Sistem GPS South Star s82T

Creat de bubu, Sep 07, 2010, 02:48 AM

« precedentul - următorul »

ovidiu.barbu

am un gps S9gnss de la STONEX. Este intradevar fabricat la south, este vandut de o firma din Anglia. Insa ceeace conteaza este pretul de 5800 euro, garantie 2 ani, are controler carlson, soft carlsonce, inporta dwg, dxf, txt, etc.(de 3 saptamani de cand il am atat am importat; astept sugestii!), controler-ul nu se blocheaza, bateria tine o zi de lucru, am o cartela pre-pay de la Cosmote, functioneaza si in oras dar si pe camp sau langa padure, controlerul comunica in sistem bluetooth cu antena pana la 30- 40 m, precizia este de 5mm orizontal, 12mm vertical in sistem rtk cu statie virtuala, comparativ cu un punct determinat cu acelasi aparat in mod static procesat cu date de la rompos si transdat.
in concluzie este un aparat de precizie, deocamdata cel mai ieftin de pe piata ( gps cu 220 de canale)

topocad.cristi

cate din cele 220 de canale folosesti? in curand or sa apara cu n canale, ca doar si romanii nostri au lasnsat prima racheta, helen, si probabil ca peste 2-300 de ani o sa avem si noi o retea de sateliti in spatiu. si na, e bine sa ne pregatim de pe acum  :nebun:

ace

terminati fratilor cu precizia de 5mm orizontal si 12 vertical, inseamna ca nu stiti nimic de gps, v-a luat marketingul pe dinainte.
voi credeti ca la 5800 euro va da precizia aia?
pai atunci de ce se mai fabrica leica, trimble, topcon?
mai cititi ceva teorie despre cum functioneaza sistemul gps.
auzi 220 de canale, dar ce e tv?
ca sa vezi precizia cauta sa masori in RTK borne din reteaua de triangulatie nationala cu modem radio (nu GSM) si vezi la ce diferenta iti da si dupa aia vorbiti.
 :rotfl:

topocad.cristi

5800 de euro?
ai calculat gresit valoarea echipametului
1500 de euro e software-ul carlson + controler-ul
100 de euro accesoriile
1500 adaosul comercial al dealerului
nu stiu care sunt taxele vamale, de transport, dar sigur exista
acum vedeti ce ramane si ce calitate poti sa oferi la banii astia.
si sa nu uit, cat poti sa mai investesti si in dezvoltare si cercetare (hardware+software)
succes la achizitionat chinezarii
 :nebun:

doara.florin

Ace imi place cum ai pus  punctul pe i. :hi:

ovidiu.barbu

5800Euro? "doar arat? la valoarea noastra!"
nu fac reclama unui anumit produs, ci vreau sa subliniez ca exista si aparatura noua , cu certificat de garantie de doi ani, de ultima generatie, la un pret accesibi pentru cei cu un buget de achizitie de aparatura mic.
Aparatura Leica, Topcon, Trimble se va produce asa cum, prin analogie, Toyota, Ford, Nissan, VW, Mazda, Kia, Hyundai, etc vor produce si vor vinde masini 4X4, chiar daca Dacia produce si vinde Duster.

topocad.cristi

ne cerem scuze. topometrie placuta :)

ace

@ovidiu.barbu nu stiu daca esti familiarizat cu ce se gaseste intr-un gps, vorbesc aici de procesorul care decodeaza semnalul de la satelitii americani, glonass si ce s-o mai gasi, tu crezi ca se acestea se gasesc pe toate drumurile.
tu crezi ca garantia e importanta?
dar tu nu ai inteles esentialul, iti repet cu o aparatura de 5800 euro nu ai precizie de 5 mm in RTK (pe care nu stiu cum ai calculat-o).
te rog spune-mi si mie cum calculezi precizia de 5mm RTK la GPS-ul tau?

ace

@ovidiu.barbu nu stiu daca esti familiarizat cu ce se gaseste intr-un gps, vorbesc aici de procesorul care decodeaza semnalul de la satelitii americani, glonass si ce s-o mai gasi, tu crezi ca se acestea se gasesc pe toate drumurile.
tu crezi ca garantia e importanta?
dar tu nu ai inteles esentialul, iti repet cu o aparatura de 5800 euro nu ai precizie de 5 mm in RTK (pe care nu stiu cum ai calculat-o).
te rog spune-mi si mie cum calculezi precizia de 5mm RTK la GPS-ul tau?

ovidiu.barbu

@ace determinarea s-a realizat astfel:
am stat pe o borna oarecare, am determinat punctul in mod static cu postprocesare cu datele de la rompos in ETRS 89, am facut transformarea in STEREO 70 cu transdat, dupa care m-am dus pe acelasi punct si am facut masuratori in mod rtk