autorizati ---- Romania - Germania

Creat de justinmeal, Iun 03, 2010, 08:39 AM

« precedentul - următorul »

John Doe


bad wolf

#16
Citat din: John DoeIar te-ai autocitat, man ?

Asa-i John, am dorit sa fac doar o completare si ..din viteza..
Imi cer scuze !
b w
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#17
Ai la dispozitie optiunea de stergere a mesajelor postate gresit si faci curatenie!


John Doe

Optiunea asta o are numai moderatorul de topic, dar exista "Modificati" si se poate scrie in locul postarii de eliminat un "Oops"... sau nimic...

Poza aia era buna in Windows, la comanda defrag da' probabil Bill n-o are...

Modificat de John Doe (10-06-2010 14:22:46)

advex

#19
John:
Exista o solutie pentru orice problema!


dtoni

#20
Citat din: justinmealGermania:
350 000 km2
80 000 000 locuitori


Romania:
240 000 km2
20 000 000 locuitori


Germania:
1500 autorizati

Romania:
5000 autorizati



pareri ??  :)
da dar deosebirea dintre noi si germania este ca ei nu isi mai pun problema daca exista sau nu cadastru facut pe toata tara , pe toate imobilele, pe toate capacele de canal... etc, la noi in schimb chiar daca am fii 10000 de autorizati si am muncii nonstop tot nu ne ajung 10 ani sa inscriem toate imobilele in CF. nu mai vorbesc de cadastre speciale

Modificat de dtoni (01-07-2010 22:59:41)

justinmeal

#21
Citat din: dtoni
Citat din: justinmealGermania:
350 000 km2
80 000 000 locuitori


Romania:
240 000 km2
20 000 000 locuitori


Germania:
1500 autorizati

Romania:
5000 autorizati



pareri ??  :)
da dar deosebirea dintre noi si germania este ca ei nu isi mai pun problema daca exista sau nu cadastru facut pe toata tara , pe toate imobilele, pe toate capacele de canal... etc, la noi in schimb chiar daca am fii 10000 de autorizati si am muncii nonstop tot nu ne ajung 10 ani sa inscriem toate imobilele in CF. nu mai vorbesc de cadastre speciale




De ce zici chestia asta ?

Ca s-a propus terminarea cadastrului in Romania in cativa ani...

Se fac licitatii chiar acum... si sunt multe firme care vor lucra la asta...
s-a simplificat si procedeul un pic prin ultimul ordin...


deci se lucreaza din greu...

si se va termina curand...

bad wolf

#22
Citat din: justinmeal
Citat din: dtoni
Citat din: justinmealGermania:
350 000 km2
80 000 000 locuitori


Romania:
240 000 km2
20 000 000 locuitori


Germania:
1500 autorizati

Romania:
5000 autorizati



pareri ??  :)
da dar deosebirea dintre noi si germania este ca ei nu isi mai pun problema daca exista sau nu cadastru facut pe toata tara , pe toate imobilele, pe toate capacele de canal... etc, la noi in schimb chiar daca am fii 10000 de autorizati si am muncii nonstop tot nu ne ajung 10 ani sa inscriem toate imobilele in CF. nu mai vorbesc de cadastre speciale




De ce zici chestia asta ?

Ca s-a propus terminarea cadastrului in Romania in cativa ani...

Se fac licitatii chiar acum... si sunt multe firme care vor lucra la asta...
s-a simplificat si procedeul un pic prin ultimul ordin...


deci se lucreaza din greu...

si se va termina curand...

DA ! Peste vreo 200 ani , dupa cum se tot organizeaza!
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni

#23
Citat din: justinmeal
Citat din: dtoni
Citat din: justinmealGermania:
350 000 km2
80 000 000 locuitori


Romania:
240 000 km2
20 000 000 locuitori


Germania:
1500 autorizati

Romania:
5000 autorizati



pareri ??  :)
da dar deosebirea dintre noi si germania este ca ei nu isi mai pun problema daca exista sau nu cadastru facut pe toata tara , pe toate imobilele, pe toate capacele de canal... etc, la noi in schimb chiar daca am fii 10000 de autorizati si am muncii nonstop tot nu ne ajung 10 ani sa inscriem toate imobilele in CF. nu mai vorbesc de cadastre speciale




De ce zici chestia asta ?

Ca s-a propus terminarea cadastrului in Romania in cativa ani...

Se fac licitatii chiar acum... si sunt multe firme care vor lucra la asta...
s-a simplificat si procedeul un pic prin ultimul ordin...


deci se lucreaza din greu...

si se va termina curand...
ce sa simplificat cu noul regulament????????????
ca sa introdus obligativitatea avizului de incepere a lucrarilor ?? adica pentru un cadastru de peste 1 ha intravilan si 10 extravilan iti trebuie aviz . acel aviz se obtine in 2 saptamani , nu mi se pare o simpificare a lucrurilor
licitatile se fac pentru terenurile aflate in prorietatea statului dar pentru terenurile private ???????? ce se intampla cu ele??
eu pana in prezent nu am vazut sau auzit ca cineva sa execute lucrari de cadastru special. exemplu cadastrul apelor , avem in RO peste 20000 km de rauri parauri fluvii si alte canale . cadastru forestier???????, cate din drumurile nationale judetene comunale au cadastru????????
asa ca fi sigur ca o sa mai faci cadastre si la pensie

justinmeal

#24
Citat din: dtonilicitatile se fac pentru terenurile aflate in prorietatea statului dar pentru terenurile private ???????? ce se intampla cu ele??
eu pana in prezent nu am vazut sau auzit ca cineva sa execute lucrari de cadastru special. exemplu cadastrul apelor , avem in RO peste 20000 km de rauri parauri fluvii si alte canale . cadastru forestier???????, cate din drumurile nationale judetene comunale au cadastru????????
asa ca fi sigur ca o sa mai faci cadastre si la pensie

:)

Zic si eu ce am auzit in mod oficial !

Scrie pe undeva pe la ancpi.ro ca se va da drumul in curand la lucrari de cadastru sistematic pentru 12 judete... cu bani de la Banca Mondiala... pentru ca sunt impinsi de la spate de straini, poate ca macar asta sa fie motivul pentru care inclin sa ii cred ca se va face asa cum se spune acolo... :)

Pe langa asta, si Guvernul are interes sa se termine mai repede, ca sa se impoziteze tot ce misca .... :)

Despre "simplificare"... e in noua OUG 64/2010 din 02.07.2010....
si se refera tot la cadastru sistematic...

:)

dtoni

#25
problema majora in romania nu sunt legile ci metodologile de aplicare a lor

bad wolf

#26
Pe mine nu ma duce minte de ce ne comparam cu Germania !?!?.
La ei nu a u fost CAP, IAS, au cadastru de inceput de sute de ani.
Comparati cu BUlgaria, Albania, Iugoslavi , s.a.
Sper sa gasesc cararea corecta !