Bube negre in topografie

Creat de radian2009, Aug 21, 2009, 03:42 PM

« precedentul - următorul »

radian2009

1. Soft nelicentiat, sistem de oparare, office, Cad, Topo, GPS
2. Aparate neverificate tehnic, aviz metrologic doar de imagine sau neexistent
3. Protectia muncii neexistenta sau precara
4. Evaziune fiscala - preturi in contabilitate ce nu reflecta realitatea - 50 Ron apartamentul, 100 Ron terenul
5. Persoane neautorizate ce executa lucrari (vezi fiul cu tatal plecat in strainatate de 4 ani, dar ca inca stampileaza lucrari -  stiu caz clar)

Lista este incompleta, si oricine vrea sa o completeze este rugat sa o faca.
dupa ce facem lista putem sa incepem sa vedem cum putem sa le eliminam punctele din ea.

John Doe

Da, e lunga si nu sunt convins ca ar avea un sfârsit. Si pentru ca se poate face o asemenea lista, cine crezi ca e vinovat ? Noi însine, cred eu. Fiindca am permis sa poata exista.
Multe ar fi de spus... hai sa incercam sa fim oameni, cu totii.

ace

Protectia muncii in Romania?
Visezi omule.
Nu vezi ca mortul e de vina in 99,99% din cazuri?
Patronul trage pe tine de nu mai poti,cel putin 10 ore/zi si are pretentia sa fii fresh cand ajungi la birou,dupa statul in soare,frig,ploaie.
La ce a scris radian2009 cam asa e,numai ca noi aveam soft licentiat pt gps fiind luat din reprezentanta.

radian2009


Marian

E bine daca are ruleta. Eu stiu persoana autorizata care masoara cu ATA si NODUL atit de bine ca atunci cind au vrut sa traseze pe tern o c-tie P+4+M nu incapea c-tia si a trebuit sa refaca tot proiectul.

John Doe

Nu am zis sa-i toleram, ci sa fim oameni. Si eu i-as impusca pe multi, dar inca n-am facut-o si dupa cum vezi, chiar daca sunt suparat nu injur cu una cu doua... Eu spuneam sa fim oameni, si sa incercam sa intelegem problemele la modul general; ceea ce spuneai tu sunt doar manifestari particulare ale acelorasi bube omenesti, existente peste tot in societatea noastra.

janvaljan


ancka

mda....ca nu mai fusese de mult cearta pe forum...iar noi ca natie suntem pusi pe harta, oricand la orice ora, se impunea acum un asemenea subiect.

John Doe

Da, cam dura intrarea dar hai sa nu-i dam cartonas galben deocamdata.

Problemele astea denumite aici "bube negre" existau demult dar vorba aia: " Las' asa ca merge-asa / Ne-am obisnuit cu ea..." si ne-am trezit ca ne sufocam. Dar daca boala s-a intins prea mult, ca si cancerul, ma intreb ce se mai poate face. Ceva radical probabil; si comunistii au vrut sa fie egalitate sociala, la Revolutia din '89 s-a vrut democratie dar uite ce-a iesit la ambele. Ca si concluzie, trebuie sa avem mare grija ce facem. Cu liste n-as crede ca se rezolva ceva, sau nu acum dar totusi imi pare bine ca s-a pus problema mai acut ca de obicei; inseamna ca vom trece de stadiul de vorbit pe la colturi. Si de lupta individuala cu morile de vant, sper.