expertiza topo

Creat de i_nicole, Iul 07, 2011, 12:20 AM

« precedentul - următorul »

i_nicole

buna ziua,sunt reclamanta intr-un proces,a iesit raportul expertizei topo si nu sunt multumita de ea. nu-mi place cum a delimitat terenul.ce pot sa fac?cum pot sa repar,instanta se poate opune?va multumesc

Anton Pann

Este ceva NORMAL. IN PESTE 80% din expertizele judiciare cu caracter litigios, ori reclamantii ori paratii nu sunt multumiti . Daca aveti nelamuriri ,nemultumiri ,  puteti face obiectiuni . Daca credeti ca o contraexp va rezolva,  cereti contra, si poate aveti vreo sansa de schimbare . Incercati sa priviti expertiza OBIECTIV , ca si cand nu v-ar privi pe d-voastra . Poate totusi este corect ce a facut expertul.

i_nicole

nu stiu cit de corect este ce a facut...sa va explic umpic...detinem o curte de 3000mp in acte,dar in realitate situatia e altfel.curtea are 7000mp.in drept cu casa este gradina si expertul a ocolito.daca mergea in linie dreapta,pe unde e si gardul defapt lotul nostru cuprindea cam 80% din gradina...al2lea lot este la intrare in curte si nu impiedica formarea lotului 1 cu nimik.aveti idee cum se poate rezolva?oare cum ramine cu diferenta de teren?nu am prea stat pe acolo in ultimii 17 ani dar am platit impozitul pe ultimii 5 ani.terenul asa a fost cumparat in 1930,in 1986 s-a facut succesiune dupa bunici si s-a masurat terenul la ochii cred...si acum am descoperit caci cele scrise in 1986 sunt total gresite...imi dati ceva sfaturi va rog?am pierdut terenul?eu mai am drepturi sau doar cei din lotul 1 care au primit terenul prin donatie in 1995.

Modificat de i_nicole (07-07-2011 14:14:57)

kod

pai d-na/s-soara @i_nicole in primul rand trebuie sa intelegeti urmatoarele aspecte:
1. suprafata de drept este cea din acte, si nu cea presupusa din teren, care poate sa difere in plus sau minus !
2. o expertiza constata ceea ce este acum in teren, iar solutiile sunt date in functie de: -harti si planuri vechi, ACTE si masuratoare, deci nu prea conteaza aici parerea si vointa partilor implicate !
3. cand ceva nu va convine, toata lumea da vina pe expert, ba pe masuratoare etc..., asa cum a spus si @Anton Pann puteti cere o contra-expertiza.
4. daca in acte aveti trecut 3000 mp iar real este 7000 mp, mie personal mi se pare cam prea mare diferenta.
Am si eu cateva intrebari:
Cum puteti justifica d-voastra acea diferenta ?
Cu ce acte ?
Daca ati stiut de aceasta situatie de ce pana acum nu ati facut nimic in acest sens ?

E usor sa stai si sa astepti ca problemele sa se rezolve de la sine, iar cand parerea expertului e diferita de voninta partilor, atunci cu siguranta e de vina expertul, masuratoarea, vecinul etc. dar niciodata si niciodata persoana in cauza !

Sper sa nu ma intelegeti gresit, practic nu ma intereseaza in mod personal situatia d-voastra, ci va raspund obiectiv vazad diferite situatii ca si cea de fata !
Toate cele bune !

i_nicole

nu am nimic cu expertul,omul si-a facut treaba,dar nu s-a gindit si la forma care o lasa la curte...e un fel da triungi,cind o putea face sa aiba o forma care sa-mi permita sa fac ceva acolo...si de suprafata reala am aflat de curind.sunt marori vecinii,harta comunei pe care se vede clar cine ne sunt vecini  in nord avem muntele in vest avem un vecin la est e drum si in sud pasune comunala.asa a fost si atunci in 1930 si acum in 2011.avem planul curtii din 1986 in care e masurata lungimea si latimea una de 50 de m si una de 60m si umpic,a masurat curtea ca si cum ar fi fost patrata.