacrificii in acest sens.


bad wolf a scris:



DORU,
Inversunarea cu care dna ella, ataca un expert fara a avea nicio o davada(din cele spuse de dsa rezulta doar ca nu a raspuns ,inca, la toate obiectivele si obiectiunile) si il clomniaza ma face sa cred ca:
-a cumparat in acte un teren pe care acum nu stie exact unde sa-l caute.
-instanta anumit un expert (posibil lisit de experienta si , poate, plin de el) care nu s-a descurcat prea bine dar i-a lipsit si curajul sa solicite ajutorul unui coleg cu experienta. Sa nu uitam ca toti am fost incepatori.
-dna ,incalcand orice lege , a gasit un asa zis ezpert (poate tot autorizat de ministerulj ustiei ) care executa expertize la comanda si care stie ca nu-i se poate aplica legea penala , nefiind numit de instanta.
-Probabil ca situatia sociala si materiala ,ii permite dnei ella , sa creada ca poate face orice doreste , inclusiv, o experiza la comanda si sa calomniaze un om (expert) care pana la proba contrarie beneficiaza de prezumtia de nevunovatie.
daca e asa sigura de dreptate dnei de ce refuza sa-mi puna la dispozitie(pe privat) sub conditia confidiatilitatii toate documentele de la dosar si cele doua expertize ?
Toate cele bune !


Inversunarea nu ma caracterizeaza.

De atacat nu atac pe nimeni, iar concluziile dvs sunt doar presupuneri nascocite de mintea dvs.

Ca dovada faceti referiri la situatia mea sociala si materiala fara a avea macar un argument in acest sens si va referiti la acest teren ca si cum ati stii exact situatia.

Presupunerile dvs. sunt exagerate.

In cele din urma, va spun ca nu o sa mai postez in acest topic, pentru ca nu vreau sa ma mai contrazic cu nimeni, in special cu dl. wolf.

M-am uitat prin acest forum si am constatat ca este unul de foarte mult bun simt si nu vreau  sa existe astfel de comentarii.

Cu bine,

ella1



               

mariancornel


                  bre, ursule, daca imi dai bani sa-ti fac un cadastru, insemna ca-ti fac un cadastru la comanda? hai c-ai dat-o in diverse, esti mai deontolog decat toti, esti singurul unic si irepetabilul expert, curat ca lacrima.
in alta ordine de idei ce parare aveti de noua directiva- ocpi va verifica si expertizele judiciare mai nou- credeti ca va iesi in urma acestei masuri 1 (una singura) bucata expertiza corect intocmita conforma cu realitatea? nu astept raspunsuri , nici macar la comanda!



               

bad wolf


                  
mariancornel a scris:

bre, ursule, daca imi dai bani sa-ti fac un cadastru, insemna ca-ti fac un cadastru la comanda? hai c-ai dat-o in diverse, esti mai deontolog decat toti, esti singurul unic si irepetabilul expert, curat ca lacrima.
in alta ordine de idei ce parare aveti de noua directiva- ocpi va verifica si expertizele judiciare mai nou- credeti ca va iesi in urma acestei masuri 1 (una singura) bucata expertiza corect intocmita conforma cu realitatea? nu astept raspunsuri , nici macar la comanda!


Prietene !
N-ai intles nimic !
Nu sunt nici mai bun si nici mai rau decat alti experti. dar respect legea !
Poate am gresit si eu la vreo expertiza , dar n-am facut-o nicodata intentionat.
Am facut expertize dupa alti colegii(contraexpetize) dar numai numit de organele competente.
Am efectuat expetize extrajudiciare dar dar in conditiile legii.
Faptul ca o persoana este topograf cu experienta nu inseamna ca este si un expert cu expertienta !
Nu sunt de acord ca un om sa fie ca un om sa fie calomniat numai ca nu i-a iesit o experiza asa cum a crezut justibiabilul.
Orice om este vinovat de incalcarea legii numai dupa ce stabileste acest lucrru o instanta printr-o sentinta definitiva si irevocabila. Atunci trebuie sa i se aplice legea ca oricarei fersoane. Experti nu sunt deasura legii, dar trebuie respectati.
Da ! O lucrare de cadastru este o lucrare la comada . (nu uita ca am cat. D si , poate , am efectua t si verificat mai multe si mai coplexe lucrai de cadastru decat ai facut tu !
Nu te bucura prea mult.
O expertiza nu poate fi cenzurata de nimeni , mai ales de OCPI(iti amintesc cu acesta ocazie ca am fost sef de birou multi ani la un OCPI si am plecat di proprie initiativa).
Opcpi , va aviza la cererea expresa a instantei de judecata, daca , datele si documentele folosite la expertiza sunt legale.
Doar att, prietene, si nu modul cum sunt efectuate expertizele  si nici concluziile .
Astea nu pot fi cenzurate, altfel nu mai este expetiza.
Expertizele , trebuie sa fie carecte, de aia sunt expertze .
Inca o data , te rog, nu mai face confuzie inte lucrarile de cadastru si expertizele judicaire.
Si , daca vrei, citeste cu atentie, ce ascris doru2 , ce li se poate intampla, in tarile civilate , expertilor , care intervin, la comnda, inprocese care nu corect si loial.
Asa ca ,, e bine sa nu-ti dai cu parere despre ce nu te pricepi.
 Succes !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  "Eu nu am considerat ca ma pricep mai bine. De aceea am apelat la cunostiintele temeinice ale unui domn care are studii necesare precum si autorizarea legala in acest domeniu si tocmai de aceea m-am adresat d-lui, ca sa ma lumineze si ca sa nu gresesc. Expertii de orice fel, daca nu stiati, au si drepturi dar si obligatii. Nu am cerut niciodata vreunui expert sa faca ceea ce vreau eu si nici macar nu am intentionat acest lucru. Nu stiu de unde aveti ideea ca l-am facut tampit pe expert (probabil ca dvs. vorbiti singur in oglinda cu o fiinta imaginara).
Calomnierea va apartine in totalitate dvs si mi se adreseaza mie."

Doamna ella1,
Cred ca ati citi doar ce ati dorit dvs. din ce am spus eu.
Nu v-am calomniat in niciun fel , ci doar v-am arat ca gresiti!
Prin faptul caati solicitat o expertiza extraudiciara altui expet, pe care il agreati dvs. , tocmai asta ati facu, ati solicitat o expertiza asa cum doriti dvs.
Daca ati vazut ca sunt rezultate diferite , de ce nu ati solicitat o noua expertiza , asa cum ar fi fost corect si legal.
Spuneti ca nu l-ati calomniat pe expet ?
pai ce ati facut pe acest forum ?Doar l=ati calomniat pe baza unei expertize efectuate la comanda dvs., .Nu neg , ca poate aveti dreptate, dar modul dvs., si al expetul care a facut expetiza extrajustciara, sunt incalificabile.
Imi cer scuze, daca faptul, ca v-am aratat ca nu stiti sa respectati legea si pentru faptul ca v-am trimis un mail pe privat !
Succes !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex


                  S-au incins spiritele...
Nu transformati in telenovela analiza unui caz fara a avea la dispozitie documentatiile, rezultatele masuratorilor, actele de proprietate, planurile etc.

bad wolf, sa trecem la ceva mai vesel, am o mare nelamurire in privinta neconcordantei nume user - avatar: lup - urs.
Iti propun o varianta:
   
http://www.imagehost.ro/pict/092353534a5658e200451.jpg" alt="" border="0" align="top">


Numai bine!


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

bad wolf


                  
advex a scris:

S-au incins spiritele...
Nu transformati in telenovela analiza unui caz fara a avea la dispozitie documentatiile, rezultatele masuratorilor, actele de proprietate, planurile etc.

bad wolf, sa trecem la ceva mai vesel, am o mare nelamurire in privinta neconcordantei nume user - avatar: lup - urs.
Iti propun o varianta:
   
http://www.imagehost.ro/pict/092353534a5658e200451.jpg" target="_blank">http://www.imagehost.ro/pict/092353534a5658e200451.jpg

Numai bine!


Ei, asta-i !
Nu trebuie sa transformam, discutiile in telenovele , dar nu pot sa fiu de acord sa nu - i se acorde unui omprezumtia de nevinovatie .
Iar un expert nu este bun sau rau, dupa parerea unui justibialil-niciodata !
Faptul ca un coleg ma numeste urs , nu ma supara !Chiar ma amuza. Sa stii ca nu sunt chiar asa de ursuz ca un urs si nici de rau ca un lup !
Incerc , numai sa fiu cat mai corect (posibil) si impartial !
Expertiza judiciara nu este ceva ce poate fi luat in ras sau in gluma !
Poza ta e reusita, dar , la ora asta nu-i inteleg talcul !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

ella1


                  Stiu ca am spus ca nu o sa mai scriu pe acest subiect dar sunt foarte fericita, pentru faptul ca la ultimul termen mi s-a acordat refacerea expertizei si asistenta din partea unui expert consilier parte.

Expertul in cauza, contrar asteptarilor mele, s-a prezentat sa dea lamuriri si per total si-a recunoscut greselile.

Sa speram ca de aceasta data o sa fie corect acest expert judiciar.



               

bad wolf


                  
ella1 a scris:

Stiu ca am spus ca nu o sa mai scriu pe acest subiect dar sunt foarte fericita, pentru faptul ca la ultimul termen mi s-a acordat refacerea expertizei si asistenta din partea unui expert consilier parte.

Expertul in cauza, contrar asteptarilor mele, s-a prezentat sa dea lamuriri si per total si-a recunoscut greselile.

Sa speram ca de aceasta data o sa fie corect acest expert judiciar.


Felicitari ! Mabucur pentru dvs.
In acelasi timp ma bucur si pentru expert ca au fost doar greseli si nu intentii, chiar daca nu inteleg asemenea greseli.
Acum nu inteleg,si as dori un raspuns daca nu va deranjaza: E vorba de refacerea expertizei de catre acelasi expert sau e vorva de o contra expertiza efectuata de alt expert ?
Si inca ceva: sunt aceleasi obiective sau au fost modificate sau completate ?
Oricum, va doresc succes !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

ella1


                  Multumesc pentru incurajari!

Este vb despre refacerea expertizei de catre acelasi expert si nu de contraexpertiza! Primul raport de expertiza este nul.
Si ca sa  vedeti ca nu sunt rautacioasa, astept ca la urmatoarea expertiza, acelasi expert sa-si exprime parerea avizata, dar atentie, corecta!
Daca a gresit si incerc sa il inteleg, chiar daca pe mine ma costa timp, nervi si bani, iar daca de acesta data o sa faca o expertiza conform realitatii, uit de orice plangere penala.

Cu respect,

ella1

Modificat de ella1 (24-07-2009 20:34:09)



               

bad wolf


                  
ella1 a scris:

Multumesc pentru incurajari!

Este vb despre refacerea expertizei de catre acelasi expert si nu de contraexpertiza! Primul raport de expertiza este nul.
Si ca sa  vedeti ca nu sunt rautacioasa, astept ca la urmatoarea expertiza, acelasi expert sa-si exprime parerea avizata, dar atentie, corecta!
Daca a gresit si incerc sa il inteleg, chiar daca pe mine ma costa timp, nervi si bani, iar daca de acesta data o sa faca o expertiza conform realitatii, uit de orice plangere penala.

Cu respect,

ella1


Dna Ella,
Daca acest expert a acceptat sa-si refaca o expertiza (si nu a fact-o din proprie initiativa) si va reiesi din noua expertiza ca a gresit si se dezice de vechile concluzii , atunci, ar fi bine sa-si depuna legitimatia si sa se retraga , pentru ca nu va fi niciodata expert adevarat.
Va doresc succes ! Cu stima si respect,
b w


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

toporas


                  Sper ca nu aveti pretentia ca prin judecatorii s-a facut cadastru vreodata!
De ce vreti sa se aplice aceeasi rigoare din cadastru si in instante? Cine ar intelege? Un judecator in nici un caz!Sau poate unul, intamplator!
Va pot spune ca o lucrare extrajudiciara facuta conform normelor a fost contrazisa de un expert judiciar, profesor de geografie, care a masurat pe planul la 5000 cu rigla gradata. Culmea e ca planul nu mai semana cu situatia reala!
Si cu toate astea, clientul meu a pierdut pentru ca nu a avut bani sa angajeze o alta expertiza.