duna ziua

Creat de vyo, Noi 12, 2011, 01:03 PM

« precedentul - următorul »

vyo

As dori sa stiu daca:
In momentul desfasurari unei expertize juridice a unui teren se tine cont de un gard si un copac care erau hotar intre mine si vecin, acest gard si copac imi apartineau mie dar vecinul a profitat de faptul ca eram in strainatate si a scos si gardul si copacul cu tot cu radacini, acuma doreste sa indrepte granita dintre noi spunad ca nu ar fi pe unde era gardul. Acuma pentru mine este foarte dificil acest lucru pentru ca am facut o casa lasand cei 90 cm de la gardul existent in momentul intemeieri constructiei si cu acordul sotiei vecinului.
Doresc sa stiu daca in momentul unei expertize juridice se tine cont de gardu care a fost si nu mai este in momentul de fata dar eu avand poze cu casa in care se vede gardul si un video.
MULTUMESC ANTICIPAT TUTUROR CELOR CARE IMI RASPUND :)
 Se    tine seama de toate dovezile existente, inscrisuri, planuri de situatie, planuri cadastrale , intelegeri scrise, dar probele video si fotograriile sunt greu de folosit ca probe.

vyo

OK, si totusi eu cum pot sa dovedesc faptul ca a existat un gard si un copac care tineu de hotar intre mine si vecin. avand in vedere faptul ca el a sters ori ce urma din acel gard si copacul la scos cu radacini cu tot.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

vyo

Ar fi ceva documente cum sunt hartile comunei si schita de plan care sunt facute pe scara 1:2000 dar problema este ca nici un vecin nu are un punct fix. Si pe aceasta harta granita dintre mine si vecin este dreapta dar in realitate ia nu era tocmai dreapta pentru ca facea un unghi putin vizibil pe o distanta de 108 m lungime.  iar pe mine acest unghi ma salveaza si inca ceva daca nu se face acest unghi la masurarea pamantului cu GPS_ul vecinul are cu 40 merti patrati in plus, iar daca s-ar face acest unghi ar fi ok.

Atopor

Dar din documentatia pentru autorizatia de constructie nu apare amplasarea constructiei? In mod normal ar trebui sa existe un plan de trasare ce include si distantele de la limitele imobilului, nu?

vyo

Apare amplasarea constructiei, dar din cate stiu eu Arhitectul care sa ocupat de acte nu a fost la fata locului si nu a facu nici o masuratoare sa facut doar dupa schita de plan.