GENERARE CP VERSIUNEA 2 0 2 3

Creat de dora3mira, Iun 04, 2008, 09:49 PM

« precedentul - următorul »

John Doe


                  Te referi la o adresa de intravilan banuiesc. Scrie pur si simplu "-" sau alt caracter care sa nu insemne nimic si poti salva. Daca nu scrii deloc tipul arterei (adica lasi necompletat de la inceput), merge.


               

kod


                  mai degraba varianta 2 (lasi necompletat de la inceput) chiar daca trebuie sa repeti operatiunea de introducere adresa imobil. Daca pui orice liniuta, oricat de mica ar fi ea, E-Terra o va recunoaste ca fiind strada (doar ii robot nu e om http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png"> )
La fel si la alte campuri de ex. la Suprafata construita, daca nu ai nimic, nu scri nimic, ca daca te manaca si din gresala bagi sa zicem "0" zero, iar nu e bine, si va trebui sa repeti operatiunea.

O zi buna !



               

dan_patru


                  va multumesc.
intre timp am elucidat problema.
se poate sterge adresa imobilului, apoi se trece pe extravilan, se salveaza asa, se redeschide ulterior si se revine la intravilan
o zi buna baieti.



               

kod


                  sau mai simplu, debifezi, optiunea "Intravilan" dai "OK", apoi apesi "Adauga/Modifica" si reiei procedura de completare cu "Intravilan" bifat, decat sa te tot complici sa slavezi si sa-l deschizi iar fisierul *.CP

Numai bine !



               

ugububu


                  hei http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> am o intrebare legata de fisierul CP, daca v-ati lovit vreodata de o cale ferata pe o proprietate, figurata in CF cu C si in metri liniari, cum se figureaza si in CP ca nu vad o optiune pt. asa ceva si in plus imi aduna suprafata la suprafata totala construita. Poate aveti ceva solutii http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> Multumesc


               

John Doe


                  In fisierul CP poti trece categoria de folosinta CF, care înseamna CAI FERATE. Iar drumurile si caile ferate (si altele) sunt considerate constructii, asa ca nu e greseala nici asta.
Nu stiu cum arata desenul tau, dar daca calea ferata nu e proprietatea ta ai grija cum faci DXF-ul (enclave, corpuri separate) pentru parcela ta si nu cred ca-ti mai da eroare.



               

zamfy


                  Am instalat ultima versiune de CP (2.78.8.0) si nici de al naibii nu pot sa import un dxf cu enclava...pe cand la cel anterior (vers. 2.12) importam fara probleme si am avut toate cp-urile cu enclava receptionate de ocpi...Era si un tutorial pe site-ul Ancpi, dar in CP-ul nou nu e buna metoda lor...O sa incerc sa import lotul din coordonate, poate asa merge. Mentionez ca sistemul de operare este Windows 7 ultimate pe 32 de biti si am obs ca programele ancpi nu prea ruleaza corect pe aceasta platforma (Transdat 4.01).
Apropo, pt. cei carora Transdatul va da eroare de tipul "coordonata X este invalida la pct. Y" modificati fisierul WGS astfel:
in loc de:

"proiect
45 56 32.25442 N, 26 37 25.33652 E, 226.36
endf"

treceti astfel:
"proiect
45 56 32.25442N, 26 37 25.33652E, 226.36
endf" si merge garantat.
 
Dar daca fisierul are 1000 de puncte, ce faci? Stai sa lipesti N si E la fiecare? Pt. cei care se pricep un pic la programare, exista programul Notepad++ cu care poti sa iti faci un macro sa ti le lipeasca automat.
Pt. detalii, contactati-ma pe privat http://www.3xforum.ro/img/smilies/big_smile.png">



               

John Doe


                  Nu neaparat. Deschizi fisierul cu Word si-i dai sa-ti inlocuiasta toate "N" cu " N". Cu putina grija la optiuni, merge dar asta e un fel de pansament, programul trebuia sa mearga fara sa impuna atatea conditii aiurea. Cum ar fi si faptul ca primul rand din fisier trebuie sa fie gol, de exemplu - dar astea sunt doar alte si alte scapari ale ANCPI.

Sunt altele chiar tari... este de exemplu "Shape transDatRO" pe site-ul ANCPI, se descarca si instaleaza, scrie mare pe el "Copyright @2010, ANCPI - All rights Reserved" sau cam asa ceva, frumos nu? Are si un buton mare "Help", dar apasa pe el si vezi daca chiar are Help... ca nu are... te trimite Windowsul la site-ul Microsoft...



               

zamfy


                  Cred ca cei de la ANCPI nu au auzit de Windows 7, help-ul de la ShapeTransDat este in format .hlp, iar acest tip de fisier nu este suportat in Windows 7. Te trimite pe site-ul Microsoft ca sa descarci un addon sa poti vedea acest tip de fisier. Puteau foarte frumos sa faca un fisier .chm sau un simplu pdf sau word...Tocmai de asta sunt si gratuite, ca au un cod sursa de toata jena...era culmea sa dai si bani pe ele...Singurul serviciu de care sunt multumit este ROMPOSUL, chiar isi face treaba.
Cand faceti un cp cu enclava cu vers. noua, sa imi spuneti si mie cum l-ati facut http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">. Nici "geniile" de la OCPI nu au reusit sa il faca, mi-au zis sa folosesc versiunea veche pt. enclave. Daca merge din coordonate o sa va anunt, nu am incercat inca.
Apropo, la noi in Vrancea ortofotoplanurile sunt georeferentiate dupa ureche. Sunt decalate chiar si cu 36 de m! Mai incearca sa faci masuratori din birou, daca poti http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">)
La noi se lucreaza doar in Stereo70 acum, nu mai ai voie in locale...S-a bagat si la voi?
JOhn Doe, desteapta ideea ta, dar prefer sa imi fac cate un macro pt. ca imi pot personaliza comenzile in functie de ceea ce am eu nevoie. Si e chiar simplu sa iti faci un macro in Notepad++. Poti sa faci si programare in el, suporta vreo 30-40 de limbaje, inclusiv LISP. Iti faci foarte usor un Lisp in el, iti recunoaste functii si e mult mai estetic decat VLIDE-ul din AutoCAD. Incearca-l si o sa vezi, e si gratis.
Am vazut ca te pricepi la LISP, eu sunt incepator, dar am reusit sa imi fac unele programele...Le-as pune aici, dar sunt prea "neanderthaliene" si sunt doar pt. ce am eu nevoie, nu sunt universal valabile.
Am un lisp care selecteaza obiectele dupa layer sau dupa culoare sau dupa tip si o sa il postez la programe LISP cand o sa am timp. Este f. util si rapid, dar codul sursa este neoptimizat, in schimb isi face treaba http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Modificat de zamfy (08-03-2011 09:43:06)



               

John Doe


                  Cred ca am mai zis: editezi manual coordonatele punctelor zice ca ti se suprapun si modifici ultima zecimala la una dintre coordonate si merge.
Asta ca un fel de pansament doar, m-as fi asteptat la altceva de la un soft folosit la nivel national.

@zamfy: si eu lucrez in Notepad++ de anul trecut, pana atunci mi-am rupt ochii in Notepad simplu niste ani... asa ca sunt de acord cu tine, e foarte bun.
Se pot face multimi de selectie cu QSELECT, e gata facuta si merge chiar bine.
Daca chiar vrei sa folosesti tu alte selectii, foloseste functia SSGET, de exemplu asa:

(setq msel (ssget "X"  (list (cons 0 "LWPOLYLINE" ))))

si iti face o multime de selectie cu toate poliliniile din desen. Poti adauga si altele, de exemplu la codul 8 ai layerul, la 410 vezi daca e in model space sau altundeva, la 10 ai coordonatele, etc.
Sau nu scrii si "X" si iti cere el sa selectezi obiecte, pe care ti le filtreaza conform listei date. Scuze pentru off-topic...



               

NeoRTK


                  Am si eu o intrebare...legat de planurile parcelare...in urma ordinului 415 trebuie sa facem si generarile cp pentru parcelele aferente planului parcelar intocmit.
Am depus pana acum planuri parcelare cu generari cp dar pentru fiecare parcela in parte din plan un cp diferit.
Am vazut ca pe ancpi.ro au pus un filmulet cum sa inscrie planul parcelar...si la un moment dat apare o generare cp cu un plan parcelar importat in ea.
Intrebarea mea este : daca cineva a facut o singura generare cp pentru un plan parcelar cu mai mult de un proprietar...
Va multumesc anticipat.



               

doara.florin


                  Deci la 1000mp ,daca am suprafata masurata 1020 mp ma avertizeaza GenerareCP!Ca depasesc 2%!Bug?Sau egalitatea nu mai exista?

Modificat de doara.florin (19-04-2011 10:27:21)



               

NeoRTK


                  Pai suprafata din act trebuie sa coincida cu cea masurata.


               

Ionica34


                  Da, si bunica ar trebuii sa fie fata mare.
Unde dracului au vazut ei asa ceva : nici afara, actele nu bat totdeauna cu masuratorile. Si nu modifica nimeni nimic. Si asta fiindca sunt constienti ca tehnica de masurare a evoluat si ca nu totdeauna suprafetele sunt la fel cu ce e in acte. Acolo se ia de bun hotarul existent. Daca acest anu s-a modificat in timp, atunci aia e suprafata, nu ce e in acte neaparat. Bineinteles cu o marja de abatere si acolo.
Ne-am gasit noi mai ciumeti. Luam ce e pe acte. Dar pe actele vechi nu apar caile ferate, canalele de drenaj, drumurile noi, etc.
Cand s-a aplicat legea 18 astea n-au fost importante. Importanta a fost actiunea politica a lui nenea Ilici sa dea pamantul oamenilor sa-l voteze.



               

NeoRTK


                  Pai exista documentatie de actualizare date imobil daca suprafata nu este ca cea din acte....