alipire apartamente

Creat de PaulM, Aug 21, 2013, 04:56 PM

« precedentul - următorul »

PaulM

Buna ziua!
Am de realizat o alipire a doua apartamente intr-un bloc. Acestea sunt situate pe acelasi etaj, perete in perete. Este nevoie de certificat de urbanism in aceasta situatie?
Multumesc!

severcoman

#1
Citat din: PaulMBuna ziua!
Am de realizat o alipire a doua apartamente intr-un bloc. Acestea sunt situate pe acelasi etaj, perete in perete. Este nevoie de certificat de urbanism in aceasta situatie?
Multumesc!

nici nu ar trebui cerut; rezulta o locuinta cu mai multe camere si doua intrari, cu un teren indiviz rezultat din suma suprafetelor indivize si cota din partile comune; dupa ce rezolvati, reveniti pe forum cu solutia finala.

Modificat de severcoman (21-08-2013 16:53:56)

Mit

CU numai daca se executa modificari interioare.

severcoman

#3
Citat din: MitCU numai daca se executa modificari interioare.

cum ar fi executia golului penbtru usa in peretele comun.

PaulM

Ok! Nu e cazul de modificari interioare. Multumesc mult!

PaulM

Am depus dosarul de alipire, fara certificat de urbanism, si a fost solutionat fara ptobleme in aprox 2 sapt. Deci in cazul alipirii de apartamente nu este nevoie de CU cu siguranta. Multumesc pentru ajutor.

severcoman

#6
Citat din: PaulMAm depus dosarul de alipire, fara certificat de urbanism, si a fost solutionat fara ptobleme in aprox 2 sapt. Deci in cazul alipirii de apartamente nu este nevoie de CU cu siguranta. Multumesc pentru ajutor.

felicitari, avem o solutie!; dar ne asteptam sa existe oficii care resping, asteptam!

Mit

#7
Citat din: PaulMAm depus dosarul de alipire, fara certificat de urbanism, si a fost solutionat fara ptobleme in aprox 2 sapt. Deci in cazul alipirii de apartamente nu este nevoie de CU cu siguranta. Multumesc pentru ajutor.

Poate o sa-i ceara notarul...

PaulM

Revin cu o alta intrebare: daca am alipit apt 43 si 44,  nr apt nou format in urma alipirii este obligatoriu 43-44, sau poate fi unul din cele doua?  Va multumesc!

severcoman

#9
Citat din: PaulMRevin cu o alta intrebare: daca am alipit apt 43 si 44,  nr apt nou format in urma alipirii este obligatoriu 43-44, sau poate fi unul din cele doua?  Va multumesc!

certificatul de adresa eliberat de primarie la solicitarea proprietarului rezolva aceasta problema.

as fi interesat daca dupa finalimzarea alipirii in urma reapartamentarii ulterioare se poate obtine un apartament cu o camera (si o baie, desi initial acest apartmament ar fi avut doua bai-presupunem) si un apartament cu restul incaperilor.

Modificat de severcoman (11-09-2013 17:34:17)

PaulM

Stiu ca la primarie se elibereaza, dar doream sa stiu daca se poate inainte, direct de la receptia cadstrala, pentru ca notarul sa intabuleze alipirea cu un singur numar si nu cu ambele, si ulterior sa fie facuta modificarea si la primarie. Este posibil asa ceva?
Legat de intrebarea dvs. Personal nu stiu, dar ma pot interesa! Multumesc!

caditop

Nu se poate. Iese combinat 43-44 sau 43 si 44.

PaulM