Autorizare firma

Creat de guest13, Mai 28, 2010, 06:04 PM

« precedentul - următorul »

guest13

Stie cineva care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o firma ca sa poate efectua lucrari in domeniul cadastru/topografie etc ?
Presupun ca trebuie cel putin un inginer  cu drept de semnatura. Daca o persoana e PFA cat A sa zicem poate fi angajata la o firma iar acea firma sa primeasca drept de a efectua lucrari de cadastru? Daca persoana respectiva e angajata la firma mai poate efectua lucrari ca PFA sau numai in cadrul firmei?
Sper ca am postat in categoria potrivita daca nu rog un moderator sa mute threadul la locul potrivit. Multumesc .

djxhouse

cel mai bine citesti noul regulament...
 :hi:

guest13

Regulamentul am sa il citesc (cand am sa deslusesc care dintre ele e cel "drept" ca legiuitorii au intrat cu sapa si prin domeniul asta) , este de la sine inteles ca o sa trebuiasca sa il citesc pe tot plus alte catevalegi la care mai mult ca sigur ca o sa ma trimita diverse capitoledin el :)
Ce vroiam eu insa era sa vad daca vreo persoana  de pe forumul acesta care s-a lovit de lucrurile astea in "practica" sa ma ajute sa imi fac o idee despre ce e vorba :)

John Doe

Subscriu: citeste regulamentul prima data, ai sa gasesti raspunsuri pentru majoritatea intrebarilor. Daca chiar nu ai inteles ceva sau ai neclaritati legate de aspectele pur practice ale chestiunii, revino si vei fi ajutat pe cat posibil.
Te rog insa, tine cont de faptul ca ajutorul care iti poate fi acordat pe forum este una, iar consultanta (de care pari a avea nevoie) este alta chestiune.

Regulamentul "drept" este cel in vigoare, publicat pe site-ul ANCPI (ordinul nr. 107/2010).

doru56

Cunoaste  cineva date suplimentare despre Pentax V 227, altele decat cele trecute in manuale? De exemplu exista posibilitatea descarcarii datelor rezultate din masuratori(Hz, Hv, cota, etc), cum se pot stoca,
 dar mai ales memora si descarca.
Multumesc anticipat!

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea

deci ca si in cazul meu, lucrez cu norma intreaga ca salariat, iar ca PFA cu jumatate de norma, trebuie sa declari la fisc, sa plateste impozitele , CAS, io sunt la norma de venit, apropo, ai reducere de 50% daca esti si angajat

dtoni


2880

Nu stiti, poate o firma de topografie/cadastru/geodezie neautorizata sa efectueze lucrari de TOPOGRAFIE care sa fie verificate de un autorizat. Bineinteles, stiu ca poate, intrebarea e daca e legal  :) sa fie un fel de colaborare.

Multumesc anticipat!

John Doe

Nu se mai poate. Ideea e ca lucrarile trebe sa aiba parafa celui care a facut-o; daca esti persoana juridica deci, trebuie sa fii autorizat ca sa ai ce stampila sa pui pe dosare. Daca esti persoana fizica autorizata si ti-ai pus stampila pe vreun dosar, inseamna ca l-ai facut in nume propriu. Indiferent de orice altceva.
 Scrie si in regulamentul de autorizare, il gasesti pe Net. La obligatiile persoanelor autorizate, mi se pare.

guest13

Revin cu intrebarile mele .Am citit regulamentul , si acum am o singura nelamurire care sper sa imi poate fi dezvaluita de cei care au trecut prin proces: raportul de verificare care trebuie intocmit de inginerul sef de la OCPI din judetul in care e firma ce presupune practic? se uita peste acte sa vada daca am tot ce se impune ca minim de incepere a activitatii sau trebuie sa chem la sediu angajatii sa ii pun sa bea o  cafea in timp ce eu ii arat pe computer ce softuri am instalate si il pun sa se joace cu statia totala (ca oricum pana la autorizare nu vad ce ar putea face angajatii la firma).

John Doe

Tu faci dosarul si-l duci la OCPI, si pregateste-te ca si cum stii ca o sa vina sa verifice corectitudinea datelor din dosar. Nu se stie niciodata.

mariancornel

am trecut prin proces. la noi au verificat toate facturile pentru toate obiectele necesare (imprimante, plotere, masini, softuri, statii, etc.), actele pentru spatiul in care se desfasoara activitatea si le-am aratat toate aparatele din magazie (nu se joaca nimeni cu ele  :razz:  doar le-am aratat ca aparatele din facturi sunt si fizic acolo).
bafta si stai linistit, e doar o formalitate. nu e cazul sa sari cu cafele, mese, folcloriste etc.

John Doe

Ziceam sa se pregateasca psihic pentru procesul de control, nu sugeram altceva. Nu e bine sa stai cu mainile in buzunare si sa zici "las' ca stiu eu, oricum nu mai vin in control astia" si pe urma chiar sa vina sa te verifice.

Modificat de John Doe (25-08-2010 15:49:55)

guest13

He he , stati linistiti ca din fire sunt genul care prefer sa platesc amenda decat sa dau spaga , spaga find un lucru fff rar in cazul meu, cafeaua ma refeream sa o dau angajatilor  :rotfl: .Oricum mersi pt info ,inseamna ca trebuie sa imi fac timp liber in perioada respectiva poate primesc o vizita .