Diferente GNSS Solutions Leica Geo Office

Creat de SebastianC, Iun 12, 2014, 12:06 AM

« precedentul - următorul »

SebastianC

Buna ziua,

Am determinat coordonatele unui punct cu un GPS Leica SR-20..Ca statie de referinta, am folosit-o pe cea de la Bucuresti. Le-am prelucrat in 2 softuri (GNSS Solutions/Leica Geo Office) obtinand urmatoarele valori:

GNSS Solutions:     X=330620.027   Y=584898.730   Z=87.070
Leica Geo Office:    X=330620.028  Y=584898.728   Z=87.002

Diferenta intre valorile lui Z mi se pare destul de mare.

Ma intreb daca nu am gresit eu cu ceva sau daca ar mai fi trebuit sa fac ceva in plus inainte de procesare..Nu-mi dau seama

Modificat de SebastianC (11-06-2014 23:14:45)

nicu1000

Este normal sa existe diferente: fiecare software are algoritmii lui de prelucrare. Sunt o gramada de modele pentru aproximarea erorilor (de troposfera, de ionosfera, atractia satelitilor de catre corpurilor ceresti, numarul de electroni estimati a exista intre satelit si antena receptorului, parametri atmosferici medii etc.), pentru iteratii la rezolvarea sistemelor de ecuatii (cu necunoscute x,y,z,t) etc.

SebastianC


Mit

Diferentele sunt de la setarile facute pt. fiecare soft in parte.
Formulele dupa care fac calculele cele doua softuri ar trebui sa fie insa identice.
Diferenta intre cele doua cote cred ca este de la setarea antenei folosite; urmareste in cele doua softuri daca este setat ca si cota zero-baza antenei si nu cumva centrul de faza... si bineinteles aceeasi antena cu aceleasi caracteristici.