Despre preturi

Creat de Ionica34, Sep 15, 2009, 03:30 PM

« precedentul - următorul »

Ionica34

De curand a fost o licitatie ptr 92 de bucati receptoare GPS + GLONASS, RTK cu modem GSM, radio receptor, radio transmitator, controler si soft pentru colectarea datelor.
Nu stiu cine a castigat, dar umbla un zvon ca s-a castigat cu un pret extraordinar de mic : 5800 Euro per receptor.
Acum, intrebarea e urmatoarea : inseamna ca e mare rau profitul daca s-a ajuns la pretul asta, ca in genere cel mai ieftin nu cade mai jos de 11000 Euro!!!!
Ce sa mai zic, si aici la fel ca la autoturisme, a trebuit sa vina criza sa vedem realitatea.

John Doe

Despre ce tip de GPS si ce fel de licitatie a fost nu stii ceva zvonuri ?

TopRo

Daca a castigat cineva asa ceva ..o sa le vedeti curand la vanzare pe forumuri o parte din el :)

Alin B.

Din ce stiu eu ANCPI -ul a fost cumparatorul iar echipamentele sunt Leica . Nu stiu nimic despre pretul de adjudecare .

Ionica34

Eu am aflat ca echipamentele ar fi Javad.
Acum, Dumnezeu cu mila, dar daca sunt Leica, ar trebuii si ptr noi muritorii de rand sa mai umble la pret.
Ca prea-s scumpe in draci.
Adica, la Stat poate da ieftin, si-si scoate parleala pe privati?

Ionica34

Oficial, a castigat Javad!!!
pretul este de 5800 Euro/receptor

radian2009

Nu cred ca Leica sau Trimble ar fi lasat din pret doar pentru a vinde ANCPI-ului 92 de bucati. Atunci si noi am fi cerut la acelasi pret. Ce ar fi spus agentiile nationale ale celorlate tari daca ar fi vandut asa ieftin Romaniei?
Cred ca Javad se preteaza la asa ceva, ca uite asa se face cunoscut pe piata din Romania si poate este dispus sa vanda la un pret la fel de mic tuturor.
De fapt acest lucru a vrut javad sa-l sublinieze acum, si anume cel mai ieftin si performant sistem GNSS.

Oricum per total este binevenit un producator cum e jawad pe piata romaneasca, mai ales ca produsele javad nu sunt deloc rele, se ridica mult peste altii (cei cu ochii mici si care incep ca denumire cu litera S si se termina in okkia - noroc ca au fost cumparati de topcon)

Poate intamplarea asta ii va face pe ceilalti sa se mai gandeasca sa mai lase din pret.

Salut scaderea de pret drastica! Clar o sa fie in beneficiul utilizatorilor!

PS. am informatii ca unii distribuitori au un adaos de 100% la unele articole (statii, gps-uri etc)

Modificat de radian2009 (17-09-2009 18:26:27)

Ionica34

as dori sa fie real ceea ce spui tu, dar cand te uiti la preturile afisate oficial pe site de Javad, iti cam cade fata.
Alta problema este ca desi tot clameaza ca ce tehnologie moderna au, eu personal n-am auzit de prea multe demonstratii pe viu, sau de clienti care sa le si cumpere.
Si inca ceva : peste 200 de canale, de acord, dar ce faci cu ele, cand tu ai pe cer maxim 20 de sateliti simultan (GPS, GLONASS si mai pune de care vrei, Galilelo, Indieni, Japonezi, Chinezesti, Romanesti - asta e a lui Geoana) si tot nu-ti trebuie atatea canale.
Parerea mea personala este ca producatorii ar trebuii sa se uite nitel si la raportul cost performanta.
E ca la software - Autocad-ul spre exemplu are caruta de functii din care nu folosesti nici 30%, dar costa de te rupe.
De acord, vrem tehnologie inalta, dar hai sa vedem la ce o folosim?
Chestia cu Galileo, eu consider ca deocamdata e doar marketing, la fel si cu L5 (nu-s mai multi de 2-3 sateliti care emit semnalele in banda respectiva, si astia de testare a semnalului, nici decum de utilizare curenta).
Asa ca, i-a vezi, cere o oferta la dealerul Javad si zi-ne si noua pretul.
Or fi si dealeri care au profit de 100%, dar daca i-i stii, zi-ne si noua, sa ne ferim de ei.
Numai bine

s_mihai0481

stie cineva cine e dealer Jivad in romania?

Modificat de s_mihai0481 (15-03-2011 22:26:32)

dtoni