SFATURI PENTRU EXPERTI

Creat de dora3mira, Aug 09, 2011, 02:41 AM

« precedentul - următorul »

dora3mira

Odata cu depunerea expertizei - faceti si - separat - depunerea evaluarii finale a acelei expertize - astfel incat judecatorul sa poata o poata aviza - depuneti 2 exemplare si faceti specificatia pe unul dintre ele ca este pentru a fi trimis la Biroul Local de Expertize. Pe al treilea exemplar va luati dv. numarul de inregistrare si-l puneti la arhiva .
La fiecare expertiza, opriti un exemplar identic cu cele depuse - cu nr. de inregistrare aferent, tot pentru arhiva personala .
In acest fel aveti idee de forma finala trimisa la instanta si ajunsa in dosarul in cauza.
Nu uitati sa luati la fiecare drum foaia de drum pentru a fi avizata de judecatoria sau primaria la care mergeti. Pastrati bonurile de benzina in acelasi dosar in care puneti si facturile de la posta, actele in copie - cu bonul fiscal aferent .
Din experienta va spun ca un dosar de incopciere ajunge pentru 10 expertize la cat de voluminos ajunge !
Cand mergeti cu facturierul la Biroul local, aveti grija sa luati la voi si lista de lucrari , programari, pentru a putea fi facute verificarile de catre angajatul de-acolo - la sumele incasate !
Nu calculati impozit si pe cheltuielile facute !
Daca mai aveti idei , postati aici ! Functie de solutiile propuse poate mai schimbam cate ceva din cele ce facem ...
Oricum, incercarile facute la intalnirea neoficiala dintre experti, MJ si ANCPI - n-am reusit decat sa ne enervam, sa le spunem tot ce gandim , iar pe final ni s-a spus clar si raspicat ca "va place, nu va place, Regulamentul se va pune in aplicare in forma in care l-ati citit" . In urma intrevederii nu s-a incheiat Proces verbal, ca atare nu a fost precizat in nici un act oficial faptul ca avem pareri complet contrare - si bine justificate - de a solicita ca acest Regulament sa nu fie pus in aplicare.
Din pricina supararii nu am publicat aceste lucruri pana acum, desi cei ce au tinut legatura cu noi - cei cinci experti - care am fost la aceasta intrevedere - repet - neoficiala - au stiut clipa de clipa ce s-a intamplat, ce s-a discutat si ce rezultat dezastruos a avut pe final.
Imi este greu sa-mi imaginez cum vor fi in stare sa faca expertii fata la cerintele absolut absurde ale acestui Regulament - avizat si aprobat de ANCPI si MJ - fara a ne fi luat in seama argumentele atat de usor de inteles si atat de limpede sustinute...
Intr-o mare de hotarari absurde si absolut inumane - ce mai conteaza un Regulament care striveste o categorie asa de mica , cum sunt expertii !
Avem nevoie mai mult decat oricand sa strangem randurile - altfel, cu siguranta ca vom fi nevoiti sa renuntam la directia pe care va deveni absolut imposibil sa mai putem profesa.
Ca sunteti membri ai ASOCIATIEI PROFESIONALE A EXPERTILOR TOPOGRAFI DIN ROMANIA - sau nu, nu mai are absolut nici o importanta, important este sa facem front comun in a ne spune parerea. Poate cineva , undeva, chiar va auzi ce se intampla cu noi si chiar va incerca sa inteleaga absurditatea din acel Regulament.
Cautati reprezentantii din APETR - s-au intocmit liste pe care ne straduim sa le completam cu semnaturile celor ce au citit , au inteles si considera ca trebuie sa-si spuna parerea. Repet, nu are nici o importanta daca sunteti membri ai APETR si nici nu conteaza daca dupa aceasta actiune nu veti dori sa deveniti. E important numai sa fim bine informati si sa invatam odata lectia de a spune ferm ceea ce consideram ca ar fi de bun augur in meseria noastra sau ceea ce este o piedica in activitatea noastra.

Mit

Dora, sincer va compatimesc.
Aceasta-i inca o dovada ca acest guvern calca totul in picioare.

Sa strangem randurile cu cine, cu cei care alearga sa le fie lor bine, cu cei care muta limita de proprietate numai sa se incadreze in 2%, cu cei care se leaga cu orice pret de o lucrare de pe server chiar si proasta numai sa-i treaca lucrarea, cu cei care fac dezlipire prin structura de rezistenta a casei? Cu astia? La cat de foame le este, ar vinde si pe mamele lor. Dar niciodata n-o sa poti face o echipa trainica cu ei.  :hi:

dora3mira

Pai e simplu - strangem randurile mai intai de toate noi , cei carora ne pasa, cei care stim sa ne respectam meseria si o iubim, cei care am inteles ca daca transmitem celor incepatori cele ce ar trebui sa stie - nu ramanem fara paine ci doar ii facem sa guste din licoarea pasiunii pentru meserie .
Si cred ca daca uitam sa ne mai aratam intre noi cu degetul - care-i bun care nu este, ne-ar fi mai usor sa convietuim si lor mai usor sa incerce a ridica stacheta pentru a face fata pe o piata care alege si vorbeste si transmite cele patite pe propria piele.
Nu e usor sa taci cand te izbesti de lucrari proaste - dar fa-o cu delicatetea ca ai lovi in cineva care mananca painea din acelasi aluat framantata.
La ANCPI ni s-au aratat 4 expertize facute de colegi de-ai nostri acuzati ca au facut lucrari proaste ! 4 bucati ! Si noi veneam in numele colegilor din toata tara ! Adica ... in loc sa ne copleseasca aratandu-ne 100 - 200 - ca sa facem ochii cat roata carului .... Si o expertiza era intocmita in anul 1998 - cu sentinta definitiva si irevocabila din 2011 - ce reprosau acelui expert? Ca folosise cerintele tehnice valabile in anul 1998 ?!?
O alta era din 2005 - cu sentinta tot din 2011 !
In anul 2005 inca mai era valabila cerinta de masuratoare cu ruleta - pentru cartea funciara - sau ati uitat ca O 634 a aparut abia in anul 2006 ?!
Nu loviti in colegii de meserie, fiti intelepti si mergeti pe firul cronologic pana intelegeti de ce intalniti atatea anomalii in documentatiile vechi !
Nu colegii nostri sunt de vina - in foarte multe dintre cazuri - ci absurditatea unei legislatii fluctuante si instabile - ridicata la rang de lege pentru un sezon sau doua si inlocuita repejor - imediat ce undeva, cineva sesiza anomaliile generate...
E simplu sa aratam spre cei ce inca mai fac aceasta meserie fara a studia temeinic si fara a se implica in timp dedicat studiului - dar cate cursuri de perfectionare sau macar de legislatie v-au fost propuse de catre OCPI pana acum ? Cate Asociatii profesionale s-au incercat a fi infiintate - numai si numai in scop profesional si nu in scopuri personale ?
Si eu mi-am luat-o cu OGR - si nu mi-a fost nici moale si nici usor !
Dar tot n-am lovit in colegii de meserie - din principiu ! Pentru ca vreau sa fim respectati - si niciodata tagma care loveste in proprii membrii nu va reusi sa se ridice nici pana la genunchiul broastei.
Io zic ca mai corect ar fi sa ne straduim sa-i scolim pe cei de-i avem in preajma. Cu rabdare, cu blandete, fara a-i speria pe incepatori cu varianta - iarna tremuri si vara te topesti - clientul e cusurgiu si sculele prea scumpe.
Ca foamea ca stare pur fiziologica - este o chestie pe care o poti uita numai daca pasiunea te impinge pe drumul cunoasterii continui ! Nu o condamna - mai bine aminteste-ti la vremea potrivita ca e ora mesei - ca sa eviti ceea ce fac toti topografii - adica mancatul alandala !
Sunt convinsa ca mai toti suntem un cumul de experiente destul de neplacute - dar cu siguranta stim sa recunoastem cu sinceritate si pe cei de au merite si reusite.
Iar daca partea de dezamagire domina pe cea cu initiativa personala, nu-i o problema ... asteptam sa ne mai coacem !
Ca poate inca mai avem de inteles, de invatat, deci ce-am putea face altceva decat sa lasam vremea sa treaca si sa ne devina ?
Cand o sa pricepem ce putini suntem si ce forta am putea deveni - inclusiv economica - abia atunci o sa gasim si calea de a ne strange randurile cum au facut-o alte tagme !