sokkia gps

Creat de justjust1212, Iul 15, 2012, 01:41 PM

« precedentul - următorul »

justjust1212

Pentru cine are experienta cu GPS SOKKIA STRATUS L1, daca imi poate da o informatie referitoare la modul STOP and GO:


in programul de procesare (Spectrum Survey) imi da solutie FLOAT pentru toate

punctele masurate (si toate au aceeasi pereche de coordonate atunci cand vreau sa le exportez intr-un fisier text ASCI).



Am incercat toate variantele posibile, exact cum scrie in manualele oficiale Sokkia:

 - am stat mai mult pe punctul de initializare (desi pentru STATIC imi da solutie FIXED chiar si pentru timpi mici de stationare, chiar si la 20 min.);

 - am incercat cu initializare si pe punct cunoscut si pe punct necunoscut;

 - am fost foarte atent sa nu se piarda satelitii in timpul masuratorilor (am testat chiar in mijlocul campului, cu nr. maxim de sateliti in permanenta la ambele receptoare, baza si rover);

 - am stat pe un alt punct (dupa initializarea de cca. 45 min ptr o baza de sub 1 km)  ptr un timp de 5 min, 15 min, 25 min, etc.



 - la descarcarea fisierelor nu apar probleme, nici la cele din receiver, nici la cele din controller, si sunt recunoscute si transformate corect de program;

 - punctele masurate apar in programul de procesare corect (punctele de pe conturul imobilului apar exact asa cum este in teren imobilul), dar nu pot fi determinate FIXED;


Care ar putea fi problema ?
Ce nu fac eu corect ?

justjust1212

am primit cateva raspunsuri pe mail legate de posibile probleme :

 - timp de stationare insuficient
 - sateliti insuficienti
 - setari identice in programul de procesare si in controller in timpul masuratorilor, etc.

nu a fost vorba de niciuna dintre aceste probleme...

am incercat sa procesez RINEX-urile si cu Leica Ski-pro si tot float imi da solutia.

orice idee e binevenita  :rolleyes:

justjust1212


advex


justjust1212


John Doe

Am patit si eu, mai demult, cu Sokkia Stratus niste ghidusii iar singura solutie a fost reinstalarea repetata a softului - mai multe mu-mi amintesc.

ArcSolar

Salut. Acum am vazut mesajul, dupa aproape 1 luna. Nici nu stiu daca aceste randuri iti vor mai fi de vreun folos.
Hai sa-ti explic cateva aspecte. Solutia FIXED nu o sa o ai decat ptr modul de masurare  static ptr ca pur si simplu receptorul sta FIX si observatiile din el (receptor) il identifica ca avand aceleasi coordonate geografice, indiferent de continuua schimbare a configuratiei retelei satelitare de pe cer. Solutia FLOAT o sa o ai:1 - in cazul unor masuratori in mod static imprecise (de obicei din cauza ostructiilor) si 2 - in cazul masuratorilor in mod cinematic (stop and go) ptr ca receptorul este tot timpul FLOAT. So (deci) nu-ti fa probleme. E perfect normal ce se intampla. Poti sa-ti verifici masuratorile GNSS si cu statia totala. Eu am observat diferente de 1-2 cm. Dar asta ptr ca in timp ce statia totala masoara in sist local, coordonatele geografice (3D) transformate stereografic/conform (2D) sufera deformatii. Sa ai grija ca epocile din controler sa corespunda cu epocile din receptor. Adica in momentul in care dai drumul la masuratoare (in controler) receptorul sa stea fix/nemiscat pana se intrerupe masuratoarea.
Sper ca te-am putut ajuta.