Alipire

Creat de vali_costea, Sep 17, 2012, 01:34 AM

« precedentul - următorul »

vali_costea

Buna seara, am urmatoarea situatie:
-teren 35mp
-C1 cu suprafata de 110 mp construita la sol, P+1, care a fost apartamentata.
Acum vreau sa alipesc teren 35 mp cu parterul care are 55mp in indiviziune(suprafata de sub constr.).
Pe ce sa merg: alipire avand suprafata din act cat? 145mp sau 35mp.exclusiv+ 55mp.in indiviziune=90mp?, sau
pe o alta operatiune.
Multumesc.

dtoni

1. trebuie sa scoti parterul din indiviziune ma refer la terenul aferent.
2 sa faci dezmebrarea sa rezulte o singur lot aferent parterului.
3 faci alipirea.
Asta este o metoda.

Atopor

Ceva imi scapa! 35 mp se alipeste la ce teren? Ca doar nu o sa se alipeasca la o constructie! Daca acea constructie se afla pe un teren(mai mare de 110 mp) si asa trebuie, atunci 35 mp se alipesc acelui teren. Apartamentarea nu inseamna si dezmembrarea terenului sau atribuirea lui apartamentelor. Terenul e detinut in devalmasie de toti proprietarii apartamentelor in cotele inscrise. Daca achizitia terenului s-a facut de un singur proprietar, cu acordul fiecaruia din ceilalti proprietari, se poate modifica in mod corespunzator cota parte a terenului pentru apartamentul care a facut achizitia, altfel se modifica doar suprafata terenului, prin alipire, cotele parti ramanand aceleasi.

Anton Pann

trebuie sa scoti parterul din indiviziune ma refer la terenul aferent. Asta n-o prea inteleg. parterul nu se poate scoate . Ce teren? al parterului?

vali_costea

Constructia este nivel P+1, am apartamentat-o, parterul devenind U1 si etajul U2.Terenul de sub C1 are 110mp, suprafata construita fiind de 110mp.Terenul de sub constructie a fost impartit in 55mp cu 55mp , in indiviziune, in mod egal pt. fiecare apartament.Suprafata de 35 mp este un lot separat, exclusiv.

vali_costea

In schita urmatoare se observa loturile.Lot 1 C1-U1 , suprafata constr. 110mp, supr. teren 55mp in cota indiviza si lotul 2 de 35 mp.

Modificat de vali_costea (17-09-2012 15:43:41)

vali_costea

Postez o schita.


580/237px 6.1KB

bad wolf

Pe ce baza ai impartit terenul de sub casa in doua locuti?Constructie est tip duplex , fara parti comune?Doar asa poti face dezmembrarea : pe fiecare cladire in parte , nu numai pe parter.
Doua terenuri pot fi alipite doar daca sunt vecine.
Si citeste cu atentie ce a scris @Atopor !
Sper sa gasesc cararea corecta !

vali_costea

In momentul de fata e un singur proprietar.S-au facut aceste operatiuni pentru a vinde parterul si acel lot de 35mp.Operatiunea de alipire a fost solicitata de banca care vrea sa i dea credit cumparatorului.

Atopor

Cei de la banci sunt baturi in cap!Scuze, nu vreau sa-i jignesc, dar am avut o discutie de 2 ore la telefon cu unul din Cluj Napoca ce-mi cerea sa dezmembrez terenul de sub o casa cu 2 ap. pentru ca ei(banca) sa poata pune garantie unul din apartamente. Norocul meu -s-a descarcat bateria telefonului, altfel discutia ar mai fi continuat pentru ca nu voia sa inteleaga faptul ca o constructie poate fi dezmembrata doar in anumite conditii si nu oricum. Argumentul lui a fost ca ei au mai facut astfel de dezmembrari cu alt topograf. Asa ca l-am invitat sa mearga la acel topograf, pentru ca eu asa ceva nu fac, dar el insista ca trebuie sa o fac eu pentru ca eu am facut intabularea, samd. Mi-e mila de fostul meu client, dar legea e lege si e pacat ca nu toti tovarasii nostri nu inteleg asta si pentru cativa lei isi calca profesiunea si bunul simt in picioare!

vali_costea

Sa inteleg @Atopor ca am procedat incorect?De fapt evaluatorul bancii a indicat acest lucru, in momentul evaluarii, pentru ca imobilul rezultat sa i dea o valoare mai mare in evaluarea lui.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit


vali_costea

Cand s-a introdus E-Terra si la Bucuresti, la intalnirea care a avut loc cu reprezentantii ANCPI, aceasta situatie a fost data exemplu, dar in urmatoarea forma:
- exista teren cu C1 inscris in Cf cu 2 proprietari.Copropietarii doresc dezmembrare, teren cu constructie pe fiecare parte.Se procedeaza la dezmembrare in 3 loturi , lot 1 teren liber prop. X1, lot  2 prop. X2 si lot 3 C1 cu terenul de sub ea.Se face apartamentarea C1.Nu imi mai aduc aminte continuarea, ca oricum a fost un haos, dar la o vre-o 2 luni dupa am fost in audienta pentru aceasta situatie smi s-a comunicat verbal, ca se poate ultima parte, alipire lot 1 al prop. X1 la ap. 1 si alipire lot 2 al prop. X2 la ap.2, pentru ca altefel vor avea proprietarii la obtinerea nr. postale, a racordarii la utilitati,etc.

Atopor

vali_costea, cu tot respectu, da, ai procedat incorect. Nu banca iti impune ce sa faci, ci legea si regulamentele. Si banca poate fi refuzata, iar daca ai coloana verticala, refuzi compromisurile profesionale. Poti face compromisuri in dragoste, in viata personala, unde chiar le recomand, dar in viata profesionala acestea nu fac decat sa aduca mult rau, tie sau altuia.
Iar concluzia din exemplul tau e o prostie. Ce au utilitatile cu adresa? E o problema daca nu este o adresa, dar altfel, care e problema? Dca sunt oameni batuti in cap pe unele functii la utilitati, cred ca e mai bine sa fie convinsi de prostia lor decat a da curs acestei prostii.