Sondaj Aplicatie Generare Documentatii Cadastrale

Creat de AlexGIS, Mai 16, 2013, 07:18 PM

« precedentul - următorul »

AlexGIS

Sunt curios sa aflu cât sunteți dispuși să plătiți pentru o aplicație care să genereze documentații cadastrale, o aplicație care să răspundă tuturor cererilor autorizaților, care să fie foarte flexibilă, putând genera anexele specifice ce conțin partea grafică (pe lângă celelalte) în toate formatele și dimensiunile (A4-A3-A2, landscape-portrait), fără să trebuiască să introduceți date manual în layout, care să stocheze datele într-o bază de date ce poate fi interogata ulterior și care să incorporeze partea grafică permițând editarea acesteia după bunul plac.

Aplicația poate să genereze toate tipurile de documentații + fișierul XML.
Aplicația poate fi achiziționată în 2 moduri:

1. Sub formă de module, un modul per tip de documentație. Adică dacă un autorizat execută cu precădere doc de primă înregistrare, cumpără doar acel modul și doar pentru acela primește update-uri.
2. Sub formă de serviciu online, prețul fiind per punct de credit, un punct dându-vă posibilitatea de a întocmi o singură documentație/dosar.

Întrebarea este, cât ați fi dispuși să plătiți pentru un modul, dar pentru un punct de credit?

Modificat de AlexGIS (16-05-2013 17:51:44)

John Doe

Pentru documentatii de prima inscriere am o aplicatie LISP care face tot ce ai spus tu, doar ca nu i-am prea facut reclama. E folosita de câteva zeci de useri de vreo doi ani, iar pretul este undeva in jurul valorii a 2-3 documentatii.
Initial am scris aplicatia doar pentru mine, apoi m-am intrebat "...de ce nu?" si cam asa a mers.

Calculul valorii poate fi facut si altfel: câte documentatii faci pe zi? cât timp consumi cu ele si ce valoare are timpul asta? câte documentatii respinse ai avut fiindca ai uitat un amanunt nenorocit? de stres si oboseala aiurea nu mai vorbesc, suntem rezistenti.
Cu un software bun, timpul se reduce enorm (de la 30 la 5 minute, de exemplu) , nu mai faci greseli, deci valoarea softului ar putea fi, sa zicem, contravaloarea timpului tau consumat aiurea timp de... aici socoteste fiecare cum vrea sa-si amortizeze investitia. Plus ca poti face zeci de documentatii pe zi, nu doar cinci-sase.


John Doe

Cu placere. Nu cred ca suntem concurenti, programarea o fac din placere.


John Doe

Nici eu. Ai deja o asemenea aplicatie, e un proiect sau erai doar curios?


Mit

Bravo, dar trebuie si tu sa te gandesti la un pret tinand cont de volumul de munca incorporat in aplicatie. Daca nu te va contacta nimeni sau putini, ori aplicatia nu raspunde exigentelor ori pretul este prea mare. Daca va "zbarnai" telefonul, toata lumea va fi multumita, implicit tu.
Trebuie sa tii cont si de faptul ca nr. lucarilor nu mai este ca-n 2008.
Spor  :hi:

AlexGIS

Cel mai corect mi se pare să existe un serviciu prin care să fie accesată aplicația. Ai lucrări, te loghezi, cumperi un credit cu 5 lei și întocmești un dosar. Asta e varianta cea mai fezabila din pct meu de vedere... Insa pt asta trebuiesc sute de ore de programare plus niste masuri de securitate impecabile, iar astea combinate necesita resurse serioase.
Ma mai gandesc si la posibilitatea de a o face mai mult ca o platforma desktop in care sa introduc si un dictionar de termeni specifici, legislatia in vigoare, convertoare, teorie si un ghid de bune practici in cadastru.

John Doe

Suna bine. Si eu as zice ca varianta online e mai potrivita, fiindca majoritatea fac unul - doua dosare pe saptamâna, iar daca vinzi softul de sine statator, iti garantez eu ca iti mai trebuie inca un serviciu de asistenta, si nu din cauza softului.
Pe de alta parte, piata exista dar e cam volatila din cauza modificarii frecvente a regulamentelor si nu exista practici unitare de intocmire a documentatiilor. S-au mai initiat discutii pe tema asta la ANCPI dar fara rezultat - chestiuni pe care probabil le cunosti si tu.
Spor !

advex

Avantajele utilizarii unei aplicatii pentru generarea documentatiilor cadastrale sunt majore iar detaliile tehnice privind costurile, modul de distributie, actualizare nu sunt cele mai importante pentru situatia din Romania.
Chiar daca legislatia in vigoare prevede modul de intocmire al documentatiilor, practica ne omoara. Nu exista standardizare, fiecare oficiu are propriile reguli, impune formate, tabele, memorii diferite.
Cred ca trebuie sa te incadrezi la categoria de "baieti destepti", cu ceva legaturi pe la ANCPI pentru a reusi sa duci la capat o aplicatie care sa se impuna in sistem. In trecut au mai fost tentative de lansare la nivel national a unei astfel de aplicatii de catre un furnizor important de soft dar instabilitatea legislativa si dificultatile de actualizare, limitarile tehnice, mentalitatea utilizatorilor au descurajat initiativa.
Un astfel de program este util si are succes in randul utilizatorilor, de exemplu aplicatia ruseasca CREDO pentru legislatia de acolo.
Succes si sper sa finalizati ideile!

topocad.ana

momentan lucrez cu doccad9, singura problema cu el este ca genereaza pad-ul pe mai multe foi, respectiv planul pe una si cartusul + inventarul de coordonate pe alta foaie. daca faci un program care sa nu aiba problema asta (cei de la geotop sustin ca nu o pot rezolva) ai primul client dispus sa ofere pana la 500E

AlexGIS

@advex & jhon doe
Da, din păcate nu cred că există cineva acum, fie că e producător de soft ori politician, care să facă lobby suficient de puternic să convingă ANCPI să construiască o aplicație pentru acest domeniu. Avem GenerareCP, totuși :uimit:  :uimit:

@topocad.ana
Câte tipuri de documentații se pot face cu doccad? Numai primă înregistrare?
Pentru problema cu încadrarea în pagină, eu am rezolvat-o prin generarea anexei 11 în diferite formate și mărimi. Deci dacă nu arată bine pe A4 portrait, verifici cum arată pe A4 landscape, dacă nici acolo nu e bine, verifici încadrarea pe A3, layout-ul fiind presetat pentru toate dimensiunile.

topocad.ana

se pot face toate tipurile de documentatii, poate lucra si cu mapsys, este compatibil. cauta pe http://www.geotop.ro" target="_blank">www.geotop.ro sa vezi cum arata.

AlexGIS

Va mai dura 1 lună sau 2 până va fi gata pentru public.

Modificat de AlexGIS (24-02-2014 18:02:43)