Garmin etrex H

Creat de kinetic180, Noi 19, 2011, 12:56 PM

« precedentul - următorul »

kinetic180

Revin dupa ceva vreme cu alte intrebari.Nu sint topograf , am doar citeva intrebari. Am facut o delimitare la padure cu cineva de la "cadastru". Am dat citeva milioane bune dar sint pe jumatate cu treaba facuta .Delimitarea am facut-o asta vara si n-am avut semnal la 15 puncte din 30.Terenul este accidentat si nene`Cadastrieru n-avea placere sa urce pante grele si ravine.Am dat banii si tot n-am puncte clare pe toata suprafata .Am capetele si pe ici si colo cite un punct .Am un GPS etrex H , de ce am nevoie sa localizez si punctele lipsa ?! Stiu , o sa spuneti : Lasa-te pagubas ! Este dificial al` dracu` daca nu esti de meserie ! Chiar este asa de greu ?Stiu ca nu este o acuratete de mm dar si citiva metri -+ nu ma deranjeaza .Terenul este de 2 hectare , 24 cu 800 si ceva .Este ceva de facut de unu` singur ?

Mit

Pai de-aia avem cadastru "beton" pt. ca lucram cu precizii de cativa metri. :nebun:

John Doe

Coorodonatele se pot prelua de pe ortofotoplan in cazuri deosebite, mai ales daca nu trebuie sa duci lucrarea la avizat la OCPI. Poti merge la orice topograf cu coordonatele tale determinate, si daca are ortofotoplanul (care se poate cumpara de la OCPI, sau poate il are cineva de pe forum) te rezolva la birou. Sau, daca stii AutoCAD, te descurci si singur.

kinetic180

Daca am 2 puncte in capul parcelei , 2 in spatele parcelei , pot unii capetele pe google earth sa-mi dea mai multe puncte intre cele 2 linii pararale ?!

John Doe

Nu stiu sigur daca poti trasa linii (sau ceva echivalent) in Google Earth, dar macar poti pune cursorul in punctele care te intereseaza si o sa-ti scrie jos pe ecran coordonatele geografice. Daca ai nevoie de cele stereografice le poti transforma cu TRANSDAT, pe care il gasesti pe site-ul ANCPI: http://www.ancpi.ro/pages/download.php?lang=ro" target="_blank">http://www.ancpi.ro/pages/download.php?lang=ro
Vezi si ce setari ai la Options -> 3D View la afisarea coordonatelor; pune-ti elevatia in metri. Precizia insa o sa-ti fie cam varza, pot fi diferente si de 10 metri fata de coordonatele reale. Ca sa fie totusi mai real, vezi cam in ce parte sunt deplasate punctele tale masurate fata de Google si culege coordonatele care te intereseaza din pozitii "miscate" tot la fel, ca sa fii ceva mai aproape de adevar.

John Doe

De exemplu, asa mi-a iesit mie un contur de parcele vecin cu drumul judetean - nu se vede prea bine, dar parcela din dreapta, masurata ca lumea mi-a iesit cu o latura de partea cealalta a drumului in Google.


564/447px 43.2KB