Stonex South

Creat de un_inginer, Noi 22, 2010, 01:00 PM

« precedentul - următorul »

nbtrad93


                  
Anamaria1 a scris:

pentru nbtrad93,

Pretul la care dumneavoastra oferiti echipamentul GPS este din ce in ce mai mic ceea ce ma face sa imi pun cateva semne de intrebare.
Daca imi permiteti as avea cateva intrebari pentru dvs:
-in ce consta suportul tehnic asigurat de dvs?
-aveti service autorizat  si dotat cu aparatura necesara pentru verificarea si repararea intregii game de echipamente distribuite de dvs?
-aveti personal autorizat pentru asigurarea service-lui?

Va multumesc!


Si Ionica ar putea oferi la un pret chiar mai mic,daca ar vrea.
Ca doar Stonex cumpara de la South un anumit numar de aparate pe care apoi se obliga sa si le vanda singuri.(am incheiat citatul din Ionica34).
In ce poate consta suportul tehnic decat in initierea Dvs in utilizarea corecta a aparatului si a softurilor.Avem timp sa stam cu Dvs pana va raspundem pana la ultima intrebare legata de lucrul cu S9.Acordam asistenta telefonica de dimineata pana seara clientilor care au nevoie.Daca sunt probleme cu postprocesarea,va facem noi cateva fisiere statice pana reusiti sa va descurcati singura.
Deveniti clientul nostru si va veti convinge.Dar Dvs nu doriti asta pentru ca,de fapt,Dvs sunteti Ionica35.



               

nbtrad93


                  Ptr Ionica34

M-ati avertizat printr-un e-mail ca "daca nu ma potolosc in a critica South,veti face rost de contrcatul de vanzare cumparatre dintre South si Stonex si il puneti pe Internet"
Intre timp mai mi-am revenit din spaima si va raspund :
1.Eu nu critic aparatele South S82 T pentru ca sunt identice cu Stonex S9.Doar ca eu le vand mai ieftin si inteleg ca va deranjeaza asta.
2.South si Stonex sunt trade mark-uri si isi cumpara aceste aparate de la acelasi producator.
3.Chiar va rog sa va tineti de cuvant si sa puneti pe acest forum Contractul dintre South si Stonex.(dar eu nu cred ca o veti face!)

Numai bine



               

gistopocad


                  Sincer va spun ca am impresia ca nu sunt pe un forum tehnic si pe unul de scandal. Care unu incearca sa-si atraga clientii vb. de parca le-ar sti pe toate. Am un sfat pentru cei care vand echipamente aveti grija cum puneti problemele ca posibil sa va pierdeti singuri clientii.
Fiecare pe banii lui isi alege ce cumpara si de la cine.

Modificat de gistopocad (05-12-2010 15:16:04)



               

Anamaria1


                  Stimte domn,

Imi pare rau ca va dezamagesc dar sunt o potentiala clienta interesata de achizitionarea unui echipament GPS.
Consider ca atunci cand cumperi un echipament fie el de 5000 sau 10000 euro (la fel de greu muncestii pentru ei) este foarte important ce servicii iti ofera furnizorul dupa achizitionare.
Sincer, nu ma asteptam ca interventia mea sa provoace o asemenea disputa pe forum.

O zi placuta!



               

sacoracad


                  Scuze gistopocad si nu numai tie, tuturor.
Ai dreptate, dar nici nu poti sa nu raspunzi la intrebari daca cinva vrea raspunsuri de la tine. Am promis ca nu mai raspund provocarilor. Iar aia cu singurii clienti e la fel de adevarata. Sati linistita Anamaria1 ptr ca nu e vina ta.


_______________________________________
Noi te masuram cel mai bine


               

sacoracad


                  Scuze gistopocad si nu numai tie, tuturor.
Ai dreptate, dar nici nu poti sa nu raspunzi la intrebari daca cinva vrea raspunsuri de la tine. Am promis ca nu mai raspund provocarilor. Iar aia cu singurii clienti e la fel de adevarata. Sati linistita Anamaria1 ptr ca nu e vina ta.


_______________________________________
Noi te masuram cel mai bine


               

gistopocad


                  
sacoracad a scris:

Scuze gistopocad si nu numai tie, tuturor.
Ai dreptate, dar nici nu poti sa nu raspunzi la intrebari daca cinva vrea raspunsuri de la tine. Am promis ca nu mai raspund provocarilor. Iar aia cu singurii clienti e la fel de adevarata. Sati linistita Anamaria1 ptr ca nu e vina ta.



Nu ai de ce sa-ti ceri scuze fata de mine sau ceilalti, dar consider ca pe un astfel de forum suntem majoritatea INGINERI adica oameni cu scoala care nu trebuie sa ne pretam la discutii de copii de 6-8 ani.

Si ca tot vb despre GPS vreau luni sa vb la telefon legat de un echipament.

Anamaria a punctat foarte bine problema banilor cand dai un ban vrei sa stai in fata. http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

ANDYREM


                  Rog pe cine cunoaste sa-mi spuna cate ceva despre ROVER GNSS RTK ROMPOS South S82-V


               

sacoracad


                  Daca il stii Roverul SOUTH S82-T, S82-V are in plus o memorie de 4Gb, are in afara de modem GSM intern si modem radio pe frecventa 433 si un pret imbatabil. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

_______________________________________
Noi te masuram cel mai bine


               

Ionica34


                  Andyrem
Daca vrei programam o demonstratie si vezi cum functioneaza



               

bubu


                  OK - care e solutia optima STONEX SAU SOUTH - adica legat de pret atata timp cat au caracteristici identice (nu stiu preturile de la south)

_______________________________________
Cine se scoala de dimineata, pleca la munca somnoros.


               

dtoni


                  Acest post a ajuns un fel de OTV vs 10TV , Oameni buni parerea mea este ca daca cumperi South sau Stonex tot cu niste gps-uri produse in China tealegi si chiar cu acelas gps indiferent de nume de exemplu:
South Star s82T =Stonex S9 GNSS
ambele au aceiasi placa de baza produsa de trimble si anume BD970 palaca de baza pe care trimble o vinde in china cu containerele, http://www.trimble.com/gnss-inertial/pdf/BD970_DS_11-09.pdf" target="_blank">http://www.trimble.com/gnss-inertial/pd ... _11-09.pdf
Diferentele dintre ele sunt minore  si fara relevanta ( culoare, forma, eventual pret), care este diferenta dintre 64mb si 4gb cand folosesti il folosesti in GPS ?????????? Nici una !!!!!!!!!!!!! 64 mb sunt suficienti pentru a inregistra aproximativ 64000000 de caractere .  daca faci inregistrari la 1Hz  fisierul care este scris in nu va fii mai mult de 200 caractere ~ 200 biti astea insemna ca vei putea inregistra aproximativ 320000 de secunde sau mai bine zis 88 de ore . Intrebarea mea este exista acumulatori care sa tina 3 zile ????? Sau cunosteti vreun geodez, topograf, cadastrist, idiot, inconstient, OTV-ist etc  care este dispus sa stea la baza pana se umple 64 mb???? nu cred... refaceti calculul la 10hz .
Si inca ceva memorile de 64 mb sunt mult mai fiabile de cat cele de 4gb.

Ce conteaza cel mai mult ce fel de servicii sunt oferite dupa achizitie chipametelor ma refer la garantie, service. Din pacate in Romania majoritatea vazatorilor de echipamente topografice sunt la aproape acelas nivel ca si un vanztor SH din vestul europei doar ca ai nostri  mai scumpi si mai incepatori.

  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

Ionica34


                  Pentru bubu:
Preturile la South S82T - 5100 Euro + TVA
Preturile la South S82V - 5500 Euro + TVA
Dtoni - ptr South asiguram garantie 2 ani de zile, service la sediul nostru. In cazul in care echipamentul defect nu se repara in 48 de ore, pe durata reparatiei asiguram echipament in schimb.



               

dtoni


                  
Ionica34 a scris:


Dtoni - ptr South asiguram garantie 2 ani de zile, service la sediul nostru. In cazul in care echipamentul defect nu se repara in 48 de ore, pe durata reparatiei asiguram echipament in schimb.

 De ce asfel de lucruri se afla dupa un scandal? Nu credeti ca aceste informatii sunt importante?  Eu ca un potential client nu pot sa aflu acest lucru numai daca dau telefoane mailuri etc. iar acest lucru nu este normal , aceste informatii ar trebuii sa imi sara in ochi  pentru ca este un criteriu foarte important in alegerea firmei X in defavoarea firmei Y. Peste tot vad comparati aberante intre produse  dar nici o vorba despre servicii.    http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
Garantia de 2 ani nu este relevanta pentru ca este impusa de producator, iar dumnevoastra sunteti doar dealeri.
 Service este un lucru relevant.



               

Ionica34


                  Sincer, imi pare rau ptr scandal.
Referitor la garantie, nu prea poti da mai mult decat da producatorul. El impune politica referitoare la garantie.
Service-ul este relevant intradevar.
Inca odata scuze pentru prezentarea aberanta a produselor in comparatie cu altele, aici ai dreptate nu asa trebuia procedat.
La statii dam garantie 3 ani de zile (South, Spectra, Nikon, Pentax) la GPS-uri dam 3 ani de zile la Spectra si 2 ani la South.
Conditiile de reparatie si service sunt cele date anterior : in minim 48 de ore, in caz contrar asiguram aparat in schimb pe durata reparatiei.