GENERARE CP VERSIUNEA 2 0 2 3

Creat de dora3mira, Iun 04, 2008, 09:49 PM

« precedentul - următorul »

dora3mira

Aplicatia IBM-pentru E-Terra se imbunatateste dand mai multe batai de cap celor ce considerau ca nu completeaza pe destule formulare date despre proprietar, acte si imobil.
In provincie inca mai este valabila versiunea 1.0 dar pe la Bucuresti?!
Poate ne spun colegii deja napastuiti si coplesiti de noutati, de-acolo!
http://www.ancpi.ro/index.php?page=download" target="_blank">http://www.ancpi.ro/index.php?page=download

klu_naravas

pai eu din cate stiu inca se lucreaza cu versiunea 1.0.cat despre versiunea noua am incercat s-o instalez si nu merge,asa ca nu am nici o idee despre ea.

dora3mira

Merge si vei fi uimit cand vei vedea cam ce cantitate de info trebuie sa introduci despre proprietar (pana si initiala tatalui) si despre acte(si nu oricum ci departajate pe acte normative, notariale, administrative....)
Roaga pe cineva care se pricepe sa instaleze- trebuie instalat ceva in prealabil, ai dreptate!

kod

erau de asteptat asemenea masuri "drastice", la cate nereguli se petrec inca din pacate in sistemul CF, sa nu mai amintim GAFA Registrului de Inscriptiuni si Transcriptiuni, valabil peste tot in tara inafara de Transilvania :D

Modificat de kod (06-08-2008 21:49:20)

dora3mira

La foarte putin timp de la aparitia versiunii 2 a generatorului CP iata cerinta de a lucra deja cu el!
Pentru o modificare de limita deja mi-am rasucit mintea si abia, abia am reusit o salvare temporara. Nu ni se face precizarea cam pe ce termen va tine salvarea asta....E temporara si gata!
Voi ce probleme aveti cu noul soft? :rolleyes:

klu_naravas

eu abia acum am reusit sa-l instalez si la prima vedere pare destul de stufos.o sa revin dupa ce-l mai testez.

Modificat de klu_naravas (04-09-2008 20:47:31)

catalinutz

Si mi la inceput mi sa parut foarte stufos dar imediat ce mi-am printat helpul si lam citit a inceput sa mi se para banal acolo da toate explicatiile de care este nevoie, concluzia cititi cu atentie help-ul si o sa vii se para usor.

djxhouse

o intrebare ...

in judetul covasna, o ridicare topografica pentru certificat de urbanism (pt autorizare de construire sau demolare) lucrarea trebuie vizata de OCPI.

La acest tip de lucrari.. nu conta diferenta de teren... putea sa fie peste 2% chiar si 5%...

In CP1 nu era problema de diferentele de peste 5%,
DAR in CP2 este o problema cu diferenta de peste 5%... acuma ce fac?

la suprafata din act trec mai mare? sau reduc suprafata masurata? :|

John Doe

Nu stiu sigur, n-am patit pana acum; si depinde si de OCPI-ul tau. In locul tau, as trage de urechi putin suprafata masurata, ca sa-ti iese CP-ul. Dar nu prea mult, si cu simt de raspundere.
Sugestie: întreaba la OCPI ce sa faci, e mai sigur.

scootergts

din cate stiu, cel putin la noi in neamt nu trebuie CP la ridicarile topografice sau planurile de situatie, doar pentru documentatiile pentru inscrierea in CF

djxhouse

stiu, in alte judete nu va cere.. dar in judetul Covasna CERE OBLIGATORIU....

 :x

bogdyman79

nici in Iasi nu se cere fisierul Cp la documetatiile topografice ...

klu_naravas

noul cp e facut ca sa scoata peri albi si celor care inca nu au albit  in meseria asta.
daca la cel vechi realizarea iti lua maxim 10 min, acum pierzi cel putin 30 min ca sa reusesti in al completa.

Modificat de klu_naravas (27-02-2009 16:02:07)

dora3mira

Corecta observatia djxhouse ! Deja programul generare CP versiunea 2 nu mai este o noutate, ca atare l-am transferat la soft.

crojub

Puteti utiliza TopoLT V7.4 pentru a introduce rapid parcelele in Generare CP V2.0. Completarile referitoare la proprietari, adrese, subparcele, etc. se fac cu prgramul Generare CP V2.0.