Stonex South

Creat de un_inginer, Noi 22, 2010, 01:00 PM

« precedentul - următorul »

un_inginer

Salut,
Sunt in perioada de documentare pentru un receptor gps L2 RTK. Am observat la specificatiile celor 2 firme din titlu ca sunt cam identice. Care e diferenta dintre cele doua? Unde sunt produse? Ce variante ar mai fi de luat in calcul? Multumesc

un_inginer

Nimeni, nici o parere?

John Doe


un_inginer

multumesc, mi-a scapat acest topic...
Nu stiu cat de obiective pot fi cele scrise acolo, daca reprezentantul de la South face referiri negative concurentei de la Stonex :)). Pana la urma, orice vanzator trebuie sa isi laude marfa lui.

Modificat de un_inginer (25-11-2010 10:55:38)

ovidiu.barbu

am achizitionat de curand un gps S9 gnss de la STONEX
L-am pus la teste:
initializarea se face in 60 de secunde
precizia RTK statie virtuala este de 5mm pe orizontala si 12mm pe verticala
lucreaza foarte bine in oras
un alt avantaj este ca salveaza si in format dxf, iar pe teren poti sa afli suprafata masurata
poti sa faci trasari fie dupa punct, fie dupa dwg
merita toti banii
O zi buna

un_inginer

in RTK precizie de mm? nu in static cu post-procesare?

bad wolf

#6
Citat din: un_inginerin RTK precizie de mm? nu in static cu post-procesare?

Tu nu ai auzit de RTK care lucreza direct i Stereo 70 si lucreaza cu precizia retelei in care lucrezi, iar precizia proprie de mdeterminare este de cca 2 mm ?
Cu un asemenea RTK cu 2+ 1 oameni buni , in spatiu descgis pe o rza de 5km rover-baza  poti masura zilnic 10-11000 de puncte.
Sper sa gasesc cararea corecta !

ace

Nu exista, in specificatiile tehnice de la orice instrument serios precizia in RTK este de 10mm (plus minus) pe orizontala si 20mm pe verticala si asta cu modem radio nu prin GSM.
Daca Stonex-ul scoate atat de ce nu e lider mondial la receptoare de clasa geodezica?  :hi:

bad wolf

#8
Citat din: aceNu exista, in specificatiile tehnice de la orice instrument serios precizia in RTK este de 10mm (plus minus) pe orizontala si 20mm pe verticala si asta cu modem radio nu prin GSM.
Daca Stonex-ul scoate atat de ce nu e lider mondial la receptoare de clasa geodezica?  :hi:
Deocamdata Topcon este lider mondial.La asta faceam referire , nu la Stonex.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Precizia proprie e una, si nu uitati ca poate fi mai mult sau mai putin reclama deci ceea ce veti constata practic nu va fi acelasi lucru. La asta mai adaugati precizia data de parametrii de transformare - ai vostri daca-i aveti, caci daca folositi cei nationali de la OCPI vorbim despre zeci de centimetri.

sacoracad

Am vazut ca subiectul este SOUTH/Stonex am si eu si unul si altul si Stonex este in fapt South dar cu abtipilduri puse de niste Italieni care folosesc ptr. romania controlere CARLSON care se cam blocheaza tot timpul. Intradevar cu SOUTH S82 RTK masori in Stereo direct centimetric si xy si z luand corectii prin GSM de la permanentele ANCPI care sunt bune. Poate bornele pe care stai cand vrei sa faci verificari nu-s OK. Eu cred ca pe pana una alta trebuie sa ne bazam pe corectiile date de ROMPOS.
 :hi:

un_inginer

parca si la South controlerul PSION are software Carlson

nbtrad93

Puteti testa oricand un Stonex S9 sunand la 0722 250220.
Aparatele se vand din stoc cu plata la livrare ,fara nici un avans.
Sacoracad a beneficiat de un Stonex S9 cu plata la termen si avans 0,dar pentru ca in mod repetat nu si-a respectat termenele de plata a fost nevoit sa returneze aparatul vanzatorului.
Eu inteleg ca este suparat,dar este exclusiv vina lui.

John Doe

Oricine ar fi suparat pe oricine, rog ambele parti sa nu-si rezolve/expuna aici probleme de genul. Rubrica "Raportati" se refera exclusiv la limbajul folosit pe forum, nu si la diverse atitudini exterioare considerate necorespunzatoare.

sacoracad

Da asa-i, ca SOUTH foloseste pe controlerele PSION si NAUTIZ softul Surv CE ca si Carlson, care e un soft super OK.
Sper ca John Doe sa nu se supere ptr. a avea un singur drept la replica ptr. nbtrade93 care n-a oservat cand am spus ca "ca eu le am pe amandoua" si am constatat blocarea din lucru cu el, ceea ce cred ca pot confirma si altii si in plus inca am aparatul luat cu un avans de 5000lei + transele interdmediare (ca sa fie clar) si mai mult la ultimi 10000lei a uitat sa-mi dea chitanta si totul intr-o luna cum era stipulat in contract.