un mic ajutor

Creat de vegas22, Noi 12, 2010, 01:08 PM

« precedentul - următorul »

vegas22

Mai intai de toate precizez ca nu sunt de specialitate. Dar as vrea sa fac niste  masuratori cu gps pentru domeniul in care lucrez (arheologie). Nu am nevoie de precizie foarte mare. Am doua GPS Trimble Geo XH, anrtena Zephyr. Pana acum am masurat "dupa ureche" cum s-ar spune. Folosesc arcpad 7.0, cu harta in Stereo 70 incarcata in el. Precizia pe care o obtin cu setarile actuale este de 6m. Am si doau programe de corectie GPS Correct si GPS Analyst, si dupa ce le-am utilizat am obtinut o precizie de 4m, (poate nu le-am folosit cum trebuie). Am folosit metoda real-time cu integrated SBAS. Stiu ca exista metoda de masurare cu 2 gps unul rover si unul de referinta dar nu stiu exact pasii care trebuie urmati. La fel si cu corectiile obtinute in teren prin GPRS/EDGE de la ROMPOS (daca este sau nu gratuit), dar la fel nu stiu exact ce setari sa fac la telefon, GPS etc. La fel si cu datele post -procesate (am incercat sa obtin date de la SOPAC Bucuresti , dar nu merge). Deci in mare stiu cam care ar fi metodele dar nu stiu in practica. As vrea sa ma ajutati cu niste mici sfaturi practice (setari pentru Trimble, telefon). Mentionez ca m-am interesat de un curs GPS si o sa il consult pe cel facut de Dl. C. Paunescu et co. Multumesc anticipat!

Mit

In curs nu sunt date setari ale diferitelor aparate GPS.
Sfatul meu este sa iei legatura cu reprezentanta Trimble si poate-ti rezolvi problema.
Majoritatea topografilor de pe acest forum lucreaza cu receptoare GPS de precizie cm.

:hi: